Anders August Frederiksen, 18731914 (aged 41 years)

Name
Anders August /Frederiksen/
Birth February 25, 1873
Alias
Anders Frederiksen

Christening April 27, 1873 (aged 2 months)
MarriageAne Marie NielsenView this family
May 4, 1902 (aged 29 years)
Occupation
Forvalter. Forpagter og mælkekusk

Birth of a daughterKaren Esther Petra Laurine Frederiksen
April 15, 1903 (aged 30 years)
Christening of a daughterKaren Esther Petra Laurine Frederiksen
June 1, 1903 (aged 30 years)
Birth of a daughterElla Kathrine Frederiksen
August 30, 1904 (aged 31 years)
Christening of a daughterElla Kathrine Frederiksen
October 2, 1904 (aged 31 years)
Birth of a daughterEmmy Marie Frederiksen
April 12, 1906 (aged 33 years)
Christening of a daughterEmmy Marie Frederiksen
September 16, 1906 (aged 33 years)
Birth of a daughterAne Helene Frederiksen
December 1, 1907 (aged 34 years)
Christening of a daughterAne Helene Frederiksen
December 1, 1907 (aged 34 years)
Birth of a sonArne Peter Frederiksen
November 4, 1913 (aged 40 years)
Christening of a sonArne Peter Frederiksen
February 15, 1914 (aged 40 years)
Death August 23, 1914 (aged 41 years)
Burial August 28, 1914 (5 days after death)
Family with Ane Marie Nielsen
himself
18731914
Birth: February 25, 1873Værløse, Faxe sogn og herred
Death: August 23, 1914sygehus, Store Heddinge
wife
Marriage MarriageMay 4, 1902Store Heddinge kirke
1 year
daughter
19031992
Birth: April 15, 1903 30 22Annisse by og sogn
Death: September 9, 1992
17 months
daughter
1904
Birth: August 30, 1904 31 23Annisse by og sogn
Death:
20 months
daughter
1906
Birth: April 12, 1906 33 25Flintemose, Everdrup sogn
Death:
20 months
daughter
1907
Birth: December 1, 1907 34 27Egestræde, Store Heddinge købstad og sogn
Death:
6 years
son
1913
Birth: November 4, 1913 40 33Østergade, Store Heddinge købstad og sogn
Death:
Shared note

Anders August Frederiksen

Ved dåben indskrevet som Anders Frederiksen

Ved hans 2 yngste døtres fødsler er han indskrevet som: Anders August Frederiksen.

Født: 25-02-1873 i Værløse, Faxe sogn og herred og bliver døbt 27-04-1873 i Faxe kirke - søn af arbejdsmand Lars Frederiksen og hustru Maren Kathrine (Cathrine) f. Hansen i Værløse. Kilde: KB-opslag 120, nr. 9, side 116. Fakse (Faxe) sogn og herred. Præstø amt. År 1844-1883. KB_472_2_005_K05-06-A.

Konfirmeret 17-04-1887 i Faxe kirke: Anders Frederksen, f. 25-02-1873 i Værløse, søn af indsidder Lars Frederiksen og hustru Maren Cathrine f. Hansen, Stubberup. Kilde: KB-opslag 99, nr. 12. Fakse (Faxe) sogn og herred. Præstø amt. År 1844-1891. KB_472_2_007_K04-15-A.

Erhverv: Forvalter på Rosenlund, Store Heddinge sogn. Forpagter i Annisse sogn. Siden mælkekusk og mælkeforhandler i Store Heddinge.

Gift 04-05-1902: Ungkarl, forvalter Anders (August) Frederiksen på 29 år, Rosenlund, (f. 25-02-1873 i Værløse, Faxe sogn, søn af indsidder Lars Frederiksen og hustru Maren Cathrine Hansen) gifter sig 04-05-1902 i Store Heddinge kirke med pige Ane Marie Nielsen på 21 år i Store Heddinge (f. 26-10-1880 i Holtug, datter af arbejdsmand og skolepedel Peder Nielsen og hustru Karen f. Klausen, af Store Heddinge). Forlovere: Begge fædrene. Kilde: KB-opslag 217, nr. 6. Store Heddinge sogn. Stevns herred. Præstø amt. År 1898-1907. KB_1892_493_3_014_0251a-V.

Død 23-08-1914: Anders (August) Frederiksen, kusk, dør 23-08-1914 på Købstadkommunens sygehus, Store Heddinge, 41 år gl. og bliver begravet 28-08-1914 på Assistens kirkegård, Store Heddinge. Født 25-02-1873, søn af arbejdsmand Lars Frederiksen og hustru Maren Kathrine f. Hansen. Gift med Ane Marie f. Nielsen. Kilde: KB-opslag 328, nr. 16. Store Heddinge sogn. Stevns herred. Præstø amt. År 1907-1916. KB_1892_493_3_015_0332a-DM.

Folketælling:

FT-1911: Egestræde, Store Heddinge, 1. sal i Friskolen, matr. 83. Ejer: Store Heddinge kommune. Peter (læs: Peder) Nielsen, f. 21-09-1847 i Magleby sogn, (Stevns herred, Præstø amt). KB-opslag 32, nr. 21, side 29), gift, husfar, pedel ved de kommunale skoler Karen Nielsen, f. 17-07-1858 (læs: f. 17-08-1858 f. Hansdatter/Hansen, KB-opslag 77, nr. 13.) i Holtug sogn, gift, husmor >> Anders Frederiksen, f. 25-02-1873 i Værløse, Faxe sogn, gift, husfar, mælkeforhandler Marie Frederiksen, f. 26-10-1880 i Holtug, gift, husmor Emmy Marie Frederiksen, f. 12-04-1906 i Flintemose, Everdrup sogn, ugift, barn Karen Ester Frederiksen, f. 15-04-1903 i Annisse sogn, ugift, barn, tilflyttet i 1905 fra Annisse Ane Helene Frederiksen, f. 01-12-1907 i Store Heddinge, ugift, barn Kilde: FT-opslag 18. FT1911_0147_01725