Else Johanne Sachs, 1911

Birth December 30, 1911 26 20
Alias
Else Johanne Lund f. Sachs

Hjemmedøbt February 24, 1912 (aged 1 month)
Death of a fatherAlbert Ludvig Schou Sachs

Death of a motherElise Kirstine Bruun

Death

Family with parents
father
1885
Birth: October 16, 1885Skive
Death:
mother
1891
Birth: February 6, 1891Mariendalsvej 9, Frbg.
Death:
Marriage MarriageSeptember 14, 1911Frihavnskirken, Kbh.
4 months
herself
1911
Birth: December 30, 1911 26 20Hobrogade 4, 2. sal, Kbh. i Skt. Jakobs sogn
Death:
Family with Holger Lund
husband
herself
1911
Birth: December 30, 1911 26 20Hobrogade 4, 2. sal, Kbh. i Skt. Jakobs sogn
Death:
daughter
Eva Lucretia Lund
Shared note

Else Johanne Sachs

alias Else Johanne Lund f. Sachs

Født: 30-12-1911 på Hobrogade 4, 2. sal, Kbh. i Skt. Jakobs sogn, Kbh. og hjemmedøbt 24-02-1912 på Strandboulevard 33, Kbh. af pastor Mollerup. Datter af kommis (siden direktør) Albert Ludvig Schou Sachs og hustru Else Kristine f. Bruun, 20 år gl., boende Strandboulevard 33. Forældrene viet 14-09-1911 i Frihavnskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 315, nr. 226. Skt. Jakobs sogn. År 1907-1911. KB_1892_023_3_019_0319a-FK

Gift 21-03-1934: Ungkarl, stud. jur. Holger Lund på 24 år, boende i Kbh. (født 23-08-1909 i Skjold sogn, søn af provst Christen Thomsen Lund og afdøde hustru Theodora Marie Louise f. Knudsen, Magleby pr. Skelskør) gifter sig 21-03-1934 i Ordrup kirke med ungpige Else Johanne Sachs på 22 år, boende i Ordrup (f. 30-12-1911 i Skt. Jakobs sogn, Kbh., datter af direktør Albert Ludvig Schou Sachs og hustru Else Kristine f. Bruun, (moderens bopæl: Eigaardsvej 12, Ordrup). Parret viet af pastor Lund-Jacobsen i kirken. Forlovere: Lehnsgreve Frederik Knuth, Knuthenborg, Lolland og organist Axel Bruun, Fredensvej 44, Ordrup. Kilde: KB-opslag 260, nr. 5, side 259. Ordrup sogn. Sokkelund h. År 1915-1935. KB_1892_140_3_011_0259a-V.