Barbara Jochumsdatter, 16651737 (aged 72 years)

Birth about October 1665

Alias
Barbara Beyer f. Jochumsdatter

MarriageAnders PedersenView this family
about 1687 (aged 21 years)

Birth of a daughterSusanne Christine Andersdatter
about October 1687 (aged 22 years)

Birth of a sonPeder Andersen
about April 1693 (aged 27 years)
Death of a husbandAnders Pedersen
about October 27, 1693 (aged 28 years)
MarriageJohan Martin BejerView this family
about 1708 (aged 42 years)

Birth of a daughterAnne Dorthe Beyer
before 1710 (aged 44 years)

Birth of a sonJohan Simon Bejer
about 1710 (aged 44 years)

Marriage of a childAnne Dorthe BeyerView this family
before 1727 (aged 61 years)

Death of a husbandJohan Martin Bejer
about November 19, 1727 (aged 62 years)
Burial of a husbandJohan Martin Bejer
November 25, 1727 (aged 62 years)
Marriage of a childJohan Simon BejerJohanna Christensdatter SteensønView this family
September 21, 1731 (aged 65 years)
Marriage of a childJohan Simon BejerCathrine Dorthe JensdatterView this family
April 24, 1733 (aged 67 years)
Death about October 31, 1737 (aged 72 years)
Burial November 4, 1737 (4 days after death)
Family with Johan Martin Bejer
husband
16681727
Birth: about November 1668
Death: about November 19, 1727Nykøbing Falster
herself
16651737
Birth: about October 1665
Death: about October 31, 1737Nykøbing Falster
Marriage Marriageabout 1708
3 years
son
17101758
Birth: about 1710 41 44
Death: about 1758Nykøbing Falster
1 year
daughter
1710
Birth: before 1710 41 44
Death: Jena, Thüringen, Tyskland
Family with Anders Pedersen
husband
16641693
Birth: about 1664
Death: about October 27, 1693Nykøbing Falster
herself
16651737
Birth: about October 1665
Death: about October 31, 1737Nykøbing Falster
Marriage Marriageabout 1687
10 months
daughter
6 years
son
1693
Birth: about April 1693 29 27Nykøbing Falster
Death:
Shared note

ID 485: Barbara Jochumsdatter

alias Barbara Beyer f. Jochumsdatter

Født: ca. oktober 1665

Brudens 1. ægteskab:

Gift ca. 1687: (ID 485a) Bogbinder Anders Pedersen gifter sig med (ID 485) Barbara Jochumsdatter.

Barbara Jochumsdatter's 1. ægtefælle:

Bogbinder Anders Pedersen dør ca. 27.10.1693 i Nykøbing Falster.

31 Anders Pedersen, bogbinder i Nykøbing. 25.11.1693, fol.388. E: Barbara Jochumsdatter. LV: Niels Lauridsen, skrædder. B: 1) Susanne Christine Andersdatter 5 2) Peder Andersen 6 mdr. FM: Hans Christian Bindell. Registrering 27.10.1693. Kilde: Nykøbing Falster Byfoged - Skifteprotokol https://www.brejl.dk/nykfal.html

Brudens 2. ægteskab:

Gift ca. 1708: (ID 484) Bogbinder Johan Martin Beyer gifter sig med (ID 485) Barbara Jochumsdatter.

Barbara Jochumsdatter's 2. ægtefælle: Bogbinder Johan Martin Beyer dør ca. nov. 1727 i Nykøbing Falster.

305 Johan Martin Beyer, bogbinder i Nykøbing. 19.11.1727, fol.315. E: Barbara Jochumsdatter. LV: Oluf Holm. A: 1) bror Johan Mikkel Beyer i Jena i Tyskland 2) bror Johan Georg Beyer 3) søster Anne Marie Beyer, enke i Jena 4) bror, død. 2B: a Johan Simon Beyer, bogbindersvend i København b Anne Dorthe Beyer g.m. Johan Mikkel Torn, bogbinder i Jena. Kilde: Nykøbing Falster Byfoged - Skifteprotokol https://www.brejl.dk/nykfal.html

Død ca. 31-10-1737: Barbara Jochumsdatter dør ca. 31-10-1737 i Nykøbing Falster, 72 år gl., bliver begravet mandag 04-11-1737 på Nykøbing Falster kirkegård. "Mandagen d. 4. november (1737): Barbara, salig bogbinder Johan Martin Beyers enkekone, 72 år". Kilde: KB-opslag 169, Nykøbing Falster sogn. E.M. År 1705-1750. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154111#154111,25698262

--------------------------------------------------------------------------------------- ID 485: Barbara Jochumsdatter er Lise-Lone's 5 x tipoldemor ---------------------------------------------------------------------------