Lotte Merete Meisner-Jensen, 19412010 (aged 68 years)

Name
Lotte Merete /Meisner-Jensen/
Birth May 26, 1941
Alias
Lotte Meisner-Jensen

Christening September 28, 1941 (aged 4 months)
Death of a fatherHans Erik Hansen
May 27, 1946 (aged 5 years)
Burial of a fatherHans Erik Hansen
June 1, 1946 (aged 5 years)
Death of a paternal grandmotherMarie Lund
December 29, 1953 (aged 12 years)
Burial of a paternal grandmotherMarie Lund
January 4, 1954 (aged 12 years)
Adoption January 12, 1954 (aged 12 years)

Death of a paternal grandfatherHans Peter Edvard Meisner-Jensen
January 1, 1959 (aged 17 years)
Burial of a paternal grandfatherHans Peter Edvard Meisner-Jensen
January 5, 1959 (aged 17 years)
Death of a fatherErik Mogens Meisner-Jensen
August 28, 1962 (aged 21 years)
Burial of a fatherErik Mogens Meisner-Jensen
September 2, 1962 (aged 21 years)
Death of a motherRosa Grace Thyra Christensen
1993 (aged 51 years)

Death of a motherRosa Grace Thyra Christensen
1993 (aged 51 years)

Death 2010 (aged 68 years)

Family with parents
father
19061946
Birth: August 26, 1906Krøjerup by, Bromme sogn
Death: May 27, 1946Bispebjerg Hospital, Kbh.
mother
herself
19412010
Birth: May 26, 1941Frederiksberg sogn
Death: 2010
sister
Helle Birgitte Meisner-Jensen
Family with parents
father
19061962
Birth: September 23, 1906 27 21Landskronagade 4, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: August 28, 1962på vej til Usserød Sygehus
mother
herself
19412010
Birth: May 26, 1941Frederiksberg sogn
Death: 2010
sister
Helle Birgitte Meisner-Jensen
Father’s family with Ina Emilie Dufour
father
19061962
Birth: September 23, 1906 27 21Landskronagade 4, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: August 28, 1962på vej til Usserød Sygehus
step-mother
19152011
Birth: November 2, 1915Nazareth sogn
Death: 2011
half-sister
Lone Taft
Father’s family with Agnes Margrete Nielsine Olsen
father
19061962
Birth: September 23, 1906 27 21Landskronagade 4, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: August 28, 1962på vej til Usserød Sygehus
step-mother
1904
Birth: January 21, 1904Østre Lyng, Matr. nr. 61, Nykøbing Sjælland sogn
Death:
Marriage MarriageDecember 2, 1930b.v. på Gentofte Rådhus, Gentofte Kommunes Giftefoged
Shared note

ID 248-1b3b2c1a: Lotte Merete Meisner-Jensen

Oprindelig døbt Lotte Merete Hansen *)

Født: 26-05-1941 i Frederiksberg sogn og døbt 28-09-1941 i Vanløse kirke. - datter af assistent Hans Erik Hansen, f. 26-08-1906 i Bromme sogn, og hustru Rosa Grace Thyra Christensen, f. 01-06-1906 i Gentofte. Faddere: Fru Annina Jarris, Jagtvej 197. Fru Dora Thorlø, Haslev. Assistent Egmont Christensen og hustru Edith, Sundholmsvej 19. Fru Anni Bildov, Nedertoften 11. Forældrene viet 26-08-1935 i Gentofte kirke. *) Navnet rettet iht. adoptionsbevilling af 12-01-1954 fra Frederiksborg amt - adopteret af (ID 248-1b3b2c1) konstruktør Erik Mogens Meisner-Jensen, Hyltebjerg Alle 67, 2. sal, gift med barnets moder. NB! Svangerskab 0. Kilde: KB-opslag 162, nr. 40. Frederiksberg sogn. År 1937-1944. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=149737#149737,24785384

Konfirmeret 14-10-1956: Lotte Merete Meisner-Jensen (f. 26-05-1941 i Frederiksberg sogn, Kbhvns. Amt, og døbt 28-09-1941 i Vanløse kirke, Kbh.) bliver konfirmeret 14-10-1956 i Hørsholm kirke. Datter af *) konstruktør Erik Mogens Meisner-Jensen og hustru Rosa Grace Thyra f. Christensen, Bolbro Villavej 3, Rungsted Kyst. *) I henhold til adoptionsbevilling af 12-01-1954. Kilde: KB-opslag 210, nr. 24. Hørsholm sogn. Lynge-Kronborg h. Frederiksborg a. K.M. År 1941-1956. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152073#152073,25300879

Død 2010: Lotte Merete Hansen dør i 2010, 69 år gl. Kilde: https://www.myheritage.com/names/lotte_hansen