Anna Nielsdatter Jürgensen, 17421818 (aged 76 years)

Name
Anna Nielsdatter /Jürgensen/
Birth about June 1742

Alias
Anna Nielsdatter, Anna Nielsen, Anne Meyer og Anna Meyer f. Jürgensen

MarriageJürgen Hinrich MeyerView this family
April 14, 1779 (aged 36 years)
Occupation
husmor

Birth of a daughterAnna Sophia Meyer
September 29, 1781 (aged 39 years)
Christening of a daughterAnna Sophia Meyer
October 7, 1781 (aged 39 years)
Birth of a sonJohan Andreas Meyer
December 7, 1783 (aged 41 years)
Christening of a sonJohan Andreas Meyer
December 15, 1783 (aged 41 years)
Burial of a daughterAnna Sophia Meyer
February 9, 1784 (aged 41 years)
Death of a daughterAnna Sophia Meyer
February 1784 (aged 41 years)
Birth of a sonChristian Ludwig Meyer
June 10, 1787 (aged 45 years)
Christening of a sonChristian Ludwig Meyer
June 30, 1787 (aged 45 years)
Burial of a sonChristian Ludwig Meyer
May 18, 1788 (aged 45 years)
Death of a sonChristian Ludwig Meyer
May 1788 (aged 45 years)
Marriage of a childJohan Andreas MeyerChristiane Dorothea Amalie LuckayView this family
about January 1809 (aged 66 years)
Death of a husbandJürgen Hinrich Meyer
April 20, 1817 (aged 74 years)
Burial of a husbandJürgen Hinrich Meyer
April 25, 1817 (aged 74 years)
Death July 2, 1818 (aged 76 years)
Burial July 6, 1818 (4 days after death)
Family with Jürgen Hinrich Meyer
husband
17501817
Birth: 1750Bremen, Tyskland
Death: April 20, 1817Frederiksholms Kanal 245, Kbh.
herself
17421818
Birth: about June 1742
Death: July 2, 1818Frederiksholms Kanal 245, Kbh.
Marriage MarriageApril 14, 1779Garnisonskirken, Kbh.
5 years
son
17831822
Birth: December 7, 1783 33 41Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 30, 1822Frederiksholms Kanal 245, Kbh.
-2 years
daughter
17811784
Birth: September 29, 1781 31 39Vor Frue sogn, Kbh.
Death: February 1784Vor Frue sogn, Kbh.
6 years
son
17871788
Birth: June 10, 1787 37 45Vor Frue sogn, Kbh.
Death: May 1788Gammel Mønt 168, Kbh.
Shared note

ID 101: Anna Nielsdatter Jürgensen

alias Anna Nielsdatter, Anna Nielsen, Anne Meyer og Anna Meyer f. Jürgensen

Født: ca. juni 1742 - formentlig datter af Niels Jürgensen (faderen var måske soldat eller befalingsmand, idet Anna bliver gift i Garnisonskirken i København).

Gift 14-04-1779: (ID 100) Jörgen Henrich Meÿer, Comm. sergent og (ID 101) Anne Nielsdatter (Jürgensen) viet 14-04-1779 i Garnisonskirken i København. Kilde: KB-opslag 50, side 47, nr. 2 fra oven under Den Danske Menighed 1779. Garnisons sogn, Kbh. E.M. År 1769-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150077#150077,24856814

Død 02-07-1818: Anna Meyer geb. (født) Jürgensen, dør 02-07-1818 i hjemmet, Frederiksholms Kanal 245, Kbh., 76 år gl. Hun bliver begravet 06-07-1818 fra Sankt Petri Tyske Kirke, Kbh. på Assistens kirkegård. Murermester Heinr. Meyer's enke. Kilde: KB-opslag 238, nr. 27. Sankt Petri Tyske Kirke, Kbh. Sokkelund herred. H.M. År 1813-1835. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205729#205729,39044990

Ægteparret slutter sig til St. Petri tyske menighed, hvor deres 3 børn bliver døbt. Kilde: Tage Kaarsted.

Folketællinger:

FT-1787: 1. juli 1787 boede familien Meyer på Gammel Mønt 168, i København. Kilde: ddd.dda.dk: København (Staden), Købmager Kvarter, Gammel Mønt, 168, 8, B5770. Skt. Nikolai sogn. ID 100: Jürgen Ludvig Meyer, 36 år, Gift, Husbond, Tømrersvend >> ID 101: Anne Meyer, 34 år, Gift, Hustru ID 50: Johan Andres Meyer, 4 år, Ugift Søn ID 50-2: Christian Ludwig Meyer, 1 år, Ugift Søn Margrethe Hansdatter, 20, Ugift, Tjenestepige

FT-1801: København, København (Staden), Strand Kvarter, 167, A5025. (Helligånd/Vor Frelser-sogne). Kilde: ddd.dda.dk: ID 100: Henrich Mejer, 49 år, Gift, Tømrermester >> ID 101: Anne Nielsdatter, 56 år, Gift med Henr. Mejer ID 50: Johan Mejer, 17 år, Ugift, Tømrerlærl.

Kilder af Tage Kaarsted: En tømrermesterfallit 1799. Lavstilstande og byggeforhold i København. Erhvervshistorisk Årbog 1959, side 124-132. "Almueskæbner, 1961, side 9-17" og "Godt klaret, Sofie" i kapitlet "En munter, men uheldig tømrer".

-------------------------------------------------------------------------------------------- ID 101: Anna Nielsdatter Jürgensen er Lise-Lone's 3 x tipoldemor --------------------------------------------------------------------------------------------