Anna Marie Kristine Meisner Olsen, 18901891 (aged 1 year)

Name
Anna Marie Kristine Meisner /Olsen/
Birth July 23, 1890 33 31
Alias
Anna Marie Christine Meisner Olsen

Christening September 7, 1890 33 31 (aged 1 month)
Death October 24, 1891 (aged 1 year)
Burial October 28, 1891 (4 days after death)
Family with parents
father
18561906
Birth: November 4, 1856Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: June 26, 1906Skt. Thomas sogn, Frederiksberg
mother
18581938
Birth: October 29, 1858 44 40Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: August 5, 1938Allegade 4, Køge
Marriage MarriageAugust 19, 1879Køge Skt. Nikolaj kirke
Divorce Divorcebefore 1906
3 months
elder brother
18791883
Birth: November 27, 1879 23 21Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: July 23, 1883Køge Skt. Nikolaj sogn
1 year
elder brother
1880
Birth: November 17, 1880 24 22Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
19 months
elder brother
1882
Birth: June 10, 1882 25 23Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
17 months
elder sister
1883
Birth: October 29, 1883 26 25Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
15 months
elder sister
1885
Birth: January 26, 1885 28 26Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
20 months
elder brother
1886
Birth: September 3, 1886 29 27Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
18 months
elder sister
18881888
Birth: February 29, 1888 31 29Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: April 7, 1888Køge Skt. Nikolaj sogn
2 years
herself
18901891
Birth: July 23, 1890 33 31Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: October 24, 1891Køge Skt. Nikolaj sogn
Shared note

ID 62-1b11h: Anna Marie Kristine Meisner Olsen

alias Anna Marie Christine Meisner Olsen

Født: 23-07-1890 i Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 07-09-1890 i Køge Skt. Nikolaj kirke - datter af købmand Ole Olsen og hustru (ID 62-1b11) Anna Marie Kristine Nommesen Meisner på 32 år. Faddere: Moderen. Jfr. Laura Meisner. Handelskommis Peter Nielsen. Hattemager Julius Meisner af København. Kilde: KB-opslag 65, nr. 37. Køge Skt. Nikolaj sogn. Ramsø h. Roskilde a. År 1888-1891. KB_287_2_010_K03-11-A.

Død 24-10-1891: Anna Marie Christine Meisner Olsen dør 24-10-1891 i Køge Skt. Nikolaj sogn, 15 mdr. gl., og bliver begravet 28-10-1891 på Køge Skt. Nikolaj Assistenskirkegård. Datter af købmand Ole Olsen. Kilde: KB-opslag 176, nr. 35. Køge Skt. Nikolaj sogn. Ramsø h. Roskilde a. År 1884-1891. KB_287_2_008_K07-04-A.