Rosa Grace Thyra Christensen, 19061993 (aged 86 years)

Name
Rosa Grace Thyra /Christensen/
Birth June 1, 1906
Alias
Rosa Grace Thyra Hansen f. Christensen og Rosa Grace ThyraMeisner-Jensen f. Christensen

Christening July 8, 1906 (aged 1 month)
Birth of a daughterLotte Merete Meisner-Jensen
May 26, 1941 (aged 34 years)
Birth of a daughterLotte Merete Meisner-Jensen
May 26, 1941 (aged 34 years)
Christening of a daughterLotte Merete Meisner-Jensen
September 28, 1941 (aged 35 years)
Christening of a daughterLotte Merete Meisner-Jensen
September 28, 1941 (aged 35 years)
Death of a husbandHans Erik Hansen
May 27, 1946 (aged 39 years)
Burial of a husbandHans Erik Hansen
June 1, 1946 (aged 40 years)
Adoption of a daughterLotte Merete Meisner-Jensen
January 12, 1954 (aged 47 years)

Adoption of a daughterLotte Merete Meisner-Jensen
January 12, 1954 (aged 47 years)

Death of a husbandErik Mogens Meisner-Jensen
August 28, 1962 (aged 56 years)
Burial of a husbandErik Mogens Meisner-Jensen
September 2, 1962 (aged 56 years)
Death 1993 (aged 86 years)

Family with Erik Mogens Meisner-Jensen
husband
19061962
Birth: September 23, 1906 27 21Landskronagade 4, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: August 28, 1962på vej til Usserød Sygehus
herself
daughter
19412010
Birth: May 26, 1941Frederiksberg sogn
Death: 2010
daughter
Helle Birgitte Meisner-Jensen
Family with Hans Erik Hansen
husband
19061946
Birth: August 26, 1906Krøjerup by, Bromme sogn
Death: May 27, 1946Bispebjerg Hospital, Kbh.
herself
daughter
19412010
Birth: May 26, 1941Frederiksberg sogn
Death: 2010
daughter
Helle Birgitte Meisner-Jensen
Erik Mogens Meisner-Jensen + Ina Emilie Dufour
husband
19061962
Birth: September 23, 1906 27 21Landskronagade 4, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: August 28, 1962på vej til Usserød Sygehus
partner’s partner
19152011
Birth: November 2, 1915Nazareth sogn
Death: 2011
step-daughter
Lone Taft
Erik Mogens Meisner-Jensen + Agnes Margrete Nielsine Olsen
husband
19061962
Birth: September 23, 1906 27 21Landskronagade 4, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: August 28, 1962på vej til Usserød Sygehus
partner’s partner
1904
Birth: January 21, 1904Østre Lyng, Matr. nr. 61, Nykøbing Sjælland sogn
Death:
Marriage MarriageDecember 2, 1930b.v. på Gentofte Rådhus, Gentofte Kommunes Giftefoged
Shared note

Rosa Grace Thyra Christensen

alias Rosa Grace Thyra Hansen f. Christensen og Rosa Grace Thyra Meisner-Jensen f. Christensen

Født: 01-06-1906 på Kongelysvej 5, Gentofte, i Gentofte sogn og døbt 08-07-1906 i Gentofte kirke - datter af direktør (siden sognepræst i Hejnsvig sogn, Hejnsvig herred, Ribe amt) Christian Christensen og hustru Rosine Anna Dorthea f. Hellmuth, 39 år gl., Gentofte. Faddere: Forældrene. Grosserer Frederik Nielsen og hustru Christine i København. Fraværende faddere: Sognepræst Jens Schou og hustru Thyra Aal. Kilde: KB-opslag 175, nr. 24. Gentofte sogn. År 1904-1915. KB_1892_131_3_017_0173a-FK.

Gift 1.g. 26-08-1935: Ungkarl, kontorassistent af København, Hans Erik Hansen (f. 26-08-1906 i Bromme sogn, søn af afdøde husmand Ole Hansen og afdøde hustru Julie Marie Jensen) gifter sig 26-08-1935 i Gentofte kirke med pige af København, Rosa Grace Thyra Christensen, f. 01-06-1906 i Gentofte, datter af afdøde pastor emer. Christian Christensen og hustru Rosine Anna Dorthea Hellmuth, Australiensvej 5, Kbh. Lysning 11-08-1935 i Kildevælds kirke. Vidner: Dekoratør Carl Hellmuth Clayre Christensen, Australiensvej 5. Arkitekt Flemming Lassen, Kaas Alle 15. Kilde: KB-opslag 43, nr. 39. Gentofte sogn. K.M. År 1933-1946. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150235#150235,24897235

Gift ca. 1954: Erik Mogens Meisner-Jensen gifter sig med Rosa Grace Thyra Hansen f. Christensen Kilde: Rosa's børns fødsler. Børnene bliver adopteret af Erik Mogens Meisner-Jensen.

Død 1993: Rosa Grace Thyra Meisner-Jensen f. Christensen dør i 1993 i Rungsted, Frederiksborg. Kilde: https://www.myheritage.no/site-family-tree-150643672/christiansen

Folketællinger:

FT-1925: Hejnsvig Stationsby, Slavs herred, Ribe amt: Christian Kristensen, m, 05-01-1861, Vejle, gift, husfar, præst Osene (Rosine) Anna Dorothea Krista Kristensen, k, 25-03-1867, Lobethal, Sydaustralien, gift, husmor Vera Agnes Kristensen, k, 06-10-1904, Gentofte, ugift, barn >> Rosa Grace Thyra Kristensen, k, 01-06-1906, Gentofte, ugift, barn Kilde: FT-opslag 19. FT1925_0245_00710

Forældrene i FT-1930:

FT-1930: Hejnsvig Stationsby, Slavs herred, Ribe amt: Christian Christensen, m, 05-01-1861, Vejle, gift i 1889, husfar, sognepræst, 10 levende børn i ægteskabet Rosine Anna Dorothea Christensen f. Hellmuth , k, 25-03-1867, Lobethal, Sydaustralien, gift i 1889, husmor, 10 levende børn i ægteskabet - midlertidigt opholdssted: Mølholm, Vinding sogn Vera Agnes Christensen, k, 06-10-1904, Gentofte, Kbh., ugift, barn Kilde: FT-opslag 26. FT1930_03103_00916