Correll_Dohlmann

Anna Catharina Amintha Antoinette Gersdorff Cappelen1870

Name
Anna Catharina Amintha Antoinette Gersdorff Cappelen
Birth March 31, 1870 32 29
Alias
Anna Catharina Amintha Antoinette Gersdorff Christensen f. Cappelen

Christening July 31, 1870 (Age 4 months)
Birth of a sisterMargrethe Henriette Helga Annette Gersdorff Cappelen
February 24, 1875 (Age 4 years)
Christening of a sisterMargrethe Henriette Helga Annette Gersdorff Cappelen
June 13, 1876 (Age 6 years)
Birth of a sisterEllen Ester Ingeborg Victoria Elisabeth Gersdorff Cappelen
October 12, 1876 (Age 6 years)
Christening of a sisterEllen Ester Ingeborg Victoria Elisabeth Gersdorff Cappelen
June 24, 1877 (Age 7 years)
Birth of a sisterEva Helga Marie Charlotte Gyritha Gersdorff Cappelen
November 13, 1877 (Age 7 years)
Christening of a sisterEva Helga Marie Charlotte Gyritha Gersdorff Cappelen
June 23, 1878 (Age 8 years)
Death of a sisterEva Helga Marie Charlotte Gyritha Gersdorff Cappelen
March 9, 1879 (Age 8 years)
Burial of a sisterEva Helga Marie Charlotte Gyritha Gersdorff Cappelen
March 14, 1879 (Age 8 years)
Birth of a brotherJohan Frederik Peter Adolf Gersdorff Cappelen
July 3, 1880 (Age 10 years)
Christening of a brotherJohan Frederik Peter Adolf Gersdorff Cappelen
October 17, 1880 (Age 10 years)
Death of a paternal grandmotherAnna Cathrine Utke
May 19, 1881 (Age 11 years)
Birth of a sisterAgnes Victoria Gersdorff Cappelen
September 28, 1881 (Age 11 years)
Death of a sisterAgnes Victoria Gersdorff Cappelen
December 22, 1881 (Age 11 years)
Burial of a sisterAgnes Victoria Gersdorff Cappelen
December 24, 1881 (Age 11 years)
Birth of a sisterAgnes Victoria Rigmor Zenia Gersdorff Cappelen
March 18, 1883 (Age 12 years)
Christening of a sisterAgnes Victoria Rigmor Zenia Gersdorff Cappelen
June 24, 1883 (Age 13 years)
Death of a motherAgnes Victoria Gersdorff
June 19, 1889 (Age 19 years)
Marriage of a parentJohan Frederik Peter Adolf CappelenAne Kirstine NielsenView this family
December 1, 1891 (Age 21 years)
MarriageLauritz Wilhelm ChristensenView this family
May 24, 1893 (Age 23 years)
Death of a fatherJohan Frederik Peter Adolf Cappelen
October 3, 1893 (Age 23 years)
Death of a husbandLauritz Wilhelm Christensen
1913 (Age 42 years)

Death of a brotherAndreas Peter Viktor Aninus Gersdorff Cappelen
July 20, 1924 (Age 54 years)
Burial of a brotherAndreas Peter Viktor Aninus Gersdorff Cappelen
July 25, 1924 (Age 54 years)
Death of a brotherJohan Frederik Peter Adolf Gersdorff Cappelen
November 14, 1936 (Age 66 years)
Burial of a brotherJohan Frederik Peter Adolf Gersdorff Cappelen
November 20, 1936 (Age 66 years)
Death of a sisterAgnes Victoria Rigmor Zenia Gersdorff Cappelen
December 27, 1957 (Age 87 years)
Burial of a sisterAgnes Victoria Rigmor Zenia Gersdorff Cappelen
January 1, 1958 (Age 87 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 10, 1862Vejle Sct. Nicolai kirke
1 month
elder brother
3 years
elder sister
3 years
elder sister
20 months
herself
5 years
younger sister
20 months
younger sister
13 months
younger sister
3 years
younger brother
Johan Frederik Peter Adolf Gersdorff Cappelen
Birth: July 3, 1880 43 39Roskilde domsogn
Death: November 14, 1936Sankt Elisabeths Hospital, Kbh., Højdevang sogn
15 months
younger sister
18 months
younger sister
Father’s family with Ane Kirstine Nielsen - View this family
father
step-mother
Marriage: December 1, 1891Frederiksberg kirke
Family with Lauritz Wilhelm Christensen - View this family
husband
herself
Marriage: May 24, 1893Ubby kirke, Ars herred

Shared note
ID 125-6b2d: Anna Catharina Amintha Antoinette Gersdorff Cappelen alias Anna Catharina Amintha Antoinette Gersdorff Christensen f. Cappelen Født: 31-03-1870 på Tømmergade 7, Kbh. i Skt. Johannes sogn, Kbh. og døbt 31-07-1870 i Garnisonskirken, Kbh. - datter af (ID 125-6b2) Johan Frederik Peter Adolf Cappelen, løjtnant og togfører ved Den Sjællandske Jernbane, og hustru Agnes Victoria f. Gersdorff, 29 år gl. Kilder: KB-opslag 225, nr. 91. Garnisons sogn. År 1866-1873. KB_019_2_020_K08-21-A. samt KB-opslag 30, nr. 118. Skt. Johannes sogn. År 1869-1874. KB_010_2_006_K02-06-A. Konfirmeret 11-04-1886: Anna Catharina Amintha Gersdorff Cappelen hos forældrene på Banegården, født 31-03-1870 i København og døbt 31-07-1870 i Garnisonskirken, Kbh., bliver konfirmeret 11-04-1886 i Roskilde Domkirke. Datter af stationsforstander, løjtnant Johan Frederik Peter Adolf Cappelen og hustru Agnes Victoria f. Gersdorff, på Roskilde Banegård. Kilde: KB-opslag 190, nr. 1. Roskilde Domkirkes sogn. År 1884-1889. KB_270_2_020_K07-16-A. Gift 24-05-1893: Ungkarl, assistent ved Statsbanerne i København, Lauritz Vilhelm Christensen på 33 år (f. 11-02-1860 i Roskilde (død 1913), søn af fhv. pedel ved Kathedralskolen i Roskilde, Christian Vilhelm Christensen og hustru Ane f. Olsen, Roskilde) gifter sig 24-05-1893 i Ubby kirke, Ars herred med pige Anne (Anna) Catharina Amintha Antoinette Gersdorff Cappelen på 23 år (f. 31-03-1870 i Kbh., datter af pensioneret stationsforvalter Johan Frederik Adolf Peter Cappelen og hustrru Agnes Victoria Gersdorff, ibd.) Forlovere: Fhv. pedel ved Kathedralskolen i Roskilde, Christian Vilhelm Christensen (brudgommens far) og pensioneret stationsforvalter (stationsforstander) Johan Frederik Adolf Peter Cappelen (brudens far). Kilder: KB-opslag 165, nr. 246. Skt. Johannes sogn. År 1892-1894. KB_1892_010_3_049_0164a-V. Se også viede: KB-opslag 142, nr. 3. Ubby sogn. Ars herred. Holbæk amt. År 1892-1905. KB_1892_325_3_010_0201a-V Folketælling og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1892: Aninthe Gersdorff Cappelen, f. 31-03-1870 i København Adresse: 01-05-1892: Nørre Voldgade 6, 1. - hos Ingeniur Svendsson Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1 (Indre by). Filmrulle 0004. Registerblad 3223 (unikt id: 1338478)