Anna Kristine Mikkelsen, 1893

Name
Anna Kristine /Mikkelsen/
Birth July 21, 1893
Alias
Anna Kristine Geisler f. Mikkelsen

Christening September 17, 1893 (aged 1 month)
MarriageHenrik Garp Olaf GeislerView this family
November 29, 1925 (aged 32 years)
Occupation
Damefrisørinde

Death

Family with Henrik Garp Olaf Geisler
husband
1873
Birth: November 11, 1873 41 39Borgergade 75, Kbh. i Skt. Pauls sogn
Death:
herself
1893
Birth: July 21, 1893Nørtjerred Mark, Vrejlev sogn
Death:
Marriage MarriageNovember 29, 1925Skt. Lukas kirke, Frbg.
Henrik Garp Olaf Geisler + Nathalie Larsen
husband
1873
Birth: November 11, 1873 41 39Borgergade 75, Kbh. i Skt. Pauls sogn
Death:
partner’s partner
18781922
Birth: March 5, 1878 23 39Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: July 23, 1922Istedgade 86, Kbh.
Marriage MarriageNovember 26, 1897Trinitatis kirke, Kbh.
-1 years
step-son
1896
Birth: November 5, 1896Dronningens Tværgade 46, Kbh. i Skt. Pauls sogn
Death:
3 years
step-son
1899
Birth: December 2, 1899 26 21Godthåbsvej 69 D, Frbg. i Skt. Thomas sogn
Death:
Shared note

Anna Kristine Mikkelsen

alias Anna Kristine Geisler f. Mikkelsen

Født: 21-07-1893 på Nørtjerred Mark, Vrejlev sogn og døbt 17-09-1893 i Hæstrup kirke, Børglum herred, datter af husmand Frederik Julius Mikkelsen og hustru Johanne Marie Villumsen, 30 år, Nørtjerred Mark. Kilde: KB-opslag 142, nr. 30. Vrejlev sogn. Børglum herred. Hjørring amt. År 1892-1900. KB_1892_C077_G_013_0139a-fk.

Erhverv: Damefrisørinde

Gift 29-11-1925: Enkemand, konduktør, Henrik Garp Olaf Geisler på 52 år (f. 11-11-1873 i København, søn af snedkersvend Johan Emil Geisler og hustru Nathalie Caroline f. Røpper) gifter sig 29-11-1925 i Skt. Lukas kirke, Frbg. med ugift, damefrisørinde, Anna Kristine Mikkelsen på 32 år, boende Istedgade 86, Kbh. (f. 21-07-1893 i Vrejlev sogn, datter af - efter opgivende: arbejdsmand Mikkelsen og hustru Johanne - læs: Frederik Julius Mikkelsen og hustru Johanne Marie Villumsen). Lyst for dem i Apostelkirken. Kilde: KB-opslag 172, nr. 39. Skt. Lukas sogn. År 1917-1934. KB_1892_068_3_011_0169a-V.

Folketælling:

FT-1925 - 5. nov.: Istedgade 86, 5. sal, tv., Kbh.: Henrik Garp Olaf Geisler, f. 11-11-1873 i Kbh., enkemand, konduktør Henry Emil Geisler, f. 02-12-1899 på Frederiksberg, ugift, mejeriarbejder >> Anna Kristine Mikkelsen, f. 21-07-1893 i Vrejlev sogn, Hjørring amt, ugift, slægtning, damefrisørinde Kilde: FT-opslag 760. FT1925_0357_00037.