Correll_Dohlmann

Ane Marie AndersdatterAge: 55 years17971852

Name
Ane Marie Andersdatter
Birth about August 1797 33 31
Alias
Ane Marie Olsen f. Andersdatter

Death of a paternal grandfatherJeppe Hansen
before 1801 (Age 3 years)
Death of a paternal grandmotherJudithe Jensdatter
May 25, 1807 (Age 9 years)
MarriagePeder OlsenView this family
June 5, 1818 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#1
Ane Pedersdatter
May 30, 1825 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#2
Kirsten Pedersdatter
September 13, 1828 (Age 31 years)
Christening of a daughterKirsten Pedersdatter
September 21, 1828 (Age 31 years)
Death August 28, 1852 (Age 55 years)
Burial September 2, 1852 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1792Borup kirke, Ramsø herred
6 years
herself
Family with Peder Olsen - View this family
husband
herself
Marriage: June 5, 1818Borup kirke, Ramsø herred
7 years
daughter
Ane Pedersdatter
Birth: May 30, 1825 33 27Ørsted Hestehave, Ørsted sogn, Ramsø herred
Death: June 13, 1910Valore Hestehave, Ejby sogn, Ramsø herred
3 years
daughter

Shared note
Ane Marie Andersdatter Født: ca. aug. 1797 i Hegnede by, Borup sogn - datter af Anders Jeppesen, gårdmand i Hegnede by, Borup sogn, Ramsø herred, og hustru Birthe Marie Andersdatter. Kilde: FT-1801 Gift 05-06-1818: Peder Olsen, ungkarl af Heinede (Hegnede by, Borup sogn), 27 år, tjenende i Heinede, gifter sig 05-06-1818 i Borup kirke, Ramsø herred med Ane Marie Andersdatter, pige af Heinede (Hegnede by, Borup sogn), 20 år gl. Forlovere: Nillaus Rasmussen og Knud Andersen, begge af Heinede (Hegnede by, Borup sogn). Kilde: KB-opslag 173, nr. 4. Borup sogn. Ramsø herred. Roskilde amt. År 1814-1834. KB_273_2_001_K06-25-A Død 28-08-1852: Ane Marie Andersen, f. 1797 i Borup sogn (husmand Peder Olsens hustru), dør 28-08-1852 i Ørsted sogn, Ramsø herred, 55 år gl. og bliver begravet 02-09-1852 på Ørsted kirkegård, Ramsø herred. Kilde: KB-opslag 154, nr. 6. Ørsted sogn. Ramsø h. Roskilde a. År 1839-1854. KB_298_2_003_K06-13-A. Folketællinger: FT-1801: Roskilde, Ramsø, Borup, Hegned Bye, Gaard, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B8764: Anders Jepsen, 38, Gift, Huusbond, Bonde og Gaardbeboer Birthe Marie Andersdatter 34, Gift, Hans Kone Jeppe Andersen, 7, Ugift, Deres Børn Jørgen Andersen, 6, Ugift, Deres Børn >> Ane Marie Andersdatter, 4, Ugift, Deres Børn Margrethe Andersdatter, 2, Ugift, Deres Børn Christen Olsen, 24, Ugift, Tjeneste Folk, Soldat Dorthe Hansdatter, 19, Ugift, Tjeneste Folk Karen Christiansdatter, 15, Ugift, Tjeneste Folk Hans Hansen, 13, Ugift, Tjeneste Folk Judithe Jeppes, 78, Enke, Huusbondens Moder FT-1834: Roskilde, Ramsø, Ørsted, Ørsted Bye, et Huus, 34, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5764: Peder Olsen, 43, Gift, Huusmd med Jord Væver >> Ane Marie Andersdatter, 36, Gift, Kone Ole Pedersen, 14, Ugift, Deres Børn Niels Pedersen, 12, -, Deres Børn Ane Pedersdatter, 9, -, Deres Børn Kirsten Pedersdatter, 6, -, Deres Børn Peder Pedersen, 2, -, Deres Børn Christen Nielsen, 77, Enkemand, Almisse Lem FT-1840: Roskilde, Ramsø, Ørsted, Ørsted Bye, Et Huus, 33, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8415: Peder Olsen, 49, Gift, Huusmand med Jord >> Ane Marie Andersdatter, 43, Gift, hans Kone Kirsten Pedersdater, 11, Ugift, deres Børn Peder Pedersen, 8, Ugift, deres Børn Karen Pedersdatter, 5, Ugift, deres Børn Hans Pedersen, 2, Ugift, deres Børn FT-1845: Roskilde, Ramsø, Ørsted, Hestehaugen, et huus, 81, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B7810: Peder Olsen, 54, Gift, huusmand, væver, Borup sogn, Kjøbenhavns Amt >> Ane Marie Andersdatter, 47, Gift, hans kone, do [Borup sogn, Kjøbenhavns Amt] Peder Pedersen, 13, Ugift, deres børn, her i sognet [Ørsted] Karen Pedersdatter, 9, Ugift, deres børn, do [Ørsted] Hans Pedersen, 7, Ugift, deres børn, do [Ørsted] FT-1850: Roskilde, Ramsø, Ørsted, , Hus, 55, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B7894: Peder Olsen, 59, Gift, Husmand, Væver, husfader, Borup Sogn, Roskilde Amt >> Ane Marie Andersdatter, 52, Gift, Hans Kone, Borup Sogn, Roskilde Amt Ane Pedersdatter, 24, Ugift, Deres børn, Ørsted Sogn, Roskilde Amt Karen Pedersdatter, 15, Ugift, Deres børn, Ørsted Sogn, Roskilde Amt Hans Pedersen, 12, Ugift, Deres børn, Ørsted Sogn, Roskilde Amt Ane Marie Andersdatter er: (1) Nikolaj og Mattias' ane 207 - 4 x tipoldemor (1) Mettes ane 79 - 3 x tipoldemor (1) Pouls ane 47 - 2 x tipoldemor via datteren Ane Pedersdatter - der er Pouls ane nr. 23. ----------------------------------------------------------------------- Ane Marie Andersdatter er også: (1) Nikolaj og Mattias' ane 195 - 4 x tipoldemor (1) Mettes ane 67 - 3 x tipoldemor (1) Pouls ane 35 - 2 x tipoldemor via datteren Kirsten Pedersdatter - der er Pouls ane nr. 17