Karen Johanne Berg, 1878

Birth April 21, 1878
Alias
Karen Johanne Lynge

Christening June 2, 1878 (aged 1 month)
Birth of a sonKarl Johan Knud Peder Lynge
April 7, 1906 (aged 27 years)
Birth of a daughterKaren Margrethe Lynge
May 21, 1908 (aged 30 years)
Death of a fatherAnders Peder Johansen Berg

Death of a motherRasmine Hansen

Death

Family with parents
father
mother
Marriage Marriage
herself
1878
Birth: April 21, 1878Lunderskov, Skanderup sogn
Death:
Family with Carl Vilhelm Lynge
husband
herself
1878
Birth: April 21, 1878Lunderskov, Skanderup sogn
Death:
son
2 years
daughter
daughter
Birthe Annelise Lynge
Shared note

Karen Johanne Berg

alias Karen Johanne Lynge

Født 21-04-1878: Karen Johanne Berg f. 21-04-1878 i Lunderskov, Skanderup s, Anst h, Ribe a. og døbt 02-06-1878 i Lunderskov kirke/Skanderup kirke? - datter af snedker Anders Peder Johansen Berg og hst. Rasmine Hansen i Lunderskov. Kilde: KB-opslag 109, nr. 5. Skanderup sogn. År 1873-1891. KB_C585_A_006_K04-20-A.

Gift med Carl Vilhelm Lynge

Folketælling:

FT-1925 - 05. nov.: Bispeengen 19, Frederiksberg, Mariendal sogn Carl Vilhelm Lynge, f. 19-09-1872 i Næstved, husfar, værkfører Karen Johanne Lynge født Berg, f. 21-04-1878 i Lunderskov, husmor, hustru Karen Margrethe Lynge f. 21-05-1908 i Kbh. deres datter, damefrisørinde (Karen Margrethe Lynge gifter sig med hr. Sandvang, og de får datteren Hanne Sandvang); Karl Johan Knud Peder Lynge, f. 07-04-1906 i Kbh., deres søn Birthe Annelise Lynge, f. 28-10-1921 Rigshospitalet, Kbh., deres adoptivdatter Kilde: FT-opslag 39.

Adopterer pigen Birthe Annelise døbt Admirelia:

Født 28-10-1921: Birthe Annelise Lynge (barnets nr. 1514A) f. 28-10-1921 på Rigshospitalet og døbt (Admirelia) 06-11-1921 i Rigshospitalets kirke - adoptivdatter af værkfører Carl Vilhelm Lynge f. 19-09-1872 i Næstved og hustru Karen Johanne Lynge født Berg, f. 21-04-1878 i Lunderskov. Adopteret 31-10-1923: Iht. kgl. adoptionsbevilling af 31-10-1923. Frederiksberg, Bispeengen 19. Kilde; KB-opslag 459, nr. 1407 Rigshospitalets sogn.