Correll_Dohlmann

Alma Mortensen1884

Name
Alma Mortensen
Birth October 6, 1884
Alias
Alma Cappelen f. Mortensen

Christening May 10, 1885 (Age 7 months)
Birth of a daughter
#1
Louise Antoinette Sigfride Kayt Cappelen
February 19, 1904 (Age 19 years)
Christening of a daughterLouise Antoinette Sigfride Kayt Cappelen
April 24, 1904 (Age 19 years)
Birth of a son
#2
Kaj Julius Cappelen
February 19, 1908 (Age 23 years)
Christening of a sonKaj Julius Cappelen
May 24, 1908 (Age 23 years)
Birth of a son
#3
Henrik Otto Ancher Cappelen
July 10, 1914 (Age 29 years)
Christening of a sonHenrik Otto Ancher Cappelen
September 6, 1914 (Age 29 years)
Death of a husbandBertram Julius Emil Cappelen
June 20, 1929 (Age 44 years)
Burial of a husbandBertram Julius Emil Cappelen
June 25, 1929 (Age 44 years)
Marriage of a childKaj Julius CappelenKaren Margrete Lilly JohanssonView this family
October 18, 1939 (Age 55 years)
Death of a sonKaj Julius Cappelen
January 28, 1964 (Age 79 years)
Burial of a sonKaj Julius Cappelen
February 1, 1964 (Age 79 years)
Death

Family with Bertram Julius Emil Cappelen - View this family
husband
herself
daughter
4 years
son
Kaj Julius Cappelen
Birth: February 19, 1908 27 23Nygade 16, Kalundborg Vor Frue sogn
Death: January 28, 1964Centralsygehuset i Nykøbing Falster
6 years
son
daughter
Edy Wiwi Cappelen

Shared note
Alma Mortensen alias Alma Cappelen f. Mortensen Født: 06-10-1884 på Vognmagergade 30, 3. sal, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 10-05-1885 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af skræddersvend Hans Mårtensson og hustru Louise Antonette Sigfride Christensen. Kilder: KB-opslag 295, nr. 192. Trinitatis sogn. År 1878-1884. KB_012_2_029_K11-01-A. Se også døbte i Skt. Johannes kirke, Kbh.: Her står bopælen som: Helgesensgade 6, 5. sal. KB-opslag 201. Skt. Johannes sogn. År 1883-1886. KB_010_2_026_K07-27-A. Konfirmeret 02-10-1898 i Kalundborg Vor Frue kirke. Kilde: Hendes vielse. Gift 26-04-1903: Ungkarl, maskinist Bertram Julius Emil Cappelen af Kalundborg Landdistrikt (f. 24-11-1880 på Kalundborg Skt. Jørgensbjerg, døbt 08-05-1881 i Kalundborg Vor Frue kirke og konfirmeret samme sted 12-04-1896, søn af skipper Christian Peter Gottfred Cappelen og hustru Sinka Carla Ottilia Cappelen) gifter sig 26-04-1903 i Kalundborg Vor Frue kirke med pigen Alma Mortensen af Kalundborg Landdistrikt (f. 06-10-1884 i Trinitatis sogn, døbt 10-05-1885 i Skt. Johannes kirke, Kbh., konfirmeret 02-10-1898 i Kalundborg Vor Frue kirke, datter af afdøde skrædder Hans Mårtensen (kaldet Martinsen) og ligeledes afdøde hustru Louise Antoinette Siegfride Christensen). Forlovere: Brudgommens far og bror maskinfabrikant Henrik Otto Cappelen, Skt. Jørgensbjerg. Kilde: KB-opslag 124, nr. 1, side 153. Kalundborg Vor Frue sogn. Ars h. Holbæk a. K.M. År 1892-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152333#152333,25350100 Folketælling og bosteder: FT-1906: Holbæk, Ars, Kalundborg Landdistrikt, St. Jørgensbjerg, 64f, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1906, D6270 ID 125-6d5f=125-6c6f: Julius Cappelen, 18801124, G, Husfader, Bogholder >> Alma Cappelen, 18841006, G, Hustru ID 125-6d5f1=125-6c6f1: Kaigt?? Cappelen, 19040212, U, Barn (læs: Louise Antoinette Sigfride Kayt Cappelen, f. 19-02-1904 i Kalundborg) FT-1921: Holbæk amt, Ars-Skippinge herred. Kalundborg, (Nyvangshus B) Nyvangsvej 2b, matr. 25h - fam. nr. 3: ID 125-6d5f=125-6c6f: Julius Cappelen (alias Bertram Julius Emil Cappelen), f. 24-11-1880 i Kalundborg Sankt Jørgensbjerg, gift, husfar, bogholder, A/S Kalundborg Skibsværft >> Alma Cappelen, (alias Alma Cappelen f. Mortensen) f. 06-10-1884 i København, gift, hustru ID 125-6d5f1=125-6c6f1: Kaijt (Kayt) Cappelen, f. 19-02-1904 i Kalundborg, ugift, barn ID 125-6d5f2/6c6f2: Kai Cappelen (alias Kaj Julius Cappelen), f. 19-02-1908 i Kalundborg, ugift, barn ID 125-6d5f3/6c6f3: Henrik-Otto Cappelen (alias Henrik Otto Ancher Cappelen), f. 10-07-1914 i Kalundborg Sankt Jørgensbjerg, ugift, barn ID 125-6d5f4/6c6f4: Edy Cappelen (alias Edy Wiwi Cappelen, f. 07-10-1919 i Kalundborg Nyvangshus B, ugift, barn Kilde: FT-opslag 6 og 7 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=84813#84813,13819483 I 1922: Cykelmekaniker Bertram Julius Emil Cappelen og hustru Alma Mortensen (kaldet Martinsen) bor da i Nyvangshus, Opg. B, Kalundborg. FT-1925 - 5. nov.: Holbæk amt, Ars h., Kalundborg, Lundevej 8, 4. sal, forhuset, Kalundborg: >> Alma Cappelen, f. 06-10-1884 i København, gift, husmor ID 125-6d5f1/6c6f1: Kaÿt Cappelen, f. 19-02-1904 i Kalundborg, ugift, barn, telefonistinde ID 125-6d5f4/6c6f4: Edy Wiwi Cappelen, f. 07-10-1919 i Kalundborg, ugift, barn Kilde: FT-opslag 12 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=98292#98292,15910477 FT-1930 - 5. nov: Holbæk amt, Ars h., Kalundborg, Lundevej 8, 4. sal, forhuset, Kalundborg: >> Alma Cappelen, f. 06-10-1884 i København, enke, husmor, syerske ID 125-6d5f1/6c6f1: Louise Antoinette Sigfride Kaijt (Kayt) Cappelen, f. 19-02-1904 i Kalundborg, ugift, barn, telefonistinde, KTAS ID 125-6d5f4/6c6f4: Edy Wiwi Cappelen, f. 07-10-1919 i Kalundborg, ugift, barn Jens Peter Nielsen, f. 06-01-1886 i Skive, fraskilt, logerende, tjener, jernbanerestauranten Kilde: FT-opslag 167-168 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=106482#106482,16768763