Jacob Sølling, 17921794 (aged 1 year)

Birth about September 8, 1792 31 31
Alias
Jacob Sÿlling

Christening October 17, 1792 31 31 (aged 1 month)
Burial of a sisterBodil Kirstine Sølling
February 1794 (aged 1 year)
Death of a sisterBodil Kirstine Sølling
February 19, 1794 (aged 1 year)
Death February 26, 1794 (aged 1 year)
Burial February 1794 (aged 1 year)
Family with parents
father
17611838
Birth: about August 1761Gedesby sogn
Death: September 14, 1838Sundby, Toreby sogn
mother
17611832
Birth: about June 1761Gedesby sogn
Death: May 25, 1832Sundby, Toreby sogn
Marriage Marriageabout 1784
17 years
younger sister
18001868
Birth: about August 1800 39 39Nykøbing Falster sogn
Death: August 18, 1868Nykøbing Falster
-15 years
elder sister
17851856
Birth: about 1785 23 23
Death: April 3, 1856Nykøbing Falster sogn
6 years
elder sister
17911794
Birth: about January 24, 1791 29 29Nykøbing Falster sogn
Death: February 19, 1794Nykøbing Falster sogn
20 months
himself
17921794
Birth: about September 8, 1792 31 31Nykøbing Falster sogn
Death: February 26, 1794Nykøbing Falster sogn
4 years
younger sister
17961842
Birth: about March 18, 1796 34 34Nykøbing Falster sogn
Death: October 15, 1842Sundby, Toreby sogn
2 years
younger sister
17981849
Birth: about May 24, 1798 36 36Nykøbing Falster sogn
Death: December 24, 1849Vordingborg sogn
Shared note

Jacob Sølling

alias Jacob Sÿlling

Født: ca. 08-09-1792 i Nykøbing Falster sogn og døbt onsdag d. 17-10-1792 i Nykøbing Falster kirke - søn af klejnsmed Niels (Jacobsen) Sÿlling (Sølling) og Maren Larsdatter. Kilde: KB-opslag 125. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1773-1815. KB_649_1_003_K03-05-A Se også fødte i KB-afskriften: KB-opslag 38, nr. 22. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1771-1815. KB_649_1_004_K01-19-B.

Død 26-02-1794: Jacob Sÿlling dør 26-02-1794 i Nykøbing Falster sogn, 1½ år gl. Klejnsmed Niels Sÿlling's søn. Kilde: KB-opslag 132, nr. 15. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1771-1815. KB_649_1_004_K03-08-B.