Harry Louis Gersdorff Buchholtz, 19091984 (aged 75 years)

Name
Harry Louis Gersdorff /Buchholtz/
Birth June 5, 1909 40 26
Alias
Harry Gersdorff Buchholtz

Christening August 22, 1909 40 26 (aged 2 months)
Occupation
Husmand. Frugtavler

Death of a fatherCarl Vilhelm Buchholtz
March 20, 1936 (aged 26 years)
Burial of a fatherCarl Vilhelm Buchholtz
March 26, 1936 (aged 26 years)
Death of a motherAgnes Victoria Rigmor Zenia Gersdorff Cappelen
December 27, 1957 (aged 48 years)
Burial of a motherAgnes Victoria Rigmor Zenia Gersdorff Cappelen
January 1, 1958 (aged 48 years)
Death October 24, 1984 (aged 75 years)
Burial October 1984 (aged 75 years)
Family with parents
father
18681936
Birth: October 16, 1868Ålborg Vor Frue sogn
Death: March 20, 1936Strib by og sogn, Vends herred
mother
18831957
Birth: March 18, 1883 45 42Roskilde domsogn
Death: December 27, 1957Middelfart Amtssygehus
Marriage MarriageNovember 25, 1901Middelfart kirke
-15 months
elder sister
1900
Birth: August 16, 1900Frederiksværk, Vinderød sogn
Death:
5 years
elder sister
1905
Birth: June 10, 1905 36 22Strib, Vejlby sogn, Vends herred
Death:
19 months
elder brother
1906
Birth: December 28, 1906 38 23Strib, Vejlby sogn, Vends herred
Death:
3 years
himself
19091984
Birth: June 5, 1909 40 26Strib, Vejlby sogn, Vends herred
Death: October 24, 1984Asperup sogn
Mother’s family with ukendt mand
step-father
mother
18831957
Birth: March 18, 1883 45 42Roskilde domsogn
Death: December 27, 1957Middelfart Amtssygehus
Divorce Divorce1899forholdet opløst
20 months
elder sister
1900
Birth: August 16, 1900Frederiksværk, Vinderød sogn
Death:
Family with Ena Johanne Møller
himself
19091984
Birth: June 5, 1909 40 26Strib, Vejlby sogn, Vends herred
Death: October 24, 1984Asperup sogn
wife
19161991
Birth: August 8, 1916Båring Mark, Asperup sogn, Vends herred, Odense amt
Death: July 17, 1991Asperup sogn
daughter
Jytte Gersdorff Buchholtz
daughter
Ena Johanne Gersdorff Buchholtz
son
Louis Gersdorff Buchholtz
Shared note

ID 125-6b2j4: Harry Louis Gersdorff Buchholtz

alias Harry Gersdorff Buchholtz

Født: 05-06-1909 i Strib, Vejlby sogn, Vends herred og døbt 22-08-1909 i Vejlby kirke, Vends herred. Søn af tandtekniker Carl Villiam Buchholtz og (ID 125-6b2j) hustru Agnes Viktoria (Victoria) Xenia (læs: Zenia) Rigmor (Gersdorff) Cappelen, 26 år gl. Forældrene ægteviet 25-11-1901 i Middelfart kirke. Kilde: KB-opslag 6, nr. 16. Vejlby sogn. Vends h. Odense a. K.M. År 1908-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=181904#181904,30881207

Konfirmeret 30-09-1923: Harry Louis Gersdorff Buchholtz, f. 05-06-1909 på Strib og døbt 22-08-1909 i Vejlby kirke, Vends herred, bliver konfirmeret 30-09-1923 i Strib kirke. Søn af tandtekniker Carl William (Villiam) Buchholtz og hustru Agnes Victoria Xenia Rigmor Gersdorff Cappelen, Strib. Kilde: KB-opslag 93, nr. 1, side 253. Strib-Røjleskov sogn. Vends h. Odense a. År 1918-1929. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=181296#181296,30780223

Erhverv: Husmand. Frugtavler

Gift 22-12-1934: Ungkarl, Harry Louis Gersdorff Buchholtz, husejer på Båring Mark, Asperup sogn (f. 05-06-1909 i Strib, Vejlby sogn, Odense amt, søn af dentist Carl Villiam Buchholtz og hustru Agnes Victoria Xenia Rigmor (Gersdorff) Cappelen, Strib) gifter sig 22-12-1934 i Asperup kirke med ugift Ena Johanne Møller (f. 08-08-1916 på Båring Mark, Asperup sogn, datter af fisker Karl Aksel Møller og hustru Dorthea Marie Jørgensen). Vidner: Brudeparrets fædre. Anmærkn.: Attest fra sognefogeden i Asperup af 30-11-1934. Kilde: KB-opslag 168, nr. 9. Asperup sogn, Vends herred, Odense amt. K.M. År 1921-1937. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=178524#178524,30284548

Parret får sammen 3 børn.

Død 24-10-1984: Harry (Louis) Gersdorff Buchholtz dør 24-10-1984 i Asperup sogn, 75 år gl. Han bliver begravet i okt. 1984 på Asperup kirkegård. Kildetekst: Harry Gersdorff Buchholtz, Født: 05-Jun-1909, Alder: 75, Død: 24-Okt-1984 Hanne Buchholtz, Født: 08-Aug-1916, Alder: 75, Død: 17-Jul-1991 Kilde: Fotograf: Karlby - 29-Okt-2007 og Indtaster: Karlby - 29-Okt-2007 DIS-Gravsten Asperup Kirkegård, Asperup sogn, Vends herred, Odense amt. https://gravsten.dis-danmark.dk/grv_vis_data.php?b_id=51036

Folketællinger:

FT-1916: Odense amt, Vends herred, Vejlby sogn, Strib Stationsby, fam. 9, matr. 1 a u: Carl William Buchholtz, f. 16-10-1868 i Ålborg Vor Frue sogn, gift, husfar, tandtekniker ID 125-6b2j: Agnes Victoria Rigmor Xenia Gersdorff Buchholtz, f. 18-03-1883 i Roskilde domsogn, gift, husmor ID 125-6b2j1: Rosa Anne Buchholtz, f. 16-08-1900 i Frederiksværk, Vinderød sogn, ugift, barn ID 125-6b2j2: Agnes Victoria (Gersdorff) Buchholtz, f. 10-06-1905 i Strib, Vejlby sogn, barn ID 125-6b2j3: Frank Villiam (Gersdorff) Buchholtz, f. 28-12-1906 i Strib, Vejlby sogn, barn >> ID 125-6b2j4: Harry Louis (Gersdorff) Buchholtz, f. 05-06-1909 i Strib, Vejlby sogn, barn Kilde: Skema nr. 63 - FT-opslag 245 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=71590#71590,12988371

FT-1921: Strib stationsby, Vejlby sogn, Vends herred, Odense amt, matr. 1 au: Carl William Buchholtz, f. 16-10-1868 i Ålborg, gift, husfar - tilflyttet i 1904 fra Kbh. ID 125-6b2j: Agnes Viktoria Rigmor Xenia (læs: Zenia) Gersdorff Buchholtz (læs: f. Cappelen), f. 18-03-1883 i Roskilde, gift, husmor - tilflyttet i 1904 fra Kbh. ID 125-6b2j2: Viktoria Agnes Rigmor?? Gersdorff Buchholtz, f. 10-06-1905 i Vejlby sogn, Odense amt, ugift, barn >> ID 125-6b2j4: Harry (Louis) Gersdorff Buchholtz, f. 05-06-1909 i Vejlby sogn, Odense amt, ugift, barn samt 1 husassistent. Kilde: FT-opslag 69. FT1921_00537_01131.