Correll_Dohlmann

Johane Mohr

Name
Johane Mohr
Birth

Alias
Johanne Mohr

EngagementHenrich Anker CappelenView this family
1829
Birth of a daughter
#1
Henriette Henriksen
October 14, 1829
DivorceHenrich Anker CappelenView this family
1829
Christening of a daughterHenriette Henriksen
December 22, 1829
Death of a husbandHenrich Anker Cappelen
October 9, 1876
Death

Family with Henrich Anker Cappelen - View this family
ex-husband
herself
Divorce: 1829Forholdet ophævet
9 months
daughter
Henrich Anker Cappelen + Charlotte Juliane Thyme - View this family
ex-husband
husband’s wife
Marriage: June 1, 1832Vordingborg kirke
2 years
step-son
15 months
step-daughter
Cathinca Petronella Thea Cappelen
Birth: September 6, 1835 30 26Kalundborg Vor Frue sogn
Death: January 14, 1836Kalundborg Vor Frue sogn
19 months
step-daughter
Petronella Henriette Cappelen
Birth: March 23, 1837 31 28Kalundborg Vor Frue sogn
Death: February 5, 1904Skt. Jørgensbjerg, Kalundborg Vor Frue sogn
21 months
step-daughter
22 months
step-son
3 years
step-son
20 months
step-son
2 years
step-son
-15 years
step-son
Herman Henrich Anker Kappelen
Birth: February 23, 1833 27 23Vordingborg sogn
Death: July 24, 1833Kalundborg Vor Frue sogn

Shared note
Johane Mohr alias Johanne Mehr I 1829 er bagersvend Henrik Cappelen kæreste med Johanne Mohr. Frugten af deres forhold er datteren: Henriette Henriksen, f. 14-10-1829 i Kerteminde og døbt 22-12-1829 i Kerteminde kirke - uægtefødt datter af Johane (Johanne Sophie) Mohr, en datter af sømand Johannes (Valentin) Mohr's hustru (læs: Margrethe Wilhelm). Moderen udlagte til barnefader: (ID 125-6d) bagersvend Henrik Cappelen.