Lauritz Wilhelm Christensen, 18601913 (aged 52 years)

Name
Lauritz Wilhelm /Christensen/
Birth February 11, 1860
Alias
Lauritz Vilhelm Christensen

Occupation
Assistent ved Statsbanerne i København

Hjemmedøbt May 20, 1860 (aged 3 months)
Christening August 19, 1860 (aged 6 months)
MarriageAnna Catharina Amintha Antoinette Gersdorff CappelenView this family
May 24, 1893 (aged 33 years)
Death 1913 (aged 52 years)

Family with Anna Catharina Amintha Antoinette Gersdorff Cappelen
himself
18601913
Birth: February 11, 1860Roskilde domsogn
Death: 1913
wife
1870
Birth: March 31, 1870 32 29Tømmergade 7, Kbh. i Skt. Johannes sogn
Death:
Marriage MarriageMay 24, 1893Ubby kirke, Ars herred
Shared note

Lauritz Wilhelm Christensen

alias Lauritz Vilhelm Christensen

Født: 11-02-1860 i Roskilde Domsogn og hjemmedøbt 20-05-1860 af pastor Lange. Frembåret 19-08-1860 i Roskilde Domkirke. Søn af Christian Vilhelm Christensen, arbejdsmand (siden pedel ved Kathedralskolen i Roskilde), og hustru Ane f. Olsen, i Roskilde. Kilde: KB-opslag 11, nr. 9. Roskilde Domkirkes sogn. År 1859-1868. KB_270_2_007_K01-11-A.

Erhverv: Trafikassistent. Assistent ved Statsbanerne i København

Gift 24-05-1893: Ungkarl, assistent ved Statsbanerne i København, Lauritz Vilhelm Christensen på 33 år (f. 11-02-1860 i Roskilde, søn af fhv. pedel ved Kathedralskolen i Roskilde, Christian Vilhelm Christensen og hustru Ane f. Olsen, Roskilde) gifter sig 24-05-1893 i Ubby kirke, Ars herred med pige Anne (Anna) Catharina Amintha Antoinette Gersdorff Cappelen på 23 år (f. 31-03-1870 i Kbh., datter af pensioneret stationsforvalter (stationsforstander) Johan Frederik Adolf Peter Cappelen og hustrru Agnes Victoria Gersdorff, ibd.) Forlovere: Fhv. pedel ved Kathedralskolen i Roskilde, Christian Vilhelm Christensen (brudgommens far) og pensioneret stationsforvalter (stationsforstander) Johan Frederik Adolf Peter Cappelen (brudens far). Kilde: KB-opslag 165, nr. 246. Skt. Johannes sogn. År 1892-1894. KB_1892_010_3_049_0164a-V.

Se også viede: KB-opslag 142, nr. 3. Ubby sogn. Ars herred. Holbæk amt. År 1892-1905. KB_1892_325_3_010_0201a-V

Død 1913: Lauritz Wilhelm Christensen, trafikassistent, dør i 1913, ca. 52 år gl.

Folketælling:

FT-1880: København (Staden), Citadellet, Citadellet, -, 90, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3928: >> Lauritz Vilhelm Christensen, 19, Ugift, Undersergent ved 15. Bataillon, Roskilde