Correll_Dohlmann

Caroline Amalie RønneAge: 33 years18341868

Name
Caroline Amalie Rønne
Birth August 20, 1834
Alias
Caroline Amalie Lotz f. Rønne

Christening September 24, 1834 (Age 35 days)
MarriageMartin Frederik Wilhelm LotzView this family
April 5, 1853 (Age 18 years)
Birth of a daughter
#1
Meta Emilie Kirstine Lotz
June 29, 1854 (Age 19 years)
Christening of a daughterMeta Emilie Kirstine Lotz
July 27, 1854 (Age 19 years)
Death April 11, 1868 (Age 33 years)
Burial April 20, 1868 (9 days after death)
Family with Martin Frederik Wilhelm Lotz - View this family
husband
herself
Marriage: April 5, 1853Høve kirke, V. Flakkebjerg herred
15 months
daughter

Shared note
Caroline Amalie Rønne alias Caroline Amalie Lotz f. Rønne Født: 20-08-1834 i Hårslev sogn, V. Flakkebjerg herred og døbt 24-09-1834 i Hårslev kirke - datter af sognepræst i Hårslev, Christian Frederik Rønne, f. 02-10-1798 i Tjæreby, Frederiksborg amt, og hustru Emilie Pauline Rønne f. Buchter, f. 14-02-1803. Forældrene viet 07-07-1826 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby. Kilde: KB-opslag 40, nr. 9. Hårslev sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. År 1831-1846. KB_451_2_002_K01-40-A. Konfirmeret 15-04-1849 i Flakkebjerg kirke. Gift 05-04-1853: Ungkarl, købmand i Skælskør, Martin Frederik Wilhelm Lotz på 42 år (f. 06-11-1810 i Skælskør, søn af Martin Lotz og Mette Kirstine Jørgensdatter), gifter sig 05-04-1853 i Høve kirke, V. Flakkebjerg herred med jomfru Caroline Amalie Rønne på 18 år, sognepræstens datter, f. 20-08-1834 i Hårslev sogn, datter af sognepræst i Høve, Christian Frederik Rønne og hustru Emilie Pouline Rønne f. Buchter). Forlovere: J. Lotz af Skælskør og C. F. Rønne, sognepræst i Høve. Kilde: KB-opslag 109, nr. 3. Høve sogn. V. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1835-1861. KB_450A_2_002_K04-22-A. Død 11-04-1868: Caroline Amalie Lotz f. Rønne dør 11-04-1868 i Høve sogn, V. Flakkebjerg herred, 33 år gl.. Hun bliver bisat 16-04-1868 fra Korning kirke og begravet 20-04-1868 på Skælskør kirkegård. Proprietær Martin Frederik Wilhelm Lotz's hustru på Ussinggård, Korning sogn. Datter af pastor Rønne. Kilde: KB-opslag 241, side 391. Korning sogn. Hatting h. Vejle a. År 1857-1880. KB_C432_B_020_K09-01-A. Folketælling: FT-1855: Sorø, Slagelse, Lundforlund, Lundforlund, 45, 2 sammenlagte gaarde, Johs.dal., 45, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, B5267 nr. 282: Martin Friederich Wilhelm Lotz, 45, Gift, husfader, proprietær, Skælskør >> nr. 283: Caroline Amalie Rønne, 21, Gift, gift med nr. 282, Skælskør Sophie Emilie Jansen, 26, Ugift, husjomfru, Stege, Møn Meta Emilie Christina Lotz, 1, Ugift, datter af nr. 282 og 283, Lundforlund Karen Marie Dorthea Larsen, 23, Ugift, tjenestefolk hos nr. 282 , Ørslev Sophie Elise Nielsen, 17, Ugift, tjenestefolk hos nr. 282, Skelskør Ane Marie Nielsen, 39, Ugift, tjenestefolk hos nr. 282, Hulbye Maren Kirstine Christensen, 20, Ugift, tjenestefolk hos nr. 282, Neble Lars Pedersen, 26, Ugift, tjenestefolk hos nr. 282, Gjerløv Hans Nielsen, 33, Ugift, tjenestefolk hos nr. 282, Hyllested Jens Larsen, 29, Ugift, tjenestefolk hos nr. 282, Lystager Torp Niels Pedersen, 19, Ugift, tjenestefolk hos nr. 282, Lundeskov Julius Rosenquist, 18, Ugift, tjenestefolk hos nr. 282, Skælskør Jørgen Caspersen, 31, Fraskilt tjenestefolk hos nr. 282, Kragerup Hans Nielsen, 15, Ugift, tjenestefolk hos nr. 282, Gjerløv FT-1860: Vejle, Hatting, Korning, Korning Skoledistrikt, Korning, En Gaard - Vissinggaard, 1 - F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D6344: Martin Frederik Vilhelm Lotz, 50, Gift, Husfader. Proprietær, Skælskør >> Caroline Amalie. f. Rønne, 25, Gift, Hans Kone, , Haarslev Sogn, Sorø Amt Metha Emilie Kirstine Lotz, 6, Ugift, Deres Barn, , Lundforlund Sogn, Sorø Amt Frederik Vilhelm Rønne Lotz, 4, Ugift, Deres Barn, , Korning Sogn, Vejle Amt Nicoline Lotz, 2, Ugift, Deres Barn, , Korning Sogn, Vejle Amt Peter Rønne Lotz, 1, Ugift, Deres Barn, , Korning Sogn, Vejle Amt Caroline Frederikke Barøe !! 26, Ugift, Husjomfru, , Helsingør Karelia Caspare Arntsen, 19, Ugift, Guvernante, , Ølsted Sogn, Vejle Amt Ane Margrethe Laursen, 27, Ugift, Tjenestepige, , Ørum Sogn, Vejle Amt Inger Cathrine Lund, 19, Ugift, Tjenestepige, , Korning Sogn, Vejle Amt Maren Nielsen, 31, Ugift, Tjenestepige, , Løsning Sogn, Vejle Amt Niels Nielsen, 26, Ugift, Tjenestekarl, , Løsning Sogn, Vejle Amt Niels Jensen, 26, Ugift, Tjenestekarl, , Sverige Knud Johansen, 19, Ugift, Tjenestekarl, , Øster Snede Sogn, Vejle Amt