Ane Marie Jensdatter, 1839

Birth about 1839

Alias
Ane Marie Jensen og Ane Marie Larsen f. Jensen

Birth of a daughterAnna Meta Marie Larsen
January 2, 1876 (aged 37 years)
Birth of a daughterNathalie Larsen
March 5, 1878 (aged 39 years)
Christening of a daughterNathalie Larsen
March 12, 1878 (aged 39 years)
MarriagePeder LarsenView this family
March 5, 1886 (aged 47 years)
Marriage of a childHenrik Garp Olaf GeislerNathalie LarsenView this family
November 26, 1897 (aged 58 years)
Marriage of a childJohannes Laurits LarsenAnna Meta Marie LarsenView this family
July 19, 1914 (aged 75 years)
Death of a daughterAnna Meta Marie Larsen
June 8, 1917 (aged 78 years)
Burial of a daughterAnna Meta Marie Larsen
June 14, 1917 (aged 78 years)
Death of a daughterNathalie Larsen
July 23, 1922 (aged 83 years)
Burial of a daughterNathalie Larsen
July 28, 1922 (aged 83 years)
Death

Family with Peder Larsen
husband
herself
Marriage MarriageMarch 5, 1886Skt. Pauls kirke, Kbh.
-10 years
daughter
18761917
Birth: January 2, 1876 21 37Vor Frue sogn, Kbh.
Death: June 8, 1917Frederiksberg hospital, Godthåbs sogn
2 years
daughter
18781922
Birth: March 5, 1878 23 39Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: July 23, 1922Istedgade 86, Kbh.
Shared note

Ane Marie Jensdatter

alias Ane Marie Jensen og Ane Marie Larsen f. Jensen

Født: ca. 1839

Gift 05-03-1886: Ungkarl, arbejdsmand Peder Larsen på 31 år, gifter sig 05-03-1886 i Skt. Pauls kirke, Kbh. med ugift Ane Marie Jensdatter, 47 år gl., boende Borgergade 51, Kbh. Kilde: KB-opslag 114, nr. 30. Skt. Pauls sogn. År 1880-1891. KB_024_2_007_K04-30-A.