Correll_Dohlmann

Dagmar Eleonora Kristine Amalie Petersen1881

Name
Dagmar Eleonora Kristine Amalie Petersen
Birth December 2, 1881
Alias
Dagmar Eleonora Kristine Amalie Cappelen f. Petersen

Hjemmedøbt February 17, 1882 (Age 2 months)
Birth of a son
#1
Carl Johan Cappelen
January 19, 1912 (Age 30 years)
Christening of a sonCarl Johan Cappelen
May 19, 1912 (Age 30 years)
Death

Shared note
Dagmar Eleonora Kristine Amalie Petersen alias Dagmar Eleonora Kristine Amalie Cappelen f. Petersen Født: 02-12-1881 på Vinstrupsvej 10, 3., Frbg. og hjemmedøbt 17-02-1882 på Vinstrupsvej 10, 3., Frbg. - datter af bryggerkarl Hans Peter Petersen og hustru Anna Elisabeth Bonde, Vinstrupsvej 10, 3., Frbg. Kilde: KB-opslag 316, nr. 368. Frederiksberg. År 1881-1884. KB_064_2_027_K11-21-A. Gift 14-04-1907: Ungkarl, hovmester, Carl Johan Cappelen på 26 år, af Istedgade 130, Kbh. (f. 14-04-1881, søn af pianist Carl Johan Cappelen og hustru Dagmar Dorthea Henriette f. Gottliebsen af Istedgade 130) gifter sig 14-04-1907 i Skt. Markus kirke, Frbg. med ugift Dagmar Eleonora Kristine Amalie Petersen på 25 år, af Ørstedsvej 41B, Frbg. (f. 02-12-1881, datter af afdøde bryggerkarl Hans Peter Petersen og hustru Ana Elisabeth Bonde af Folkvarsvej 21. Forlovere: Jens Benjamin Andersen, belysningsfunktionær, H. C. Ørstedsvej 41B, 5. sal, og Johan H. N. Høeg Nissen, kommunelærer (alias Johan Hans Nicolai Nissen-Høg), Istedgade 130, 4. Kilde: KB-opslag 128, nr. 26, side 126. Skt. Markus sogn. År 1902-1912. KB_1892_069_3_011_0126a-V. Bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 14-5-1905 >> Dagmar Eleonora Kristine Amalie Petersen, f. 02-12-1887 (læs: 02-12-1881) på Frederiksberg. Stillinger: Tjp Adresse: 01-05-1905: Fra Frederiksberg til Overgaden neden Vandet 39 , 3. - hos Holm 01-11-1906: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 4 (Amager). Filmrulle 0020. Registerblad 1104 (unikt id: 55795) Bopæl meldt i Kbh. Carl Johan Cappelen, f. 14-04-1881 i København, Stillinger: Hovmester >> Gift med Dagmar Eleonora Christine Amalie, f. 02-12-1881 (alias Dagmar Eleonora Kristine Amalie f. Petersen) Adresser: 01-05-1907: Graastensgade 1, 2. sal 01-05-1916: Sigerstedsgade 9, 2. sal Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro). Filmrulle 0005. Registerblad 1534 (unikt id: 2004715) FT-1911: Graastensgade 1, 2. sal, Kbh.: >> Dagmar Eleonora Kristine Amalie Cappelen ( f. Petersen), f. 02-12-1881 på Frederiksberg, gift, husmor ID 125-6c1c2: Carl Johan Cappelen, f. 14-04-1881 i København, gift, husfar, Hovmester - fraværende på søen. Kilde: FT-opslag 3+5. FT1911_0018_00851. FT-1916: Graastensgade 1, 2. sal, tv. Kbh.: >> Dagmar Eleonora Kristine Amalie Cappelen ( f. Petersen), f. 02-12-1881 i Frederiksberg sogn, gift, husmor ID 125-6c1c2a: Carl Johan Cappelen, f. 19-01-1912 på Frederiksberg i Solbjerg sogn, barn Tillægsliste: ID 125-6c1c2: Carl Johan Cappelen, f. 14-04-1881 i København, gift, husfar, Hovmester - fraværende på rejse. Kilde: FT-opslag 2+8. FT1916_08027_01778. FT-1921: Sigerstedgade 9, 2. sal, Kbh.: >> Dagmar E. K. (Eleonora Kristine) Amalie Cappelen, f. 02-12-1881 i Frederiksberg sogn, gift, husmor ID 125-6c1c2a: Carl Johan Cappelen, f. 19-01-1912 i Kbh. (læs: Frederiksberg i Solbjerg sogn), barn ID 125-6c1c2b: Aase E. (Elisabeth) Cappelen, f. 10-03-1917 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 13. FT1921_00046_01165 Note: ID 125-6c1c2: Carl Johan Cappelen må være på rejse. Der er ingen tillægsliste. FT-1925 - 5. nov.: Sigerstedgade 9, 2. sal, Kbh.: ID 125-6c1c2: Carl Johan Cappelen, f. 14-04-1881 i København, gift, husfar, viktualiehandler >> Dagmar Eleonora (Kristine Amalie) Cappelen, f. 02-12-1881 i Kbh. (læs: Frederiksberg sogn), gift, husmor ID 125-6c1c2a: Carl Johan Cappelen, f. 19-01-1912 i Kbh. (læs: Frederiksberg i Solbjerg sogn), søn ID 125-6c1c2b: Aase Elisabeth Cappelen, f. 10-03-1917 i Kbh., datter Kilde: FT-opslag 99. FT1925_0435_00206