Correll_Dohlmann

Rasmus Christian Søndergaard1853

Name
Rasmus Christian Søndergaard
Birth January 4, 1853
Alias
Christian Rasmus Søndergaard

Christening March 20, 1853 (Age 2 months)
MarriageCaroline Marie SørensenView this family
April 22, 1877 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#1
Tekla Elise Katrine Søndergaard
March 23, 1879 (Age 26 years)
Occupation
Købmand i Kalundborg

Christening of a daughterTekla Elise Katrine Søndergaard
May 22, 1879 (Age 26 years)
Marriage of a childSofus Jens Niels HornungTekla Elise Katrine SøndergaardView this family
April 22, 1902 (Age 49 years)
Death

Shared note
Rasmus Christian Søndergaard alias Christian Rasmus Søndergaard Født: 04-01-1853 i Skælskør og døbt 20-03-1853 i Skælskør kirke - søn af købmand Rasmus Vilhelm Søndergaard og hustru Elise Rasmine Machholdt *), 36 år gl. Kilde: KB-opslag 68, nr. 1. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1836-1854. KB_459_2_002_K03-10-A. *) set stavet Macholdt/Makholdt/Mackholdt/Maiholdt Erhverv: Købmand i Kalundborg Gift 22-04-1877: Ungkarl og købmand i Kalundborg, Rasmus Christian Søndergaard, 24 år, gifter sig 22-04-1877 i Kalundborg Vor Frue kirke med Caroline Marie Sørensen, 21 år. Forlovere: Købmand Michaelsen (alias Carl Frederik Ferdinand Michaelsen) og spisevært Niels Sørensen (brudens far). Kilde: KB-opslag 47, nr. 4. Kalundborg Vor Frue sogn. Ars h. Holbæk a. År 1857-1891. KB_308_2_009_K02-19-A Folketællinger: Forældrene i 1850: FT-1850: soroe, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Skjelskør, Ahlgade Søndre side, Matr. Nr. 51a, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C6637: >> Rasmus Søndergaard, 49, Gift, Kjøbmand, huusfader, Holbek >> Elise Machholdt, 33, Gift, Hans kone, Skjelskør Lauritz Søndergaard, 17, Ugift, Deres børn, handelslærling, Skjelskør Emilie Søndergaard, 13, Ugift, Deres børn, Skjelskør Caroline Søndergaard, 9, Ugift, Deres børn, Skjelskør Anna Søndergaard, 7, Ugift, Deres børn, Skjelskør Thækla Søndergaard, 4, Ugift, Deres børn, Skjelskør Betty Jensen, 22, Ugift, Huusjomfrue, Skjelskør Hans Christensen, 27, Ugift, Tjenestekarle, Eggesløvmagle Sogn, Sorø Amt Peder Hansen, 16, Ugift, Tjenestekarle, Maglebye Sogn, Sorø Amt Niels Mortensen, 17, Ugift, Tjenestekarle, Skjelskør Eline Eliasen, 19, Ugift, Tjenestepiger, Eggesløvmagle Sogn, Sorø Amt Marie Vichmann, 26, Ugift, Tjenestepiger, Nyeborg Karen Jensdatter, 27, Ugift, Tjenestepiger, Bjerne Sogn, Sorø Amt FT-1880: holbaek, Ars, Kalundborg Købstad, Diverse, St. Jørgensbjerg, Matrik. no. 62 a, Forhus, 36, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3520: >> Christian Rasmus Søndergaard, 27, Gift, Husfader. Kjøbmand, Skjelskør Caroline Marie Søndergaard, 24, Gift, Husmoder, Kallundborg Tekla Elise Cathrine Søndergaard, uner 1 Aar, Ugift, Barn, Kallundborg Jens Julius Hansen, 17, Ugift, Lærling, Kallundborg Karen Marie Jensen, 21, Ugift, Tjenestepige, Uggerløse FT-1901: holbaek, Ars, Kalundborg Købstad, , 62 b, 292 a, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D5865: >> Rasmus Christian Søndergaard, 4. juni 1853, G, Husfader, Købmand, Skjælskør, gift 1877 (læs: f. 04-01-1853) Caroline Marie Søndergaard, 28. dec 1855, G, Husmoder, Kalundborg, gift 1877 Tekla Elise Cathrine Søndergaard, 23. marts 1879, U, Barn, Expeditrice, Kalundborg Hariet Ottine Søndergaard, 20. feb 1887, U, Barn, Kalundborg Holger Hans Larsen, 16. okt 1882, U, Handelslærling, Kjøbenhavn Marie Nielsen, 25. juli 1878, U, Tjenestepige, Torpe, Bregninge Sogn Holbæk Amt