Johan Martin Bejer, 16681727 (aged 59 years)

Birth about November 1668

Alias
Johan Bejer og Johan Martin Beyer

MarriageBarbara JochumsdatterView this family
about 1708 (aged 39 years)

Occupation
Bogbinder i Nykøbing Falster

Birth of a daughterAnne Dorthe Beyer
before 1710 (aged 41 years)

Birth of a sonJohan Simon Bejer
about 1710 (aged 41 years)

Marriage of a childAnne Dorthe BeyerView this family
before 1727 (aged 58 years)

Death about November 19, 1727 (aged 59 years)
Burial November 25, 1727 (6 days after death)
Family with Barbara Jochumsdatter
himself
16681727
Birth: about November 1668
Death: about November 19, 1727Nykøbing Falster
wife
16651737
Birth: about October 1665
Death: about October 31, 1737Nykøbing Falster
Marriage Marriageabout 1708
3 years
son
17101758
Birth: about 1710 41 44
Death: about 1758Nykøbing Falster
1 year
daughter
1710
Birth: before 1710 41 44
Death: Jena, Thüringen, Tyskland
Anders Pedersen + Barbara Jochumsdatter
partner’s partner
16641693
Birth: about 1664
Death: about October 27, 1693Nykøbing Falster
wife
16651737
Birth: about October 1665
Death: about October 31, 1737Nykøbing Falster
Marriage Marriageabout 1687
10 months
step-daughter
6 years
step-son
1693
Birth: about April 1693 29 27Nykøbing Falster
Death:
Shared note

ID 484: Johan Martin Bejer

alias Johan Bejer og Johan Martin Beyer

Født: ca. nov 1668

Erhverv: Bogbinder i Nykøbing Falster

Gift ca. 1708: (ID 484) Bogbinder Johan Martin Bejer gifter sig med (ID 485) Barbara Jochumsdatter.

Den 19-10-1710 står bogbinder Joh. Bejer fadder ved Johan Kasper kobbersmeds søn Johan Gotfreds dåb i Nykøbing Falster kirke. Kilde: KB-afskriften - KB-opslag 326, nr. 37. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698419

Den 17-03-1720 står bogbinder Joh. M. Bejer fadder ved skomager Fredrik Kaspers datter Maries dåb i Nykøbing Falster kirke. Kilde: KB-afskriften - KB-opslag 337, nr. 13. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698430

Død ca. 19-11-1727: Bogbinder Johan Martin Bejer dør ca. 19-11-1727 i Nykøbing Falster, 59 år gl., og bliver begravet 25-11-1727 fra Nykøbing Falster kirke. Kilde: KB-opslag 151, nr. 3 fra oven. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698244 se også KB-afskriften: KB-opslag 412, nr. 59. Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698505

305 Johan Martin Beyer, bogbinder i Nykøbing. 19.11.1727, fol.315. E: Barbara Jochumsdatter. LV: Oluf Holm. A: 1) bror Johan Mikkel Beyer i Jena i Tyskland 2) bror Johan Georg Beyer 3) søster Anne Marie Beyer, enke i Jena 4) bror, død. 2B: a Johan Simon Beyer, bogbindersvend i København b Anne Dorthe Beyer g.m. Johan Mikkel Torn, bogbinder i Jena. Kilde: Nykøbing Falster Byfoged - Skifteprotokol https://www.brejl.dk/nykfal.html ----------------------------------------------------------------------------------------

Andre skifteuddrag hvor Johan Martin Beyer optræder:

Nykøbing Falster Byfoged - Skifteprotokol: Følgende forkortelser er anvendt: A: arving/arvinger B: barn/børn E: enke/enkemand FM: formynder g.m.: gift med lbn.: løbenummer mdr.: måneder LV: lavværge sst.: samme sted

100 Karen Rasmusdatter i Nykøbing, der døde 9.8.1702, fol.90. E: Henrik Henriksen Dromme. B: 1) Peder Henriksen Dromme 12. FM: Johan Martin Beyer, bogbinder. Enkemanden flytter hen til sin søn af første ægteskab Henrik Henriksen Dromme i Jedsted? i Holsten.

207 Johan Casper Niemeyer, kobbersmed i Nykøbing. 26.9.1713, fol.407. E: Gundel Iversdatter. LV: Johan Martin Beyer, bogbinder. B: 1) Sofie Hedvig Johansdatter Niemeyer 6 2) Johan Gotfred Johansen Niemeyer 3. FM: Hans Henrik Bølling, klejnsmed.

208 Jacob Reus, feldbereder i Nykøbing. 26.9.1713, fol.410. E: Bodil Jensdatter. LV: Hans Jensen Duesen, skomager. B: 1) Barbara Jacobsdatter Reus 19 2) Ludvig Jacobsen Reus 13, i Nykøbing latinskole. FM: Johan Martin Beyer, bogbinder.

225 Jens Christoffersen, skipper i Nykøbing. 2.3.1717, fol.490. E: Margrethe Pedersdatter Stadager. LV: Bertel Wichmann, negotiant. B: 1) Peder Jensen 6 2) Christoffer Jensen 1½. FM: Johan Martin Beyer, bogbinder. Desuden nævnes afdødes bror Peder Christoffersen. Afdøde døde som krigsfange i kvæsthuset ved Stralsund ved juletid 1716.

263 Erik Olufsen, handskemager i Nykøbing. 19.8.1720, fol.87. E: Gundel Iversdatter. LV: Johan Martin Beyer, bogbinder. Første ægteskab med [Anne Jørgensdatter, skifte 5.5.1696 lbnr.58]. B: 1) Karen Eriksdatter 26, i København. Andet ægteskab med [Karen Rasmusdatter, skifte 16.4.1716 lbnr.215]. B: 2) Anne Birgitte Eriksdatter 16, i København. Enkens første ægteskab med [Johan Casper Niemeyer, skifte 26.9.1713 lbnr.207]. Arv til B: 1) Sofie Hedvig Niemeyer 2) [Johan Gotfred Johansen Niemeyer], død, efter hvem, der er arv. Desuden nævnes afdødes søster Magdalene Olufsdatter.

265 Gundel Iversdatter i Nykøbing. 30.3.1722, fol.97. Enke efter Erik Olufsen, handskemager, [skifte 19.8.1720 lbnr.263]. B: Første ægteskab med Johan Casper Niemeyer, [skifte 26.9.1713 lbnr.207]. B: 1) Sofie Hedvig Niemeyer 14. FM: Johan Martin Beyer, bogbinder.

------------------------------------------------------------------------------ ID 484: Johan Martin Bejer er Lise-Lone's 5 x tipoldefar -------------------------------------------------------------------