Ane Kirstine Hansen, 18791952 (aged 73 years)

Birth March 16, 1879
Alias
Ane Kirstine Nielsen f. Hansen

Christening April 14, 1879 (aged 29 days)
MarriageJens Peder NielsenView this family
April 20, 1899 (aged 20 years)
Birth of a sonAxel Nielsen
August 31, 1901 (aged 22 years)
Christening of a sonAxel Nielsen
October 6, 1901 (aged 22 years)
Birth of a daughterKirsten Ingeborg Nielsen
May 24, 1903 (aged 24 years)
Christening of a daughterKirsten Ingeborg Nielsen
July 5, 1903 (aged 24 years)

Birth of a sonEjnar Jørgen Kristian Nielsen
February 25, 1905 (aged 25 years)
Christening of a sonEjnar Jørgen Kristian Nielsen
April 21, 1905 (aged 26 years)
Birth of a daughterJenny Nielsen
July 11, 1906 (aged 27 years)
Christening of a daughterJenny Nielsen
August 12, 1906 (aged 27 years)
DivorceJens Peder NielsenView this family
1907 (aged 27 years)

Birth of a sonJens Otto Nielsen
April 1, 1908 (aged 29 years)
Christening of a sonJens Otto Nielsen
April 20, 1908 (aged 29 years)
Marriage of a childKarl Peter MeisnerJenny NielsenView this family
November 20, 1927 (aged 48 years)
Death March 24, 1952 (aged 73 years)
Burial March 24, 1952 (aged 73 years)
Family with Jens Peder Nielsen
ex-husband
1875
Birth: April 20, 1875Brandelev by, Næstelsø sogn
Death:
herself
18791952
Birth: March 16, 1879Jyderup Mark, Faxe sogn og herred
Death: March 24, 1952Alderdomshjemmet i Faxe
Marriage MarriageApril 20, 1899Toksværd kirke
Divorce Divorce1907
2 years
son
1901
Birth: August 31, 1901 26 22Sandhuse, Faxe sogn og herred
Death:
21 months
daughter
21 months
son
19051963
Birth: February 25, 1905 29 25Stubberup, Faxe sogn og herred
Death: September 28, 1963Grindsted Alle 16, (Kastrup) Tårnby sogn
17 months
daughter
19061964
Birth: July 11, 1906 31 27Vredsløse, Herlufholms sogn
Death: November 2, 1964Næstved Amtssygehus, Næstved Sankt Peders sogn
21 months
son
1908
Birth: April 1, 1908 32 29Hovby Fattiggård, Faxe sogn
Death:
Shared note

Ane Kirstine Hansen

alias Ane Kirstine Nielsen f. Hansen

Født: 16-03-1879 på Jyderup Mark, Faxe sogn og herred, og døbt 14-04-1879 i Faxe kirke - datter af indsidder Christian Hansen af Jyderup Mark og hustru Ane Marie Christensen, 25 år gl. Kilde: KB-opslag 334, nr. 13. Fakse (Faxe) sogn og herred. Præstø amt. År 1844-1883. KB_472_2_005_K12-10-A.

Gift 20-04-1899: Ungkarl Jens Peder Nielsen, tjenestekarl i Skuderløse, Teestrup sogn (f. 20-04-1875 i Brandelev, søn af husmand Jørgen Nielsen og hustru Kirsten Jensen af Brandelev (Brandeløv), gifter sig 20-04-1899 i Toksværd kirke med pige Ane Kirstine Hansen, for tiden i Gødstrup, Toksværd sogn (f. 16-03-1879 på Jyderup Mark, Faxe sogn, datter af husmand Kristian Hansen og hustru Ane Marie Hansen f. Christensen, af Gødstrup, Toksværd sogn). Kilde: KB-opslag 165, nr. 1. Toksværd sogn. Hammer h. Præstø a. År 1897-1909. KB_1892_525_3_012_0165a-V.

Ægteskabet opløst og parret skilt.

Død 24-03-1952: Ane Kirstine Nielsen f. Hansen, dør 24-03-1952, 73 år gl., på Alderdomshjemmet i Faxe. Hun bliver begravet 24-03-1952 på Faxe sogns kirkegård. Født 16-03-1879 i Fakse sogn, datter af indsidder Christian Hansen og hustru Ane Marie Christensen. Fraskilt i Fakse sogn og herred, Præstø amt. Skilt fra fabriksarbejder Jens Peter Nielsen, København. Afdødes sidste bopæl: Alderdomshjemmet, Fakse (Faxe). Anm.: Skifteretsattest fra Store Heddinge 22-03-1952. Kilde: KB-opslag 255, nr. 14. Fakse (Faxe) sogn og herred. Præstø amt. År 1948-1963. KB_1892_472_3_031_0253a-DK.

Jens Peter forlader kone og børn (antagelig omkring 1907), hvorefter han tager til Gladsaxe i København sammen med sin kæreste.

Folketællinger:

FT-1901: Præstø, Fakse, Fakse, Faxe by, 23, 57, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C5146 Hans Nielsen, 23/11-1852, Gift, husfader, vejmand på amtets veje, Faxe Sogn, Præstø Amt. Ane Sofie Nielsen, 3/7-1862, Gift, husmoder, Faxe Sogn, Præstø Amt. Hans K Nielsen, 12/8-1893, Ugift, barn, Faxe Sogn, Præstø Amt. Stine H Mary Nielsen, 13/4-1899, Ugift, barn, Faxe Sogn, Præstø Amt. Maren Hansen, 19/11-1828, Enke, slægtning, fattighjælp, Faxe Sogn, Præstø Amt. Jens P Nielsen, 20/4-1875, Gift, husfader, arbejder i Faxe kalkbrud, Næstelsø Sogn, Præstø Amt. Gift i 1899 >> Ane Kirstine Nielsen, 16/3-1879, Gift, husmoder, Faxe Sogn, Præstø Amt. Gift i 1899

FT-1906: Herlufsholm sogn, Tybjerg herred, Sorø amt, Herlufsholm Hovedgaard, Arbejderbolig ved Kohaven, familie nr. 22: Jens Peter Nielsen, f. 20-04-1875, husfar, gift, daglejer ved agerbrug >> Ane Kirstine Nielsen f. Hansen, f. 16-03-1879, husmor, gift Axel Nielsen, f. 31-08-1901, ugift, søn Kirsten Ingeborg Nielsen, f. 24-05-1903, ugift, datter Einer Jørgen Chr. Nielsen, f. 25-02-1905, ugift, søn Kilde: FT-opslag 100. FT-skema 23, fra opslag 98-100. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=17011#17011,653020

FT-1911: Præstø amt, Faxe herred, Faxe sogn, Landdistrikt - Hovby fattiggård, matr. 16b: >> Ane Kirstine Nielsen, f. 16-03-1879 i Faxe sogn, gift, forsørges af fattigvæsenet Jens Otto Nielsen, f. 01-04-1908 i Faxe sogn Kilde: FT-opslag nr. 310. FT1911_0212_01382.

Børn - Jens Peter Nielsen og Ane Kirstine Nielsen f. Hansen får sammen 5 børn:

Axel Nielsen Født: 31-08-1901 i Sandhuse, Fakse sogn

Kirsten Ingeborg Nielsen Født: 24-05-1903 i Stubberup, Fakse sogn

Ejnar Jørgen Kristian Nielsen - alias Ejnar Jørgen Christian Nielsen Født: 25-02-1905 i Stubberup, Fakse sogn

Jenny Nielsen Født: 11-06-1906 i Vridsløse, Herlufsholm sogn

Jens Otto Nielsen Født: 01-04-1908 i Hovby Fattiggård, Fakse sogn