Karen Madsen, 18811931 (aged 49 years)

Birth December 16, 1881
Alias
Karen Jensen f. Madsen

Christening January 15, 1882 (aged 30 days)
Birth of a sonKarl Østman
July 26, 1903 (aged 21 years)
Christening of a sonKarl Østman
August 2, 1903 (aged 21 years)
MarriageAnders Marius JensenView this family
November 26, 1905 (aged 23 years)
Birth of a daughterGudrun Østman
October 19, 1906 (aged 24 years)
Christening of a daughterGudrun Østman
November 25, 1906 (aged 24 years)
Birth of a daughterEdith Jensen
March 29, 1909 (aged 27 years)
Christening of a daughterEdith Jensen
May 9, 1909 (aged 27 years)
Death August 26, 1931 (aged 49 years)
Burial August 30, 1931 (4 days after death)
Family with Anders Marius Jensen
husband
18791947
Birth: August 2, 1879Vester Såby, Kirke Såby sogn
Death: December 17, 1947Kjeldsgaardsvej 29 i Johannes Døbers sogn
herself
18811931
Birth: December 16, 1881Sønderskov Mark, Jegindø sogn
Death: August 26, 1931Jesuskirkens sogn, Valby
Marriage MarriageNovember 26, 1905Skt. Lukas kirke, Frbg.
-2 years
son
1903
Birth: July 26, 1903 23 21Bisnap, Nørre Toftskov, Jegindø sogn
Death:
3 years
daughter
1906
Birth: October 19, 1906 27 24Sindshvilevej 5A, Frederiksberg
Death:
3 years
daughter
1909
Birth: March 29, 1909 29 27Søndergade 21, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death:
Anders Marius Jensen + Cathrine Marie Jensen
husband
18791947
Birth: August 2, 1879Vester Såby, Kirke Såby sogn
Death: December 17, 1947Kjeldsgaardsvej 29 i Johannes Døbers sogn
partner’s partner
1884
Birth: June 17, 1884 31Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death:
Marriage MarriageApril 2, 1935Timotheus kirke, Valby
Shared note

Karen Madsen

alias Karen Jensen f. Madsen

Født: 16-12-1881 i Sønderskov Mark, Jegindø sogn og døbt 15-01-1882 i Jegindø kirke - datter af fisker (siden husmand) Peder Roj Madsen og hustru Ane Marie f. Pedersen, 31 år gl., Sønderskov Mark. Kilde: KB-opslag 43, nr. 12. Jegindø sogn. Refs h. Thisted a. År 1873-1889. KB_C127_A_001_K02-14-A.

Gift 26-11-1905: Ungkarl, smed Anders Marius Jensen på 26 år, Bangertsgade 7, Kbh. (f. 02-08-1879 i Vester Såby, søn af husmand Rasmus Jensen og hustru Marie Franciska f. Hansen, boende i Vester Såby) gifter sig 26-11-1905 i Skt. Lukas kirke, Frbg. med ugift Karen Madsen på 23 år, Sindshvilevej 13A (f. 16-12-1881 i Sønderskov Mark, Jegindø sogn, datter af husmand og fisker Peder Roi Madsen og hustru Ane Marie Pedersen, boende i Jegindø sogn). Forlovere: Anders Peter Larsen, smed, Bjælkes Alle 5, 3. sal, og Niels Frederik Hansen, smed, Ryesgade 70, 2. sal. Kilde: KB-opslag 14, nr. 130. Skt. Lukas sogn. År 1905-1917. KB_1892_068_3_010_0012a-V.

Død 26-08-1931: Karen Jensen f. Madsen dør 26-08-1931 i hjemmet, Jesuskirkens sogn, Valby, 49 år gl., og bliver begravet 30-08-1931 på Vestre kirkegård, Kbh. Gift med håndværker Anders Marius Jensen, Kjeldsgaardsvej 29, 1. sal. Født 16-12-1881 i Sønderskov, Jegindø sogn. Dødsårsag: Lungetuberculose. Kilde: KB-opslag 264, nr. 37. Valby sogn. Sokkelund herred. År 1920-1934. KB_1892_060_3_035_0265a-DK.

Folketællinger og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh.: - Udfyldelsesdato: 1-11-1902 >> Karen Madsen, f. 16-12-1881 på Jegindø, Thisted Amt - Stillinger: Tj. Adresser: 01-11-1902: Fra Sonnerup Sogn til Vendersgade 14, 1. - hos Andersen 31-12-1902: Frameldt til Jegindø Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1 (Indre by). Filmrulle 0024. Registerblad 1779 (unikt id: 1413389)

Bopæl meldt i Kbh.: - Udfyldelsesdato: 01-11-1908 Hovedperson: Anders Marius Jensen, f. 02-08-1879 i København, Stillinger: Smedesvend >> Ægtefælle: Karen Jensen, f. 16-12-1881 i Hvidbjerg Børn: Karl Jensen, f. 26-07-1903 Gudrun Jensen, f. 19-10-1906 Edith Jensen, f. 29-03-1909 Adresser: 01-11-1908: Hindegade 21, stuen 01-11-1910: Mølle Allé 23, 1. 01-05-1913: Trekronergade 32, 1. 01-11-1917: Carl Langes Vej 45, kælderen tv. 01-05-1918: Kjeldgaardsvej (Kjældgaardsvej) 9 Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 9 (Valby). Filmrulle 0004. Registerblad 3088 (unikt id: 2500531)

FT-1916: Trekronergade 32, 1. th., Valby (Jesuskirkens sogn) Anders Marius Jensen, f. 02-08-1879 i København, gift, husfar, smedesvend ved Centralværkstederne, DSB >> Karen Jensen (f. Madsen), f. 16-12-1881 i Jegindø sogn, gift, husmor Karl Jensen, f. 26-07-1903 i Jegindø sogn, ugift, søn Gudrun Jensen, f. 19-10-1906 på Frederiksberg, ugift, datter Edith Jensen, f. 29-03-1909 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 458. FT1916_08079_00805

FT-1921: Kjeldgaardsvej 9, 1. sal, th., Valby, Kbh.: Anders Marius Jensen, f. 02-08-1879 i København, gift, husfar, smedesvend ved Centralværkstederne, DSB >> Karen Jensen (f. Madsen), f. 16-12-1881 i Jegindø sogn, gift, husmor, tilflyttet fra Jegindø i 1905 Karl Jensen, f. 26-07-1903 i Jegindø sogn, ugift, søn, tilflyttet fra Jegindø i 1905 Gudrun Jensen, f. 19-10-1906 på Frederiksberg, ugift, datter Edith Jensen, f. 29-03-1909 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 22. FT1921_00028_00814

FT-1925 - 5. nov.: Kjeldgaardsvej 9, 1. sal, th., Valby, Kbh.: Anders Marius Jensen, f. 02-08-1879 i København, gift, husfar, smedesvend ved Centralværkstederne, DSB >> Karen Jensen (f. Madsen), f. 16-12-1881 i Jegindø sogn, Thisted amt, gift, husmor Gudrun Jensen, f. 19-10-1906 på Frederiksberg, ugift, datter, kassererske Edith Jensen, f. 29-03-1909 i Kbh., ugift, datter, porcelænsmalerinde Kilde: FT-opslag 143. FT1925_0366_00308

FT-1930 - 5. nov.: Kjeldgaardsvej 9, 1. sal, th., Valby, Kbh.: Anders Marius Jensen, f. 02-08-1879 i København, gift i 1905, husfar, smedesvend ved Centralværkstederne, DSB - 3 levende og nul døde børn i ægteskabet >> Karen Jensen (f. Madsen), f. 16-12-1881 i Jegindø sogn, Thisted amt, gift i 1905, husmor - 3 levende og nul døde børn i ægteskabet Gudrun Jensen, f. 19-10-1906 på Frederiksberg, ugift, datter Edith Jensen, f. 29-03-1909 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 129. FT1930_00207_00414