Ane Marie Nielsen, 1880

Birth October 26, 1880
Alias
Marie Nielsen og Ane Marie Frederiksen f. Nielsen

Christening November 28, 1880 (aged 1 month)
MarriageAnders August FrederiksenView this family
May 4, 1902 (aged 21 years)
Birth of a daughterKaren Esther Petra Laurine Frederiksen
April 15, 1903 (aged 22 years)
Christening of a daughterKaren Esther Petra Laurine Frederiksen
June 1, 1903 (aged 22 years)
Birth of a daughterElla Kathrine Frederiksen
August 30, 1904 (aged 23 years)
Christening of a daughterElla Kathrine Frederiksen
October 2, 1904 (aged 23 years)
Birth of a daughterEmmy Marie Frederiksen
April 12, 1906 (aged 25 years)
Christening of a daughterEmmy Marie Frederiksen
September 16, 1906 (aged 25 years)
Birth of a daughterAne Helene Frederiksen
December 1, 1907 (aged 27 years)
Christening of a daughterAne Helene Frederiksen
December 1, 1907 (aged 27 years)
Birth of a sonArne Peter Frederiksen
November 4, 1913 (aged 33 years)
Christening of a sonArne Peter Frederiksen
February 15, 1914 (aged 33 years)
Death of a husbandAnders August Frederiksen
August 23, 1914 (aged 33 years)
Burial of a husbandAnders August Frederiksen
August 28, 1914 (aged 33 years)
Death

Family with Anders August Frederiksen
husband
18731914
Birth: February 25, 1873Værløse, Faxe sogn og herred
Death: August 23, 1914sygehus, Store Heddinge
herself
Marriage MarriageMay 4, 1902Store Heddinge kirke
1 year
daughter
19031992
Birth: April 15, 1903 30 22Annisse by og sogn
Death: September 9, 1992
17 months
daughter
1904
Birth: August 30, 1904 31 23Annisse by og sogn
Death:
20 months
daughter
1906
Birth: April 12, 1906 33 25Flintemose, Everdrup sogn
Death:
20 months
daughter
1907
Birth: December 1, 1907 34 27Egestræde, Store Heddinge købstad og sogn
Death:
6 years
son
1913
Birth: November 4, 1913 40 33Østergade, Store Heddinge købstad og sogn
Death:
Shared note

Ane Marie Nielsen

alias Marie Nielsen og Ane Marie Frederiksen f. Nielsen

Født: 26-10-1880 i Holtug sogn og døbt 28-11-1880 i Holtug kirke - datter af indsidder Peter Nielsen og hustru Karen f. Klausen i Holtug. Kilde: KB-opslag 44, nr. 13. Holtug sogn. Stevns h. Præstø a. År 1877-1891. KB_479_2_005_K02-20-A.

Gift 04-05-1902: Ungkarl, forvalter Anders Frederiksen på 29 år, Rosenlund, (f. 25-02-1873 i Værløse, Faxe sogn, søn af indsidder Lars Frederiksen og hustru Maren Cathrine Hansen) gifter sig 04-05-1902 i Store Heddinge kirke med pige Ane Marie Nielsen på 21 år i Store Heddinge (f. 26-10-1880 i Holtug, datter af arbejdsmand og skolepedel Peder Nielsen og hustru Karen f. Klausen, af Store Heddinge). Forlovere: Begge fædrene. Kilde: KB-opslag 217, nr. 6. Store Heddinge sogn. Stevns herred. Præstø amt. År 1898-1907. KB_1892_493_3_014_0251a-V.

Folketælling:

FT-1911: Egestræde, Store Heddinge, 1. sal i Friskolen, matr. 83. Ejer: Store Heddinge kommune. Peter (læs: Peder) Nielsen, f. 21-09-1847 i Magleby sogn, (Stevns herred, Præstø amt). KB-opslag 32, nr. 21, side 29), gift, husfar, pedel ved de kommunale skoler Karen Nielsen, f. 17-07-1858 (læs: f. 17-08-1858 f. Hansdatter/Hansen, KB-opslag 77, nr. 13.) i Holtug sogn, gift, husmor Anders Frederiksen, f. 25-02-1873 i Værløse, Faxe sogn, gift, husfar, mælkeforhandler >> Marie Frederiksen, f. 26-10-1880 i Holtug, gift, husmor Emmy Marie Frederiksen, f. 12-04-1906 i Flintemose, Everdrup sogn, ugift, barn Karen Ester Frederiksen, f. 15-04-1903 i Annisse sogn, ugift, barn, tilflyttet i 1905 fra Annisse Ane Helene Frederiksen, f. 01-12-1907 i Store Heddinge, ugift, barn Kilde: FT-opslag 18. FT1911_0147_01725