Correll_Dohlmann

Hertha Andrea Simmelholt1887

Name
Hertha Andrea Simmelholt
Birth December 30, 1887
Alias
Hertha Andrea Fortmeier f. Simmelholt

Hjemmedøbt March 6, 1888 (Age 2 months)
Christening May 6, 1888 (Age 4 months)
Birth of a daughter
#1
Kirsten Fortmeier
September 6, 1922 (Age 34 years)
Christening of a daughterKirsten Fortmeier
October 15, 1922 (Age 34 years)
Death of a husbandHugo Arthur Fortmeier
December 5, 1931 (Age 43 years)
Burial of a husbandHugo Arthur Fortmeier
December 10, 1931 (Age 43 years)
Death

Family with Hugo Arthur Fortmeier - View this family
husband
herself
son
Private
daughter
Kirsten Fortmeier
Birth: September 6, 1922 34 34Frantz Howitz Fødehjem i Solbjerg sogn, Frbg.
Death: December 7, 2004

Shared note
Hertha Andrea Simmelholt Oprindelig døbt Hertha Andrea Sørensen *) alias Hertha Andrea Fortmeier f. Simmelholt Født: 30-12-1887 på Fælledvej 11. Kbh. i Skt. Johannes sogn, Kbh. og hjemmedøbt 06-03-1888. Fremstillet 06-05-1888 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af arbejdsmand Anders Sørensen og hustru Henriette f. Nielsen. *) Navneforandring 06-11-1909 iflg. skrivelse fra Overpræsidiet og iht. Justitsministeriets cirkulære af 16-06- 1906 er hendes fulde navn herefter: Hertha Andrea Simmelholt. Kilde: KB-opslag 195, nr. 1092. Skt. Johannes sogn, Kbh. År 1886-1889. KB_010_2_027_K07-21-A. Gift 26-12-1918: Ungkarl, cand.polyt., ingeniør, Hugo Arthur Fortmeier (1) boende Vodroffsvej 17A, 4. sal, Frbg. (f. 08-03-1888 i Skt. Jakobs sogn, Kbh., søn af afdøde snedker Frederik Ferdinand Nielsen, og hustru Henriette Vilhelmine Ferdinandine f. Fortmeier, boende i Silkeborg) gifter sig 26-12-1918 i præsten (pastor Steen's) hjem i Skt. Andreas sogn, Kbh. med pigen Hertha Andrea Simmelholt (2), Vendersgade 13, 5. sal, Kbh. (f. 30-12-1887 i Skt. Johannes sogn, Kbh., datter af afdøde arbejdsmand Anders Sørensen og hustru Henriette f. Nielsen, ibid. = samme steds. Vidner: W. Krarup, ingeniør, Classensgade 23, 1. sal. og J. L. Lassen, cand. pharm. Ringstedgade 5, 1. sal. Anm.: (1) Navneforandring d. 26-04-1906. (2) Navneforandring d. 06-11-1909. Kilde: KB-opslag 185, nr. 295. Sankt Andreas sogn, Kbh. År 1915-1920. KB_1892_009_3_011_0184a-V. Folketællinger: FT-1921: Vodroffsvej 17A, Frbg.: ID 224-3a5c2a: Hugo Arthur Fortmeier, f. 08-03-1888 i Kbh., gift, husfar, ingeniør, Statstelegrafvæsenet >> Hertha Andrea Fortmeier, f. 30-12-1887 i Kbh., gift husmor ID 224-3a5c2a1: Jørgen George Fortmeier, f. 25-06-1919 i Kbh., ugift, søn 1 tjenestepige Kilde: FT-opslag 35. FT1921_00059_01180 FT-1925 - 1. nov.: Willemoesgade 48, 1. sal, Kbh.: ID 224-3a5c2a: Hugo Arthur Fortmeier, f. 08-03-1888 i Kbh., gift, husfar, ingeniør, >> Hertha Andrea Fortmeier, f. 30-12-1887 i Kbh., gift husmor ID 224-3a5c2a1: Jørgen George Fortmeier, f. 25-06-1919 i Kbh., søn ID 224-3a5c2a2: Kirsten Fortmeier, f. 06-09-1922 i Kbh., datter samt 1 husassistent Kilde: FT-opslag 488 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=94061#94061,15614421 FT-1930 - 1. nov.: Willemoesgade 46, 1. sal, Kbh.: ID 224-3a5c2a: Hugo Arthur Fortmeier, f. 08-03-1888 i Kbh., gift, husfar, Ingeniørfirma A/S Sørensen & Fortmeier, Nørre Farimagsgade 13. Gift i 1918. 2 børn. Bopæl 5. nov. 1929: Willemoesgade 48, 1. sal, Kbh. (gælder hele familien) >> Hertha Andrea Fortmeier, f. 30-12-1887 i Kbh., gift husmor Gift i 1918. 2 børn. Bopæl 5. nov. 1929: Willemoesgade 48, 1. sal, Kbh. (gælder hele familien) ID 224-3a5c2a1: Jørgen George Fortmeier, f. 25-06-1919 på Frederiksberg, barn ID 224-3a5c2a2: Kirsten Fortmeier, f. 06-09-1922 i Solbjerg sogn, Frederiksberg, barn Eleonora Agnete Nielsen, f. 16-04-1911 på Frederiksberg, ugift, husassistent. Bopæl 5. nov. 1929: Nørre Onsild Kilde: FT-opslag 428 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=104257#104257,16497758 Krak 1934: Fru Hertha Fortmeier, Lipkesgade 21, 3. sal, Kbh. Ø - Frihavns sogn Krak 1940: Fru Hertha Fortmeier, Hobrogade 2, 4. sal, Kbh. Ø - Rosenvængets sogn FT-1940 - 1. nov.: Hobrogade 2, 4. sal, Kbh. Ø: >> Hertha Andrea Fortmeier, f. 30-12-1887 i Kbh., enke, husmor, pension fra Statstelegrafvæsenet ID 224-3a5c2a1: Jørgen George Fortmeier, f. 25-06-1919 på Frederiksberg, søn, lærling i Valby Maskinfabrik ID 224-3a5c2a2: Kirsten Fortmeier, f. 06-09-1922 på Frederiksberg, datter, elev hos FL Smidth & Co. Kilde: FT-opslag 264 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238704#238704,45436873