Knud Mundus Manly, 19151980 (aged 65 years)

Birth April 2, 1915 36 40
Alias
Knud Mundus Manley

Death of a paternal grandmotherLise Caroline Mundus
April 5, 1915 (aged 3 days)
Burial of a paternal grandmotherLise Caroline Mundus
April 11, 1915 (aged 9 days)
Christening May 9, 1915 36 40 (aged 1 month)
Birth of a sonIb Manly
April 3, 1938 (aged 23 years)
Christening of a sonIb Manly
September 14, 1947 (aged 32 years)
Death of a fatherValdemar Manly

Death of a motherNicoline Margrethe Schnabelrauch

Death April 13, 1980 (aged 65 years)

Burial April 1980 (aged 64 years)
Family with parents
father
1878
Birth: September 24, 1878 55 37Bøtterup, Tikøb sogn
Death:
mother
1874
Birth: October 3, 1874 33 32Vor Frelsers sogn, Kbh.
Death:
Marriage MarriageJuly 5, 1905Brorsons kirke, Kbh.
10 years
himself
19151980
Birth: April 2, 1915 36 40Brorsons sogn, Kbh.
Death: April 13, 1980
Family with Tove Kristine Seitzberg
himself
19151980
Birth: April 2, 1915 36 40Brorsons sogn, Kbh.
Death: April 13, 1980
wife
19141988
Birth: August 12, 1914 31 32Baggesensgade 29, Kbh.
Death: August 30, 1988
daughter
Jytte Manley
son
19382010
Birth: April 3, 1938 23 23Egebovej 9. Kongens Lyngby
Death: 2010
son
Per Mundus Manly
Shared note

Knud Mundus Manly

alias Knud Mundus Manley

Født: 02-04-1915 i Brorsons sogn, Kbh. og døbt 09-05-1915 i Brorsons kirke, Kbh. - søn af tapetserer Valdemar Manly og hustru Nicoline Margrethe f. Schnabelrauch, 40 år gl. Faddere: Skrædder Viggo Manly og hustru Ida, Ahlmannsgade 6, 2. sal, samt barnets forældre. Forældrene viet 05-07-1905 i Brorsons kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 77, nr. 27, side 74. Brorsons sogn. År 1912-1936. KB_1892_003_3_002_0074a-FM.

Konfirmeret: Knud Mundus Manly bliver konfirmeret 20-10-1929 i Brorsons kirke, Kbh. Født 02-04-1915 i Brorsons sogn, Kbh. og døbt 09-05-1915 i Brorsons kirke, Kbh. Elev i Hans Tavsens skole. Boende hos forældrene tapetserer Valdemar Manly og hustru Nicoline Margrethe f. Schnabelrauch, Rantzausgade 39, 3. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 286, nr. 2. Brorsons sogn. År 1901-1932. KB_1892_003_3_005_0283a-CD.

Erhverv: Maskinarbejder (fitter/mechanic)

Gift 05-03-1938: Knud Mundus Manley gifter sig borgerligt 05-03-1938 på Lyngby Rådhus, Kongens Lyngby med Tove Kristine Seitzberg. Kilde: Datterens fødsel og dåb

Død 13-04-1980: Knud Mundus Manly dør 13-04-1980, 65 år gl., og bliver begravet på Lundtofte Parkkirkegård. Kilde: Jan Jacobsen

Parret får sammen 3 børn:

Jytte Manley, f. 1935 - alias Jytte Jacobsen (mor til Jan og Tom Jacobsen, South Australia) Ib Manly, f. 1938 Per Mundus Manly, f. 1947

Kilde: Jan Jacobsen

Folketællinger:

FT 1916: Rantzausgade 39, 2. sal, Kbh.: Valdemar Manley, f. 24-09-1878 i Bøtterup, Tikøb sogn, husfar, tapetserer, gift Nicoline Margrethe Manley, f. 03-10-1874 i Vor Frelsers sogn, Kbh., husmor, gift Clara Amalie Manley, f. 27-06-1903 i Kbh., ugift, datter Else Margrethe Manley, f. 02-10-1907 i Kbh., ugift, datter Otto Ejnar Valdemar Manley, f. 05-08-1911 i Kbh., ugift, søn >> Knud Mundus Manley, f. 02-04-1915 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 158. FT1916_08061_02919.

FT 1921: Rantzausgade 39, 2. sal, tv Kbh.: Valdemar Mandly (læs: Manly), f. 24-09-1878 i Bøtterup, Tikøb sogn, husfar, gift, tapetserer, selvstændig Nicoline Margrethe Mandly (læs: Manly), f. 03-10-1874 i Vor Frelsers sogn, Kbh., husmor, gift Else Margrethe Mandly (læs: Manly), f. 02-10-1907 i Kbh., ugift, datter >> Knud Mundus Mandly (læs: Manly), f. 02-04-1915 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 68. FT1921_00042_01063

FT-1925 - 5. nov.: Rantzausgade 39, 2. sal, Kbh.: Valdemar Manley, f. 24-09-1878 i Bøtterup, Tikøb sogn, husfar, gift, tapetserer Nicoline Margrethe Manley, f. 03-10-1874 i Vor Frelsers sogn, Kbh., husmor, gift Else Margrethe Manley, f. 02-10-1907 i Kbh., ugift, datter, fabriksarbejderske >> Knud Mundus Manley, f. 02-04-1915 i Kbh., ugift, søn Kilde: FT-opslag 453. FT1925_0418_01436.

FT-1930 - 5. nov.: Rantzausgade 39, 2. sal, forhuset, 2. sal, Kbh.: Valdemar Manly, f. 24-09-1878 i Bøtterup, Tikøb sogn, husfar, tapetserer, gift i 1905, 3 levende og 2 børn døde i ægteskabet Nicoline Margrethe f. Schnabelrauch, f. 03-10-1874 i Vor Frelsers sogn, Kbh., husmor, husgerning, gift i 1905, 3 levende og 2 børn døde i ægteskabet >> Knud Mundus Manley, f. 02-04-1915 i Kbh., ugift, søn, maskinlærling, Burmeister & Wain Kilde: FT-opslag 393. FT1930_00316_00173.