Ebba Elisa Østergaard, 19181963 (aged 44 years)

Birth October 19, 1918
Alias
Ebba Elisa Corell f. Østergaard

Hjemmedøbt December 14, 1918 (aged 1 month)

Christening February 16, 1919 (aged 3 months)
MarriageSven Uffe Nielsen CorellView this family
July 4, 1960 (aged 41 years)
Death April 7, 1963 (aged 44 years)
Burial April 12, 1963 (5 days after death)
Family with Sven Uffe Nielsen Corell
husband
19041975
Birth: January 9, 1904 28 23Skt. Matthæus sogn
Death: December 29, 1975Rigshospitalet, Kbh.
herself
19181963
Birth: October 19, 1918Nørhå by og sogn
Death: April 7, 1963Bispebjerg hospital
Marriage MarriageJuly 4, 1960b.v. på Københavns Rådhus
Sven Uffe Nielsen Corell + Gerda Høeg Nielsen
husband
19041975
Birth: January 9, 1904 28 23Skt. Matthæus sogn
Death: December 29, 1975Rigshospitalet, Kbh.
partner’s partner
1908
Birth: January 17, 1908Strandvej 112, Hellerup
Death:
Marriage MarriageDecember 13, 1930b.v. på Københavns Rådhus
Divorce DivorceFebruary 2, 1948
13 years
step-daughter
19441997
Birth: February 6, 1944 40 36Store Møllevej 2-4, Kbh. i Vor Frelsers sogn
Death: 1997Vor Frue sogn, Kbh.
Shared note

Ebba Elisa Østergaard

alias Ebba Elisa Corell f. Østergaard

Født: 19-10-1918 i Nørhå by og sogn (Hassing herred) nu Hundborg herred og hjemmedøbt 14-12-1918. Fremstillet i Nørhå kirke 16-02-1919. Datter af gårdejer Christen Jensen Østergaard på 40 år og hustru Inger Pauline Paulsen på 42 år, af Nørgaard, Nørhå. Forældrene viet 14-11-1902 i Sjørring kirke. Kilde: KB-opslag 48, nr. 7. Nørhå, Hundborg h, Thisted a. År 1912-1941. KB_1892_C113E_G_002_0064a-FK

Gift 2.g. 04-07-1960: Fraskilt Sven Uffe Nielsen Corell, f. 09-01-1904 i Skt. Matthæus sogn, Kbh., fabrikant, skilt v. dom 02-12-1949, boende Monrads Alle 2, Kbh., gifter sig borgerligt 04-07-1960 på Københavns Rådhus med fraskilt Ebba Elisa Østergaard, f. 19-10-1918 i Nørhå sogn, Thisted amt, ekspeditrice, skilt v. dom 23-11-1949, boende Rosenørns Alle 52, Frbg. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1960, lb.nr. 2252. AO-opslag 454. Side 452. Aegteskab_00000_8003643451_8003643451_0454

Død 07-04-1963: Ebba Elisa Corell f. Østergaard (f. 19-10-1918 i Nørhaa sogn, Thisted amt, datter af gårdmand Christen Jensen Østergaard og hustru (Inger) Pauline Paulsen) dør 07-04-1963 på Bispebjerg hospital, 44 år gl. og bliver begravet 12-04-1963 fra Timotheus kirke, Valby og ført til Søndermark krematoriet. Urnen nedsat på Søndermark kirkegård. Dødsårsag: Ødema Pulmonum. Gift med Sven Uffe Nielsen Corell. Sidste bopæl: Monrads Alle 2, st. tv. Timotheus sogn. Kilder: KB-opslag 191, nr. 10. Timotheus sogn. Åt 1959-1970. KB_1892_059_3_027_0190a-DK.

JJF foto nr. P1020676 af 06-08-2009. Døde kv. år 1963-64 L.br. 262. Kbh. Stadsarkiv.

Detailoplysninger om afdøde: Fornavn: EBB E Efternavn: CORELL Pigenavn: ØSTERGA Køn: Kvinde Sidste bopæl: København Fødselsdag: 19. okt 1918 Dødsdag: 7. apr 1963 Død i en alder af: 44 år Død hvor: København https://dodsregister.dk/Infopage.aspx?id=FVH4F24iFWpm2dBZlOyOhQ==