Correll_Dohlmann

Maren Cathrine KjærAge: 55 years17971853

Name
Maren Cathrine Kjær
Birth August 13, 1797
Alias
Maren Cathrine Messmann f. Kjær

Christening September 5, 1797 (Age 23 days)
EngagementJens Wilhelm MessmannView this family
May 6, 1816 (Age 18 years)

MarriageJens Wilhelm MessmannView this family
June 28, 1816 (Age 18 years)
Birth of a daughter
#1
Jensine Florentine Messmann
October 24, 1818 (Age 21 years)
Christening of a daughterJensine Florentine Messmann
February 21, 1819 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#2
Constantia Severina Messmann
July 8, 1821 (Age 23 years)
Christening of a daughterConstantia Severina Messmann
August 19, 1821 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#3
Caroline Martine Messmann
December 17, 1822 (Age 25 years)
Christening of a daughterCaroline Martine Messmann
March 16, 1823 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#4
Ida Vilhelmine Messmann
July 10, 1824 (Age 26 years)
Christening of a daughterIda Vilhelmine Messmann
October 31, 1824 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#5
Dorothea Emilie Messmann
September 6, 1826 (Age 29 years)
Christening of a daughterDorothea Emilie Messmann
February 25, 1827 (Age 29 years)
Death of a daughterIda Vilhelmine Messmann
April 2, 1830 (Age 32 years)
Burial of a daughterIda Vilhelmine Messmann
April 5, 1830 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#6
Ida Vilhelmine Messmann
February 25, 1831 (Age 33 years)
Christening of a daughterIda Vilhelmine Messmann
April 24, 1831 (Age 33 years)
Marriage of a childCarl Ludvig Ferdinand MessmannJensine Florentine MessmannView this family
June 11, 1847 (Age 49 years)
Death July 25, 1853 (Age 55 years)
Burial July 27, 1853 (2 days after death)
Family with Jens Wilhelm Messmann - View this family
husband
herself
Marriage: June 28, 1816Vor Frelsers kirke, Kbh.
2 years
daughter
Jensine Florentine Messmann
Birth: October 24, 1818 25 21Rabes Have 103, Kbh. i Vor Frelsers sogn
Death: August 13, 1889Massthugs församling, Göteborg, Sverige
3 years
daughter
17 months
daughter
Caroline Martine Messmann
Birth: December 17, 1822 29 25Skindergade 30, Kbh. i Helligånds sogn
Death: October 3, 1875Ravnsborggade 23, Kbh. i Skt. Johannes sogn
19 months
daughter
Ida Vilhelmine Messmann
Birth: July 10, 1824 31 26Mikkel Bryggers Gade 103, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: April 2, 1830Skt. Pedersstræde 129, Kbh.
2 years
daughter
5 years
daughter
Ida Vilhelmine Messmann
Birth: February 25, 1831 38 33Mikkel Bryggers Gade 98, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: March 23, 1896Kommunehospitalet, Kbh.

Shared note
Maren Cathrine Kjær alias Maren Cathrine Messmann f. Kjær Født: 13-08-1797 i København og døbt 05-09-1797 i Skt. Nikolaj kirke, Kbh. - datter af Johan Diderich Kjær, bommand, og hustru Constance Severine Struck. Kilde: KB-opslag 40. nr. 243. Skt. Nikolaj sogn. År 1796-1805. KB_086_1_006_K02-11-A. Gift 28-06-1816: Ungkarl, nålemagersvend, Jens Wilhelm Mesman, 23 år gl., logerende i Dronningensgade No. 228, gifter sig 28-06-1816 i Vor Frelsers kirke, Kbh. med pigen Maren Cathrine Kjær, 19 år gl., hos sin stedfader, værtshusholder Lorentz Friderichsen, boende i Dronningensgade No. 253. Forlovet 06-05-1816. Kilde: KB-opslag 21, nr. 28. Vor Frelsers sogn. År 1813-1835. KB_047_2_017_K01-21-A. se også viede: KB-opslag 68, Vor Frelsers sogn. År 1798-1813. KB_047_1_009_K03-10-A. Død 25-07-1853: Maren Kathrine Messmann (f. Kjær) dør 25-07-1853 i Kattesundet 112, Kbh. i Vor Frue sogn, Kbh., 55 år gl., og bliver begravet 27-07-1853 fra Vor Frue kirke, Kbh. Dødsårsag: Kolera. Nålemager Messmann's hustru, Kattesundet 112. Kilde: KB-opslag 123, nr. 215. Vor Frue sogn. År 1853-1860. KB_013_2_021_K05-09-A. Folketællinger: FT-1801: København (Staden), Christianshavns Kvarter, Matr. 389, 1913, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A5035: Johan Kiær, 34, Gift, Bommand Constance Severine Struck, 34, Gift, g Johan Kiær Anna Erenst Stine [Kiær], 6, Ugift >> Maren Cathrine [Kiær], 4, Ugift Caroline [Kiær], 2, Ugift Ole Petersen Hald, 62, Ugift, Skyder Sælhunde FT-1840: København (Staden), Nørre Kvarter, Store Larsbjørnsstræde, Gaarden nr. 172, Baghuset, 1. Sal, 204 F15, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C9480: Jens Messmann, 46, Gift, Naalemagermester >> Maren Kjær, 42, Gift, hans Kone Caroline Martine Messmann, 13, Ugift, deres Børn Dorthe Emilie Messmann, 11, Ugift, deres Børn FT-1845: Vester Kvarter, Kattesundet 112, stuen, Kbh.: Wilhelm Mesman 51 år, gift, f. København, Naalemagermester (alias Jens Wilhelm Messmann) >> kone Cathrine Kær, 48 år, gift, f. do., hans kone (alias alias Maren Cathrine Messmann f. Kjær) Florentine Mesman, 24 år, ugift, f. do., deres barn (alias Jensine Florentine Messmann) Caroline Mesman, 22 år, ugift, f. do. deres barn (alias Caroline Martine Messmann) Ida Mesman, 13 år, ugift, f. do., deres barn (alias Ida Vilhelmine Messmann) Alfred Meier, 1 år, ugift, f. do., deres barn (alias Alfred Charles Meyer, søn af Caroline Martine Messmann) Kilde: Originalen: FT-opslag 192, side 237. FT1845_01925_00996 FT-1845: København (Staden), Vester Kvarter, Vester Kvarter, Kattesundet 112, Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4240: Vilhelm Wesman, 51, Gift, Naalmager, Kjøbenhavn Catrine Ker, 48, Gift, hans Kone, Kjøbenhavn Florentine Wesman, 24, Ugift, deres Børn, Kjøbenhavn Caroline Wesman, 22, Ugift, deres Børn, Kjøbenhavn Ida Wesman, 13, Ugift, deres Børn, Kjøbenhavn Alfred Weser, 1, Ugift, deres Børn, Kjøbenhavn