Antonie Samueline Wilhelmine Lillieblad, 18371857 (aged 20 years)

Name
Antonie Samueline Wilhelmine /Lillieblad/
Birth February 25, 1837
Alias
Antonie Samueline Wilhelmine Svendsen f. Lillieblad

Christening April 16, 1837 (aged 1 month)
MarriageJens Adolf Harslev SvendsenView this family
February 22, 1856 (aged 18 years)
Death December 12, 1857 (aged 20 years)
Burial December 18, 1857 (6 days after death)
Family with Jens Adolf Harslev Svendsen
husband
18321904
Birth: January 20, 1832Køge
Death: April 4, 1904Rolighed 99, Sorø Købstad, Sorø sogn
herself
18371857
Birth: February 25, 1837Odense Sankt Knuds Domsogn
Death: December 12, 1857Odense Sankt Knuds Domsogn
Marriage MarriageFebruary 22, 1856Odense Sct. Knuds kirke
Jens Adolf Harslev Svendsen + Karen Casparine Cappelen
husband
18321904
Birth: January 20, 1832Køge
Death: April 4, 1904Rolighed 99, Sorø Købstad, Sorø sogn
partner’s partner
18441919
Birth: January 22, 1844 30 30Odense Sankt Hans sogn
Death: November 21, 1919Søgade 14, Sorø købstad
Marriage MarriageDecember 9, 1864Køge Skt. Nikolaj kirke
14 months
step-son
1866
Birth: January 30, 1866 34 22Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: USA
17 months
step-son
18671880
Birth: June 26, 1867 35 23Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: October 26, 1880Rolighed 99, Sorø Købstad, Sorø sogn
20 months
step-daughter
18691950
Birth: February 10, 1869 37 25Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: March 31, 1950
2 years
step-son
18711881
Birth: February 1, 1871 39 27Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: January 8, 1881Rolighed 99, Sorø Købstad, Sorø sogn
2 years
step-son
18731881
Birth: March 5, 1873 41 29Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: January 2, 1881Rolighed 99, Sorø Købstad, Sorø sogn
3 years
step-daughter
1876
Birth: March 27, 1876 44 32Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
3 years
step-son
18781911
Birth: October 13, 1878 46 34Tybjerg sogn
Death: before 1911
2 years
step-daughter
18811893
Birth: March 14, 1881 49 37Rolighed 99, Sorø købstad og sogn
Death: March 27, 1893Sorø Amts Sygehus, Sorø Landsogn
Shared note

Antonie Samueline Wilhelmine Lillieblad

alias Antonie Samueline Wilhelmine Svendsen f. Lillieblad

Født: 25-02-1837 i Odense Sct. Knuds sogn og døbt 16-04-1837 i Odense Sct. Knuds kirke - datter af skræddermester Samuel Samuelsen Lillieblad og hustru Ane Cathrine Husemose. Kilde: KB-opslag 96, nr. 11. Odense Sct. Knuds sogn. År 1831-1840. KB_O113_A_008_04b03b04.

Gift 1.g. 22-02-1856: Ungkarl, skomagermester Jens Adolph Harløv (Harslev) Svendsen på 24 år (f. 20-01-1832 i Køge) gifter sig 22-02-1856 i Odense Sct. Knuds kirke med jomfru Antonie Samueline Wilhelmine Lillieblad på 19 år, f. 25-02-1837 i Odense. Forlovere: Skræddermester S. Lillieblad og garver Hend. Wottker. Kilde: KB-opslag 265, nr. 4. Odense Sct. Knuds sogn. År 1853-1860. KB_O113_A_011_09e07e08.

Død 12-12-1857: Antonie Samueline Wilhelmine Lillieblad dør 12-12-1857 på Adelgade, Odense Sct. Knuds sogn, 20 år gl., og bliver begravet 18-12-1857 fra Odense Sct. Knuds kirke. Gift. Skomager J. A. Svendsens kone i Adelgade. Kilde: KB-opslag 327, nr. 108. Odense Sct. Knuds sogn. År 1853-1860. KB_O113_A_011_12a01a02.