Correll_Dohlmann

Dagmar Mathilde Elisabeth Rasmussen1862

Name
Dagmar Mathilde Elisabeth Rasmussen
Birth May 27, 1862
Alias
Dagmar Elisabeth Cappelen og Dagmar Mathilde Elisabeth Cappelen f.Rasmussen

Christening June 27, 1862 (Age 31 days)
MarriageCarl Johan CappelenView this family
February 21, 1890 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#1
Carla Alma Johanne Elisabeth Cappelen
January 19, 1891 (Age 28 years)
Christening of a daughterCarla Alma Johanne Elisabeth Cappelen
April 17, 1891 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#2
Elly Cappelen
July 28, 1896 (Age 34 years)
Christening of a daughterElly Cappelen
February 14, 1897 (Age 34 years)
Death of a husbandCarl Johan Cappelen
July 15, 1908 (Age 46 years)
Burial of a husbandCarl Johan Cappelen
July 21, 1908 (Age 46 years)
Death

Family with Carl Johan Cappelen - View this family
husband
herself
Marriage: February 21, 1890Vor Frue kirke, Kbh.
11 months
daughter
6 years
daughter
Carl Johan Cappelen + Dagmar Henriette Dorothea Gottliebsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: July 3, 1877Holmens kirke, Kbh.
5 months
step-son
Carl Johan Cappelen
Birth: November 30, 1877 25 18Laxegade 22, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
Death: December 4, 1877Laxegade 22, Kbh. i Holmens sogn, Kbh.
3 years
step-son

Shared note
Dagmar Mathilde Elisabeth Rasmussen alias Dagmar Elisabeth Cappelen og Dagmar Mathilde Elisabeth Cappelen f. Rasmussen Født: 27-05-1862 i Helligånds sogn, Kbh. og døbt 27-06-1862 i Helligåndskirken, Kbh. - datter af vognmand Peter Rasmussen og hustru Anna Cecilie Pedersen. Kilde: KB-opslag 216. Helligånds sogn. År 1861-1868. KB_006_2_008_K08-12-A Gift 21-02-1890: Carl Johan Cappeln, separeret musiker, 37 år gl., boende Nørrevold 42, Kbh., gifter sig 23-02-1890 i Vor Frue kirke, Kbh. med frøken Dagmar Mathilde Elisabeth Rasmussen på 27 år, boende Peder Hvidtfeldsgade 9, Kbh. Forlovere: Fhv. musiker Carl Chr. Cappel (læs: Cappelen), Adelgade 1, og maskinist Frederik Nielsen, Elbagade 6. Anm.: Parret viet af stiftsprovst, Dr. Rothe, ifølge kongebrev af 19-12-1889. Kilde: KB-opslag 25, nr. 22. Vor Frue sogn. År 1889-1891. KB_013_2_031_K02-01-A. Folketælling og bosteder: FT-1901: Strandvej 69, Sidehuset, Kbh.: ID 125-6c1c: Cappelen, Carl Johan, f. 05-02-1852 i København, husfar, pianist, gift i 1890, 2 børn i ægteskabet >> Cappelen, Dagmar Mathilde, f. 27-05-1862 i København, husmor, gift i 1890, 2 børn i ægteskabet ID 125-6c1c2: Cappelen, Carla Elisabeth, f. 19-01-1891 i Kbh., ugift, datter ID 125-6c1c3: Cappelen, Elly, f. 28-07-1896 i Kbh., ugift, datter samt 1 tjenestepige Kilde: FT-1901. FT-opslag 96. FT1901_0029_00805 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1892 Hovedperson: Carl Johan Cappelen, f. 05-02-1852 i København, død 15-07-1908. Stillinger: Pianist >> Ægtefælle: Dagmar Elisabeth Cappelen, f. 27-05-1862 i København Barn: Carla Johanne Cappelen f. 19-01-1891 Adresser: 01-05-1892: Strandvej 49, Havehuset 01-05-1893: Østerbrogade 110, 3. 01-05-1897: Strandvej 69, Sidehuset 01-11-1901: Frameldt 01-05-1906: Strandboulevard 133, mezzaninen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0003. Registerblad 51 (unikt id: 3311468) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 12-7-1908 >> Dagmar Elisabeth Cappelen, f. 27-05-1862 i København - Stillinger: Enke Ægtefælle: Carl Johan Cappelen, død 15-07-1908 - Stillinger: Pianist Adresser: 01-6-1906: Strandboulevard 133, mezzaninen 01-5-1909: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro). Filmrulle 0005. Registerblad 51 (unikt id: 2157462)