Correll_Dohlmann

Katharine Therese ClausenAge: 42 years18911934

Name
Katharine Therese Clausen
Birth June 15, 1891 34 30
Alias
Katharine Therese Kähler f. Clausen

Death of a motherMaren Kathrine Elisabeth Gundersen Harboe
September 28, 1904 (Age 13 years)

Death of a maternal grandmotherLaurine Frederikke Møller
May 18, 1911 (Age 19 years)
MarriageGustav Erik Adolf KählerView this family
June 3, 1915 (Age 23 years)
Death March 12, 1934 (Age 42 years)
Burial March 14, 1934 (2 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 27, 1887Skælskør kirke
11 months
elder brother
Carl Clausen
Birth: April 20, 1888 31 27Strøfvelstorp församling, Kristianstad län, Skåne, Sverige
Death: April 20, 1888Strøfvelstorp församling, Kristianstad län, Skåne, Sverige
elder brother
14 months
elder sister
Laurine Clausen
Birth: June 26, 1889 32 28Strøfvelstorp församling, Kristianstad län, Skåne, Sverige
Death: July 31, 1889Strøfvelstorp församling, Kristianstad län, Skåne, Sverige
2 years
herself
Katharine Therese Clausen
Birth: June 15, 1891 34 30Ströfvelstorp församling, Kristianstad län, Sverige
Death: March 12, 1934Halskovvej 69, Korsør
Family with Gustav Erik Adolf Kähler - View this family
husband
herself
Katharine Therese Clausen
Birth: June 15, 1891 34 30Ströfvelstorp församling, Kristianstad län, Sverige
Death: March 12, 1934Halskovvej 69, Korsør
Marriage: June 3, 1915Skt. Markus kirke, Frbg.
Gustav Erik Adolf Kähler + Katarina Gunnersen Harboe - View this family
husband
husband’s wife
step-son
Private

Shared note
Katharine (Katha) Therese Clausen alias Katharine Therese Kähler f. Clausen Født: 15-06-1891 i Ströfvelstorp församling, Kristianstad län, Sverige - datter af proprietær Carl Clausen, f. 09-10-1856 i Strøfvelstorp församling, Kristianstad län, Skåne, Sverige, og hustru Maren Kathrine Elisabeth Gunnersen Harboe, f. 03-03-1861 i Skælskør sogn, Danmark. Forældrene viet 27-05-1887 i Skælskør kirke, Sorø amt (Danmark). Kilde: Hendes vielse Gift 03-06-1915: Ungkarl, ingeniør, Gustav Erik Adolf Kähler, Korsør, 25 år gl. (f. 01-01-1890 i Korsør, søn af fabrikant Valdemar Joachim Kähler og hustru Cordelia Gundersen f. Rasmusen, Korsør), gifter sig 03-06-1915 i Sankt Markus kirke, Frbg. med ugift Katharine Therese Clausen, Amalievej 3, Frbg., 23 år gl. (f. 15-06-1891 Strøfvelstorp församling, Kristiansstad län, Sverige - datter af patron (proprietær) Carl Clausen og hustru Maren (Kathrine Elisabeth Gunnersen) f. Harboe, Strøfvelstorp, Sverige. Vidner: Carl Clausen, Wettinge, forpagter, samt Valdemar Joachim Kähler, fabrikant, Korsør (brudgommens far). Kilde: KB-opslag 82, nr. 55, side 80. Sankt Markus sogn, Frederiksberg. År 1912-1921. KB_1892_069_3_012_0080a-V. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155958#155958,26091205 Død 12-03-1934: Katharine Therese Kähler f. Clausen dør 12-03-1934 i hjemmet: Halskovvej 69, Korsør, 42 år gl., og bliver begravet 14-03-1934 på Korsør kirkegård. Bopæl: Halskovvej 69, Korsør. Født 15-06-1891 i Ströfvelstorp församling, Kristianstad län, Sverige - datter af proprietær Carl Clausen og hustru Maren (Kathrine Elisabeth Gunnersen) Harboe. Gift med ingeniør Gustav Erik Adolf Kähler, Halskovvej 69, Korsør. Kilde: KB-opslag 162, nr. 11. Korsør Sankt Povl sogn. År 1932-1948. KB_1892_423_3_029_0178a-DK. Børn: Claus Gustav Kähler, f. 08-12-1918 på Halskovvej 69, Korsør og døbt 23-03-1919 i Korsør Sankt Povls kirke - søn af ingeniør Gustav Erik Adolf Kähler, 28 år, og hustru Katharina Therese Clausen, 27 år. Kilde: KB-opslag 125, nr. 97. Korsør Sankt Povl sogn. K.M. År 1911-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152983#152983,25478077 Død 2003: Claus Gustav Kähler, dør i 2003. Kilde: poul-herdis.dk Erik Kähler, f. 06-03-1921 på Halskovvej 69, Korsør og døbt 29-05-1921 i Korsør Sankt Povls kirke - søn af ingeniør Gustav Erik Adolf Kähler, 30 år, og hustru Katharina Therese Clausen, 29 år. Kilde: KB-opslag 164, nr. 33. Korsør Sankt Povl sogn. K.M. År 1911-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152983#152983,25478116 Tvillingedrenge: Ivar Kähler, f. 21-12-1922 på Halskovvej 69, Korsør og hjemmedøbt 21-02-1923. Fremstillet 09-09-1923 i Korsør Sankt Povls kirke - søn af ingeniør Gustav Erik Adolf Kähler, f. 01-01-1890, og hustru Katharina Therese Clausen, f. 15-06-1891. Kilde: KB-opslag 196, nr. 132. Korsør Sankt Povl sogn. K.M. År 1911-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152983#152983,25478148 Peter Kähler, f. 21-12-1922 på Halskovvej 69, Korsør og hjemmedøbt 13-02-1923. Søn af ingeniør Gustav Erik Adolf Kähler, f. 01-01-1890, og hustru Katharina Therese Clausen, f. 15-06-1891. Barnet død 13-02-1923 i Korsør. Kilde: KB-opslag 196, nr. 133. Korsør Sankt Povl sogn. K.M. År 1911-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152983#152983,25478148 Død 13-02-1923: Peter Kähler dør i hjemmet den 13-02-1923. Kilde: KB-opslag 196, nr. 133. Korsør Sankt Povl sogn. K.M. År 1911-1922. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152983#152983,25478148