Niels Christian Spur,

Name
Niels Christian /Spur/
Alias
Niels Christian Nielsen Spur

MarriageMargrethe Helene SøllingView this family
November 27, 1818
Occupation
Skipper. Spækhøker

Death of a wifeMargrethe Helene Sølling
December 24, 1849
Burial of a wifeMargrethe Helene Sølling
December 31, 1849
Family with Margrethe Helene Sølling
himself
wife
17981849
Birth: about May 24, 1798 36 36Nykøbing Falster sogn
Death: December 24, 1849Vordingborg sogn
Marriage MarriageNovember 27, 1818Nykøbing Falster kirke
Shared note

Niels Christian Spur

alias Niels Christian Nielsen Spur

Født: ca. 1792

Erhverv: Skipper. Spækhøker

Gift 27-11-1818: Ungkarl Niels Christian (Nielsen) Spur, matros/sømand (siden skipper), 24 år gl., gifter sig 27-11-1818 i Nykøbing Falster kirke med Grethe Sÿlling (alias Margrethe Helene Sølling), 21 år gl. Forlovere: Slagter Chr. Christensen og bager Hans Holm (alias (ID 60) Hans Nielsen Holm der er er Lise-Lone Correll Dohlmann's 2 x tipoldefar). Kilde: KB-opslag 202. Nykøbing Falster sogn. Falster Sønder h. Maribo a. År 1784-1824. KB_649_1_006_K06-29-A.

Folketællinger:

FT-1834: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Østre Rode, Strandgade nr.117, 76.familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0151: >> Niels Christian Spurc, 39, Gift, skipper Grethe Helene Sølling, 35, Gift, hans kone Andreas Nielsen Spurc, 16, Ugift, deres børn Laurentze Elisabeth Spurc, 13, Ugift, deres børn Hanne Marie Spurc, 12, Ugift, deres børn, læs: Johanne Marie Spur, f. 07-12-1823 i Vordingborg, datter af skipper Niels Spur og hustru Grethe Helene Sølling i Vordingborg. KB-opslag 106, nr. 10. År 1822-1831. Boline Christine Spurc, 9, Ugift, deres børn, læs: Boline Kirstine Spur, f. 27-02-1825 i Vordingborg, datter af skipper Niels Spur og hustru Grethe Helene Sølling i Vordingborg. KB-opslag 138, nr. 37. År 1822-1831. Nielsine Jacobine Spurc, 8, Ugift, deres børn, læs: Nielsine Jacobine Spur, f. 14-03-1827 1825 i Vordingborg, datter af skipper Niels Spur og hustru Grethe Helene Sølling i Vordingborg. Kb-opslag 168, nr. 26. År 1822-1831. Niels Jacob Spurc, 2, Ugift, deres børn, læs: Niels Jacob Spur, f. 04-10-1832 i Vordingborg, søn af Niels Christian Nielsen Spur og hustru Grethe Helene Sølling. KB-opslag 17. År 1830-1836. Ulrikke (Regitze) Spurc, 11, Ugift, deres plejedatter Maren Jensdatter, 19, Ugift, tjenestepige

FT-1850: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Strandgade, 1 Hus, 117, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D2021: >> Niels Christian Spur, 56, Enkemand, Skipper, Her i Sognet Niels Jacob Spur, 17, Ugift, Hans søn, Her i Sognet Frederikke Meyer, 55, Gift, Husholderske, Slagelse Ane Kirstine Larsdatter, 15, Ugift, Tjenestefolk, Stensby, Præstø Amt

FT-1860: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Vordingborg Købstad, Østre Rode, 117. Forhus, 96 - F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5981: >> Niels Christian Spur, 68, Enkemand, Husfader. Spækhøker, Vordingborg Frederikke Vilhelmine Therkildsen, 67, Enke, Husholderske, Slagelse Ane Marie Albrechtsen, 17, Ugift, Tjenestepige, Langebæk, Kalvehave Sogn, Præstø Amt