Oskar Kristian Fondt, 1886

Name
Oskar Kristian /Fondt/
Birth September 3, 1886 29 27
Alias
Oskar Kristian Olsen

Occupation
Murer

Hjemmedøbt October 17, 1886 (aged 1 month)
Death of a maternal grandfatherConrad Christian Haugaard Meisner
October 26, 1886 (aged 1 month)
Burial of a maternal grandfatherConrad Christian Haugaard Meisner
November 1, 1886 (aged 1 month)
Christening March 15, 1887 30 28 (aged 6 months)
Birth of a sisterAnna Marie Kristine Olsen
February 29, 1888 (aged 1 year)
Death of a sisterAnna Marie Kristine Olsen
April 7, 1888 (aged 1 year)
Burial of a sisterAnna Marie Kristine Olsen
April 12, 1888 (aged 1 year)
Birth of a sisterAnna Marie Kristine Meisner Olsen
July 23, 1890 (aged 3 years)
Christening of a sisterAnna Marie Kristine Meisner Olsen
September 7, 1890 (aged 4 years)
Death of a sisterAnna Marie Kristine Meisner Olsen
October 24, 1891 (aged 5 years)
Burial of a sisterAnna Marie Kristine Meisner Olsen
October 28, 1891 (aged 5 years)
Death of a fatherOle Olsen
June 26, 1906 (aged 19 years)
Burial of a fatherOle Olsen
July 1, 1906 (aged 19 years)
Death of a motherAnna Marie Christine Nommesen Meisner
August 5, 1938 (aged 51 years)
Burial of a motherAnna Marie Christine Nommesen Meisner
August 9, 1938 (aged 51 years)
Death

Family with parents
father
18561906
Birth: November 4, 1856Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: June 26, 1906Skt. Thomas sogn, Frederiksberg
mother
18581938
Birth: October 29, 1858 44 40Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: August 5, 1938Allegade 4, Køge
Marriage MarriageAugust 19, 1879Køge Skt. Nikolaj kirke
Divorce Divorcebefore 1906
3 months
elder brother
18791883
Birth: November 27, 1879 23 21Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: July 23, 1883Køge Skt. Nikolaj sogn
1 year
elder brother
1880
Birth: November 17, 1880 24 22Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
19 months
elder brother
1882
Birth: June 10, 1882 25 23Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
17 months
elder sister
1883
Birth: October 29, 1883 26 25Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
15 months
elder sister
1885
Birth: January 26, 1885 28 26Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
20 months
himself
1886
Birth: September 3, 1886 29 27Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
18 months
younger sister
18881888
Birth: February 29, 1888 31 29Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: April 7, 1888Køge Skt. Nikolaj sogn
2 years
younger sister
18901891
Birth: July 23, 1890 33 31Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: October 24, 1891Køge Skt. Nikolaj sogn
Shared note

ID 62-1b11f: Oskar Kristian Fondt

Oprindelig døbt Oskar Kristian Olsen

Født: 03-09-1886 i Køge Skt. Nikolaj sogn og hjemmedøbt 17-10-1886 der. Fremstillet 15-03-1887 i Køge Skt. Nikolaj kirke. Søn af købmand Ole Olsen og hustru (ID 62-1b11) Anna Marie Kristine Nommesen Mejsner (Meisner) på 27 år. *) Ifølge navnebevis fra Overpræsidenten 30-01-1917 er efternavnet ændret til: Fondt. Kilde: KB-opslag 151, nr. 52. Køge Skt. Nikolaj sogn. Ramsø h. Roskilde a. År 1867-1887. KB_287_2_009_K06-07-A.

Konfirmeret: 30-09-1900 i Køge Skt. Nikolaj kirke. Søn af fhv. købmand Ole Olsen og hustru (ID 62-1b11) Anna Marie Kristine Nommesen f. Meisner, Køge. Kilde: KB-opslag 33, nr. 10. Køge Skt. Nikolaj sogn. Ramsø h. Roskilde a. År 1892-1900. KB_1892_287_3_025_0032a-CD.

Erhverv: Murer

Folketællinger og bosteder:

FT-1890: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, Nørregade, , Matr. nr 196 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C8089: Ole Olsen, 33, Gift, Husfader, Kjøbmand, Kjøge ID 62-1b11: Anna Marie Christine Olsen, 31, Gift, Husmoder, Kjøge ID 62-1b11b: Axel Christian Olsen, 9, Ugift, Barn, Kjøge - alias Axel Otto Olsen, siden navneændring til Fondt ID 62-1b11c: Albert Emil Olsen, 8, Ugift, Barn, Kjøge ]] - alias Carl Albert Olsen, siden navneændring til Fondt ID 62-1b11d: Johanne Christina Olsen, 6, Ugift, Barn, Kjøge - ) - alias Anna Marie Johanne Olsen, siden navneændring til Fondt ID 62-1b11e: Gotfreide Olsen, 5, Ugift, Barn, Kjøge - alias Gottfriede Emilie Margrethe Olsen >> ID 62-1b11f: Albert Christian Olsen, 3, Ugift, Barn, Kjøge - alias Oskar Kristian Olsen, siden navneændring til Fondt Christine Larsen, 19, Ugift, Tyende, Tjenestepige, Høierup Pr. Storehedinge Magnus Madsen, 16, Ugift, Tyende, Lærling, Maribo Jens Peder Pedersen, 15, Ugift, Tyende, Bydreng, Strøby

Original FT-1901: Vestergade 5, 1. sal, matr. 22, Køge Købstad, Ramsø herred, Roskilde amt: Ole Olsen, f. 04-11-1856, gift, husfar, handelsrejsende, arbejdsløs, gift 1879, 5 levende og 3 børn døde i ægteskabet ID 62-1b11: Anna Marie Kirstine Olsen, f. 29-10-1858, gift, husmor, damefrisørinde, gift 1879, 5 levende og 3 børn døde i ægteskabet ID 62-1b11b: Axel Otto Olsen, f. 17-11-1880, barn, tømrersvend, arbejdsløs ID 62-1b11c: Carl Albert Olsen, f. 10-06-1882, barn, malerlærling ID 62-1b11e: Gottfriede Emilie Olsen, f. 26-01-1885 >> ID 62-1b11f: Oscar Christian Olsen, f. 03-10-1886 (læs: 03-09-1886), murerlærling i Store Heddinge Kilde: FT-opslag 9. FT1901_0079_00125

FT-1906: Nørregade 4, Køge købstad, familie nr. 7 - ejer: Det Borgerlige Velgørenhedsselskab i Køge: ID 62-1b11: Anna Olsen f. Meisner, f. 29-10-1858, fraskilt, husmor, damefrisørinde ID 62-1b11f: Oscar Christian Olsen, f. 03-09-1886, ugift, søn, murersvend Kilde: FT-opslag 3. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=16046#16046,593715

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 10-7-1907 >> Oscar Christian Olsen, f. 03-09-1886 i Kjøge - Stillinger: Murer Adresser: 10-07-1907: Fra Køge til Ole Suhrs Gade 23 , 1. - hos Larsen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester). Filmrulle 0021. Registerblad 3361 (unikt id: 1847438)