Correll_Dohlmann

Dorothea Elisabeth BauerAge: 34 years18001834

Name
Dorothea Elisabeth Bauer
Birth November 17, 1800
Alias
Dorothea Elisabeth Messmann f. Bauer og Dorthea Messmann

Christening November 30, 1800 (Age 13 days)
MarriageGabriel Christian Fridrich MessmannView this family
May 4, 1827 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Thora Emilie Messmann
June 23, 1828 (Age 27 years)
Christening of a daughterThora Emilie Messmann
August 17, 1828 (Age 27 years)
Birth of a son
#2
Gabriel Emil Theodor Messmann
March 7, 1830 (Age 29 years)
Christening of a sonGabriel Emil Theodor Messmann
June 6, 1830 (Age 29 years)
Birth of a son
#3
Carl Peter Messmann
October 11, 1832 (Age 31 years)
Christening of a sonCarl Peter Messmann
January 1, 1833 (Age 32 years)
Death December 1, 1834 (Age 34 years)
Burial December 6, 1834 (5 days after death)
Family with Gabriel Christian Fridrich Messmann - View this family
husband
herself
Marriage: May 4, 1827Helligåndskirken, Kbh.
14 months
daughter
20 months
son
Gabriel Emil Theodor Messmann
Birth: March 7, 1830 28 29Aabenraa 227, København i Trinitatis sogn
Death: September 21, 1854Alm. hospital, Kbh.
3 years
son
Carl Peter Messmann
Birth: October 11, 1832 31 31Aabenraa 227, København i Trinitatis sogn
Death: December 4, 1834Aabenraa 227, Kbh. i Trinitatis sogn

Shared note
Dorothea Elisabeth Bauer alias Dorothea Elisabeth Messmann f. Bauer og Dorthea Messmann Født: 17-11-1800 i Garnison sogn, Kbh. og døbt 30-11-1800 i Garnisonskirken, Kbh. - datter af Andreas Bauer, korporal ved Prins Fr. Reg. og hustru Marie Sophie Welskling. Kilde: KB-opslag 263, side 14b-15. Garnisons sogn. År 1800-1814. KB_019_1_013_K10-02-A. Gift 04-05-1827: Ungkarl og skomagermester Gabriel Christian Friedrich Messmann, 26 år, boende i Adelgaden No. 206, Kbh. gifter sig 04-05-1827 i Helligåndskirken, Kbh. med pigen Dorothea Elisabeth Bauer, 26 år, tjenende i Løvstrædet No. 126. Forlovere: Fribager Johan Gabriel Messmann (brudgommens far), boende i Adelgaden No. 206 og brændevinsbrænder Ole Møller, boende i Løvstrædet No. 125. Kilde: KB-opslag 239, nr. 15. Helligånds sogn. År 1813-1832. KB_006_2_015_K07-08-A. Død 01-12-1834: Dorthea Messmann dør 01-12-1834 på Alm. hospital, Kbh., 34 år gl., og bliver begravet 06-12-1834 fra Trinitatis kirke, Kbh. Manden skomagermester. (Adresse ved død Aabenraa 227, København i Trinitatis sogn, Kbh.) Kilde: KB-opslag 291, side 293. Alm. hospital/De Gamles By. År 1824-1845. KB_074_2_003_K10-22-A. Folketælling: FT-1801: København (Staden), Nørre Kvarter, , 1086, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A5031: Andres Bauer, 38, Gift, Underoff. Maria Wilken, 33, Gift, g Andres Bauer >> Dorthe Elisabeth [Bauer], 1, Ugift