Elisabeth Kirstine Christensen, 18921925 (aged 32 years)

Name
Elisabeth Kirstine /Christensen/
Birth October 13, 1892
Alias
Elisabeth Kirstine Mathiessen f. Christensen

Christening October 30, 1892 (aged 17 days)
Death September 3, 1925 (aged 32 years)
Burial September 8, 1925 (5 days after death)
Family with Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen
husband
18961957
Birth: February 21, 1896Tømrergade 3, Kbh. i Helligkors sogn
Death: October 14, 1957Bispebjerg hospital, Kbh.
herself
18921925
Birth: October 13, 1892Skt. Peder Stræde 1, Kbh. i Vor Frue sogn
Death: September 3, 1925Rigshospitalets Fødeafdeling, Kbh.
daughter
Edel Inge Mathiessen
son
Henning Kai Mathiessen
son
Peer Kristian Vilhelm Sørensen
Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen + Else Flora Rischel
husband
18961957
Birth: February 21, 1896Tømrergade 3, Kbh. i Helligkors sogn
Death: October 14, 1957Bispebjerg hospital, Kbh.
partner’s partner
19091990
Birth: August 12, 1909 19 19Den Kgl. Fødselsstiftelses filial
Death: August 8, 1990
Marriage MarriageAugust 16, 1927Taksigelseskirken, Kbh. i Aldersro sogn
Divorce DivorceMay 14, 1932
-1 months
step-son
19271986
Birth: June 9, 1927 31 17Ragnhildgade 50, Kbh. i Aldersro sogn
Death: September 3, 1986
Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen + Maren Dagmar Cathrine Larsen
husband
18961957
Birth: February 21, 1896Tømrergade 3, Kbh. i Helligkors sogn
Death: October 14, 1957Bispebjerg hospital, Kbh.
partner’s partner
1898
Birth: January 27, 1898Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
Marriage MarriageDecember 26, 1919Brorsons kirke, Kbh.
Divorce DivorceOctober 16, 1922
Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen + Elna Marie Jensen
husband
18961957
Birth: February 21, 1896Tømrergade 3, Kbh. i Helligkors sogn
Death: October 14, 1957Bispebjerg hospital, Kbh.
partner’s partner
1908
Birth: May 29, 1908Allégade 1, Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
Marriage MarriageJuly 27, 1946b.v. på Københavns Rådhus
Shared note

Elisabeth Kirstine Christensen

alias Elisabeth Kirstine Mathiessen f. Christensen

Født: 13-10-1892 på Skt. Peder Stræde 1, o.g., Kbh. i Vor Frue sogn, Kbh. og døbt 30-10-1892 i Vor Frue kirke, Kbh., datter af ugift Maren Kirstine Jørgensen. Faddere: Tjenestekarl Lars Jørgensen, Fiolstræde 38, 4. sal. Skomagermester Vilhelm Schytte, Todesgade 16, st. Madam Sophie Schytte, Todesgade 16, st. Anm.: Ti-månedersdagen havde moderen ophold: Aabenraa 17, st. Faderens skriftlige tilladelse af 26-10-1892. Kilde: KB-opslag 175, nr. 112, side 174. Vor Frue sogn. År 1892-1895. KB_1892_013_3_053_0174a-FK.

Gift 19-11-1922: Fraskilt, tilskærer, Hermod Ludvig Vilhelm Mathiessen, boende Grysgaards Alle 16, 2. sal, Kbh. - (f. 21-02-1896 i Helligkors sogn, Kbh., døbt 22-03-1896 i Helligkorskirken, Kbh., søn af afdøde arbejdsmand Peter Nicolaj Mathiessen og efterlevende hustru Dagmar Louise Regine f. Schou, Sundholmsvej 18. Tidligere ægteskab med (Maren) Dagmar Katrine f. Larsen ophævet ved bevilling af 16-10-1922. Tilladelse til nyt ægteskab af samme dato) - gifter sig 19-11-1922 i Grøndalskirken, Kbh. med pigen Elisabeth Kirstine Christensen, boende Grysgaards Alle 16, 2. sal, Kbh. (f. 13-10-1892 i København, døbt 30-10-1892 i Vor Frue kirke, Kbh., datter af ugift Maren Kirstine Jørgensen, Njalsgade 42, 3. sal). Vidner: Guldsmed Carl August Robert Christensen, Saxogade 25D og guldsmed Carl Valdemar Hansen, Teglgaardstræde 10, 2. sal. Kilde: KB-opslag 11, nr. 27. Grøndals sogn. År 1922-1936. KB_1892_118_3_003_0008a-V.

Død 03-09-1925: Elisabeth Kirstine Mathiesen (læs: Mathiessen) f. Christensen dør 03-09-1925 på Rigshospitalets Fødeafdeling, Kbh., 32 år gl. Hun bliver begravet 08-09-1925 på Vestre kirkegård, Kbh. Født 13-10-1892 i Kbh. Gift med lagerarbejder Hermod Ludvig Vilhelm Mathiesen (læs: Mathiessen), Artillerivej 62, 1. sal, th. Kilde: KB-opslag 182, nr. 29. Islands Brygges sogn. År 1916-1926. KB_1892_039_3_018_0179a-DK.