Sophie Vilhelmine Jørgensen, 1887

Name
Sophie Vilhelmine /Jørgensen/
Birth April 7, 1887 39 31
Alias
Vilhelmine Sophie Jørgensen

Christening August 7, 1887 40 31 (aged 4 months)
Occupation
Strygerske

Death of a paternal grandfatherNiels Jørgensen
November 19, 1891 (aged 4 years)
Burial of a paternal grandfatherNiels Jørgensen
November 26, 1891 (aged 4 years)
Birth of a sisterPige Jørgensen
September 7, 1896 (aged 9 years)
Death of a sisterPige Jørgensen
September 7, 1896 (aged 9 years)
Burial of a sisterPige Jørgensen
September 13, 1896 (aged 9 years)
Death of a fatherNiels Frederik Wilhelm Jørgensen
September 18, 1908 (aged 21 years)
Burial of a fatherNiels Frederik Wilhelm Jørgensen
September 27, 1908 (aged 21 years)
Death of a motherMaren Sophie Hansen
December 28, 1940 (aged 53 years)
Burial of a motherMaren Sophie Hansen
January 3, 1941 (aged 53 years)
Death

Family with parents
father
18471908
Birth: May 11, 1847 36 30Ringsted sogn
Death: September 18, 1908Søgade 15, Ringsted købstad, sogn og herred
mother
18561940
Birth: March 22, 1856Næstved Skt. Mortens sogn
Death: December 28, 1940Søgade 15, Ringsted
Marriage MarriageJuly 2, 1880Ringsted kirke
10 months
elder sister
1881
Birth: May 2, 1881 33 25Ringsted sogn
Death:
2 years
elder sister
1883
Birth: July 15, 1883 36 27Ringsted sogn
Death:
19 months
elder brother
1885
Birth: February 4, 1885 37 28Ringsted sogn
Death:
2 years
herself
1887
Birth: April 7, 1887 39 31Ringsted sogn
Death:
10 years
younger sister
18961896
Birth: September 7, 1896 49 40Skt. Hansgade 12, Ringsted Købstad og sogn
Death: September 7, 1896Skt. Hansgade 12, Ringsted Købstad og sogn
Shared note

ID 29-2a4: Sophie Vilhelmine Jørgensen

alias Vilhelmine Sophie Jørgensen

Født: 07-04-1887 i Ringsted sogn og døbt 07-08-1887 i Ringsted kirke - datter af (ID 29-2a) skomagermester Niels Frederik Vilhelm (Wilhelm) Jørgensen og hustru Maren Sophie Jørgensen f. Hansen, 31 år gl., af Ringsted. Kilde: KB-opslag 191, nr. 11. Ringsted sogn. K.M. År 1876-1889. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154790#154790,25837430

Konfirmeret 13-04-1901: Sophie Vilhelmine Jørgensen hjemme hos forældrene: skomager Niels Frederik Vilhelm Jørgensen og hustru Maren Sophie Hansen, Søgade 15, Ringsted købstad, bliver konfirmeret 13-04-1901 i Ringsted kirke. Kilde: KB-opslag 231, nr. 7. Ringsted sogn og herred. Sorø amt. År 1892-1904. KB_1892_402_3_018_0241a-CP.

Erhverv: Strygerske

Folketællinger:

FT-1890: Sorø, Ringsted, Ringsted Købstad, Sct. Hansgade Matr. nr. 107, Sidehuset Stuen, 363, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C9802: ID 29-2a: Niels Frederik Vilhelm Jørgensen, 42, Gift, Husfader, Skomager, Ringsted Maren Sophie Jørgensen, 33, Gift, Husmoder, Næstved ID 29-2a1: Anna Maren Jørgensen, 8, Barn, Ringsted (læs: Anna Marie Jørgensen) ID 29-2a2: Hansine Christine Jørgensen, 6, Barn, Ringsted ID 29-2a3: Carl Christian Jørgensen, 4, Barn, Ringsted >> ID 29-2a4: Sophie Vilhelmine Jørgensen, 2, Barn, Ringsted

FT-1901: Søgade 15, Ringsted købstad - Ejer: Niels Frederik Vilhelm Jørgensen: ID 29-2a: Niels Frederik Vilhelm Jørgensen, f. 11-05-1846 i Ringsted, gift, husfar, skomagermester. Gift i 1880. 4 levende og 1 barn død i ægteskabet. Maren Sophie Jørgensen, f. 22-03-1856 i Næstved Skt. Mortens sogn, gift, husmor. Gift i 1880. 4 levende og 1 barn død i ægteskabet. ID 29-2a1: Anna Marie Jørgensen, f. 02-05-1881 i Ringsted, ugift, syerske, arbejdsløs ID 29-2a3: Carl Christian Jørgensen, f. 04-02-1885 i Ringsted, ugift, tømrerlærling >> ID 29-2a4: Vilhelmine Sophie Jørgensen, f. 07-04-1887 i Ringsted, ugift Kilde: FT-opslag 26-27. FT1901_0104_00408.

FT-1906: Søgade 15, Forhuset, Ringsted købstad - Ejer: Niels Frederik Wilhelm Jørgensen: ID 29-2a: Niels Frederik Wilhelm Jørgensen, f. 11-05-1846 i Ringsted, gift, husfar, skomager Maren Sofie (Sophie) Jørgensen, f. 22-03-1856 i Næstved Skt. Mortens sogn, gift, husmor ID 29-2a3: Karl (Carl) Christian Jørgensen, f. 04-02-1885 i Ringsted, ugift, tømrer - midlertidig nærværende >> ID 29-2a4: (Sophie) Vilhelmine Jørgensen, f. 07-04-1887 i Ringsted, ugift, strygerske Kilde: FT-opslag 24. FT1906_0103_01076.

FT-1911: Søgade 15, Forhuset, stuen, Ringsted købstad, matr. nr. 95 - Ejer: Skomager Jørgensens enke: Maren Sophie Jørgensen, f. 22-03-1856 i Næstved Skt. Mortens sogn, enke, husmor ID 29-2a2: Hansine Christine Jørgensen, f. 15-07-1883 i Ringsted sogn, ugift, barn, strygerske >> ID 29-2a4: Sophie Vilhelmine Jørgensen, f. 07-04-1887 i Ringsted, ugift, barn, strygerske Kilde: FT-opslag 26-27. FT1911_0132_00834.