Correll_Dohlmann

Inger Maria Thorup1818

Name
Inger Maria Thorup
Birth October 28, 1818 37 45
Alias
Inger Maria Thaarup og Inger Maria Jensen f. Thorup

Hjemmedøbt October 28, 1818
Death of a fatherJacob Andreasen Thorup
June 21, 1822 (Age 3 years)
Death of a motherAnna Cathrine Jørgensdatter
May 13, 1840 (Age 21 years)
MarriageNiels Christian JensenView this family
February 8, 1852 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#1
Cathrine Amalie Jensen
June 29, 1852 (Age 33 years)
Christening of a daughterCathrine Amalie Jensen
September 5, 1852 (Age 33 years)
Birth of a son
#2
Jens Christian Jensen
June 7, 1854 (Age 35 years)
Christening of a sonJens Christian Jensen
August 13, 1854 (Age 35 years)
Marriage of a childHans Hansson Nilsson NorlingCathrine Amalie JensenView this family
March 8, 1885 (Age 66 years)
Death of a daughterCathrine Amalie Jensen
January 4, 1912 (Age 93 years)
Burial of a daughterCathrine Amalie Jensen
January 11, 1912 (Age 93 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 26, 1814Gram kirke
15 months
elder sister
3 years
herself
Family with Niels Christian Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: February 8, 1852Snedsted kirke
5 months
daughter
23 months
son
Niels Christian Jensen + Ane Sabine Andreasdatter Guldstrøm - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: March 16, 1845Snedsted kirke

Shared note
Inger Maria Thorup indskrevet i KB som Inger Maria Thaarup alias Inger Maria Jensen f. Thorup Født: 28-10-1818 i Gram by, Gram sogn, Frøs herred, Haderslev amt, Slesvig og hjemmedøbt der samme dag. Datter af Jacob Thorup, vægter på Gram og hustru Ane Cathrine Jürgensdatter (alias Anna Cathrine Jørgensdatter). Kilde: KB-opslag 65, nr. 28. Gram sogn, Frøs herred, Haderslev amt. År 1814-1830. KB_Aa007_A_005_K03-07-A. Konfirmeret 1834: Inger Maria Thaarup, datter af afdøde vægter Jacob Thaarup i Grambÿe, bliver konfirmeret i 1834 i Gram kirke. Døbt 28-10-1818 ifølge udvist dåbsattest. Kilde: KB-opslag 153, nr. 17. Gram sogn, Frøs herred, Haderslev amt. År 1830-1846. KB_Aa007_A_006_K06-05-A. Gift 08-02-1852: Enkemand, kleinsmed Niels Christian Jensen, 32 år, af Elsted, Snedsted sogn, gifter sig 08-02-1852 i Snedsted kirke med jomfru Inger Maria Thorup, 33 år, af Elsted, Snedsted sogn. Kilde: KB-opslag 159, nr. 1. Snedsted sogn. Hassing herred, Thisted amt. År 1835-1852. KB_C113C_A_001_K06-09-A. Folketællinger: Nevøen: Jakob Andreassen Taarup (alias Jakob Andreas Thorup) som plejebarn på Thornholm i Nørup sogn i FT-1845: FT-1845: Vejle, Tørrild, Nørup, Thornholm, en gaard, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, c1578: Hans Christensen, 45, Gift, Gaardmand, Vorbasse sogn Ribe amt Maren Pedersdatter, 27, Gift, Hans kone, her i Sognet Christen Hansen, 2, Ugift, deres søn, her i Sognet Anders Mortensen, 18, Ugift, Tjenestedreng, Bredsten sogn vejle amt Peder Nielsen, 56, Gift, Aftægtsmand, Jerlev sogn vejle amt Mette Pedersdatter, 62, Gift, Hans kone, Ødsted sogn vejle amt >> Jakob Andreasen Thorup, 5, Ugift, deres plejebarn, Her i sognet FT-1860: Familien Jensen bor i Hornslet Bye, Hornslet, Øster Lisbjerg herred, Randers amt. Kilde: ddd.dda.dk familienr. 25, FT-1860, C6088 : Niels Christian Jensen, 41 år gift Kleinsmed, Huusfader fødested [Ikke anført] >> Marie f. Thorup, 42 år, gift, hans Kone f. i Gram i Slesvig (alias Inger Maria f. Thorup) Cathrine Amalie Jensen, 8 år ugift [deres datter] f. i Snedsted Sogn, (Hassing, Thisted) Aalborg Amt Jens Christian Jensen, 6 år, ugift [deres søn] f. Heri Sognet >> Jakob Andreas Thorup, 21 år, ugift Smedesvend, f. Nørrup Sogn, Veile Amt (nevø til Inger Maria Jensen f. Thorup) Otto Ludvig Knudsen, 24 år, ugift Smedesvend, f. Bjerregrav Sogn, Randers A. Christian Jøns, 28 år, ugift Skolelærer her ved Skolen, f. Hollingsted S.,Gottorp A. i Slesvig