Bodil Kirstine Sølling, 17911794 (aged 3 years)

Name
Bodil Kirstine /Sølling/
Birth about January 24, 1791 29 29
Alias
Bodil Kirstine Sÿlling

Christening March 4, 1791 29 29 (aged 1 month)
Birth of a brotherJacob Sølling
about September 8, 1792 (aged 1 year)
Christening of a brotherJacob Sølling
October 17, 1792 (aged 1 year)
Burial of a brotherJacob Sølling
February 1794 (aged 3 years)
Death February 19, 1794 (aged 3 years)
Burial February 1794 (aged 3 years)
Family with parents
father
17611838
Birth: about August 1761Gedesby sogn
Death: September 14, 1838Sundby, Toreby sogn
mother
17611832
Birth: about June 1761Gedesby sogn
Death: May 25, 1832Sundby, Toreby sogn
Marriage Marriageabout 1784
17 years
younger sister
18001868
Birth: about August 1800 39 39Nykøbing Falster sogn
Death: August 18, 1868Nykøbing Falster
-15 years
elder sister
17851856
Birth: about 1785 23 23
Death: April 3, 1856Nykøbing Falster sogn
6 years
herself
17911794
Birth: about January 24, 1791 29 29Nykøbing Falster sogn
Death: February 19, 1794Nykøbing Falster sogn
20 months
younger brother
17921794
Birth: about September 8, 1792 31 31Nykøbing Falster sogn
Death: February 26, 1794Nykøbing Falster sogn
4 years
younger sister
17961842
Birth: about March 18, 1796 34 34Nykøbing Falster sogn
Death: October 15, 1842Sundby, Toreby sogn
2 years
younger sister
17981849
Birth: about May 24, 1798 36 36Nykøbing Falster sogn
Death: December 24, 1849Vordingborg sogn
Shared note

Bodil Kirstine Sølling

alias Bodil Kirstine Sÿlling

Født: ca. 24-01-1791 i Nykøbing Falster sogn og døbt fredag d. 04-03-1791 i Nykøbing Falster kirke - datter af klejnsmed Niels (Jacobsen) Sÿlling (Sølling) og Maren Larsdatter. Blandt fadderne ses snedker Bierring (alias (ID 122) Niels Peter Bierring - der er Lise-Lone Correll Dohlmann's 3 x tipoldefar). Kilde: KB-opslag 114. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1773-1815. KB_649_1_003_K02-28-B. Se også fødte i KB-afskriften: KB-opslag 35, nr. 6. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1771-1815. KB_649_1_004_K01-18-A.

Død 19-02-1794: Bodil Kirstine Sÿlling dør 19-02-1794 i Nykøbing Falster sogn, 3 år gl. Klejnsmed Niels Sÿlling's datter. Kilde: KB-opslag 132, nr. 14. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1771-1815. KB_649_1_004_K03-08-B.