Svend Harslev, 1906

Birth May 12, 1906 27 24
Alias
Svend Harslev Svendsen

Christening September 2, 1906 27 24 (aged 3 months)
Death of a fatherFrederik Gustav Svendsen
before 1911 (aged 4 years)

Death of a paternal grandmotherKaren Casparine Cappelen
November 21, 1919 (aged 13 years)
Burial of a paternal grandmotherKaren Casparine Cappelen
November 28, 1919 (aged 13 years)
Death of a motherJenny Sofie Andersen

Death

Family with parents
father
18781911
Birth: October 13, 1878 46 34Tybjerg sogn
Death: before 1911
mother
1882
Birth: January 8, 1882Ny Kongensgade 6, Kbh. i Vor Frue sogn
Death:
Marriage MarriageMarch 22, 1903Skt. Lukas kirke, Frbg.
13 months
elder sister
1904
Birth: April 13, 1904 25 22Baldersgade 70, Kbh. i Skt. Stefans sogn
Death:
2 years
himself
1906
Birth: May 12, 1906 27 24Mariendalsvej 50B, Frbg.
Death:
Shared note

ID 125-6h2g2: Svend Harslev

Oprindelig døbt Svend Harslev Svendsen*) 1.g. ændret til: Svend Harsløv. 2.g. Ændret til Harslev.

Født: 12-05-1906 på Mariendalsvej 50B, 1. sal, Frbg. og døbt 02-09-1906 i Skt. Stefans kirke, Kbh. - søn af (ID 125-6h2g) murer Frederik Gustav Svendsen, f. 13-10-1878 i Thybjerg, og hustru Jenny Sophie (f. Andersen). Flyttet til Vølundsgade 21, 2. sal. Faddere: Murer Christian Josefsen og hustru, Rolfsvej 11, 1. sal. Barber Laurits Ebboth, Østergade 58, 1. sal. Samt moderen. *) 1. Navnerettelsen foretaget i ht. skrivelse af 30-12-1946 fra Justitsministeriet. 2. "Harslev" som slægts(familie)navn ved navnebevis af 26-01-1963, Københavns amt, j.nr. K3100-1295-1962. Meddelelse om navnerettelsen fra kordegnen i Sct. Stefans kirke. Kilde: KB-opslag 53, nr. 67. Mariendal sogn. År 1905-1909. KB_1892_067_3_001_0051a-FM.

Folketællinger:

FT-1911: Frederiksborgvej 16, 3. sal, th. Kbh.: Jenny Sofie Svendsen, f. 08-01-1882 i Kbh., enke, husmor, ID 125-6h2g1: Karen Lydia (Jenny) Svendsen, f. 13-04-1904 i Kbh., barn >> ID 125-6h2g2: Svend Harslev Svendsen, f. 12-05-1906 i Kbh. (læs: Frbg.), barn Joseph Christian Josephsen, f. 22-09-1886 i Kbh., ugift, slægtning, kontorist Lydia Julie Caroline Josephsen, f. 13-07-1850 i Helsingør, enke, slægtning, tilflyttet i 1870 fra Helsingør Kilde: FT-opslag 18. FT1911_0015_00010

FT-1921: Frederiksborgvej 16, 3. sal, th. Kbh.: Jenny Sofie Svendsen, f. 08-01-1882 i Kbh., enke, husmor, kv. herreskrædder ID 125-6h2g1: Karen (Lydia Jenny) Svendsen, f. 13-04-1904 i Kbh., ugift, barn, kontorelev hos Seidelin >> ID 125-6h2g2: Svend (Harslev) Svendsen, f. 12-05-1906 i Kbh. (læs: Frbg.), ugift, barn Lydia (Julie Caroline) Josephsen, f. 13-07-1850 i Helsingør, enke, mor, aldersunderstøttelse Kilde: FT-opslag 28. FT1921_00016_00150

FT-1930 - 5. nov.: Frederiksborgvej 16, 3. sal, th. forhuset, Kbh.: Jenny Sofie Svendsen, f. 09-01-1882 (læs: f. 08-01-1882) i Kbh., enke, husmor, kv. herreskrædder ID 125-6h2g1: Karen Lydia Jenny Svendsen, f. 13-04-1904 i Kbh., ugift, datter, kontorassistent >> ID 125-6h2g2: Svend Harslev Svendsen, f. 12-05-1906 på Frederiksberg, ugift, søn, ekspedient Kilde: FT-opslag 75. FT1930_00112_00807