Anna Marie Elisabeth Duncker, 18031850 (aged 47 years)

Name
Anna Marie Elisabeth /Duncker/
Birth about 1803
Alias
Maria Duncher, Marie Rischel og Anna Maria Elisabeth Rischel f.Duncker

MarriageNicolai RischelView this family
February 14, 1830 (aged 27 years)
Birth of a sonJohann Ferdinand Nicolai Rischel
November 27, 1830 (aged 27 years)
Christening of a sonJohann Ferdinand Nicolai Rischel
January 2, 1831 (aged 28 years)
Birth of a sonNicolai Valentin Eduard Rischel
September 7, 1833 (aged 30 years)
Christening of a sonNicolai Valentin Eduard Rischel
November 3, 1833 (aged 30 years)
Birth of a daughterMariane Nikoline Rischel
October 19, 1836 (aged 33 years)
Christening of a daughterMariane Nikoline Rischel
November 27, 1836 (aged 33 years)
Death of a daughterMariane Nikoline Rischel
January 22, 1838 (aged 35 years)
Burial of a daughterMariane Nikoline Rischel
January 25, 1838 (aged 35 years)
Birth of a sonBernhard August Franz Oscar Rischel
January 8, 1839 (aged 36 years)
Christening of a sonBernhard August Franz Oscar Rischel
May 12, 1839 (aged 36 years)
Death of a sonBernhard August Franz Oscar Rischel
December 19, 1839 (aged 36 years)
Burial of a sonBernhard August Franz Oscar Rischel
December 23, 1839 (aged 36 years)
Birth of a sonLeonhard Burchard Emil Rischel
November 17, 1840 (aged 37 years)
Death of a sonLeonhard Burchard Emil Rischel
January 29, 1841 (aged 38 years)
Burial of a sonLeonhard Burchard Emil Rischel
February 1, 1841 (aged 38 years)
Birth of a daughterAgnese Caroline Augusta Franziska Rischel
May 12, 1841 (aged 38 years)
Christening of a daughterAgnese Caroline Augusta Franziska Rischel
June 12, 1841 (aged 38 years)
Death of a sonNicolai Valentin Eduard Rischel
October 12, 1843 (aged 40 years)
Burial of a sonNicolai Valentin Eduard Rischel
October 16, 1843 (aged 40 years)
Birth of a sonWilliam Arnold Alexander Rischel
March 4, 1846 (aged 43 years)
Christening of a sonWilliam Arnold Alexander Rischel
September 20, 1846 (aged 43 years)
Death after 1850 (aged 47 years)

Family with Nicolai Rischel
husband
herself
Marriage MarriageFebruary 14, 1830Frederiks Tyske Kirke, Kbh.
10 months
son
1830
Birth: November 27, 1830 29 27Skt. Petri sogn, Kbh.
Death:
3 years
son
18331843
Birth: September 7, 1833 32 30Dybensgade 171, Kbh.
Death: October 12, 1843Hummerstræde 229, Kbh.
3 years
daughter
18361838
Birth: October 19, 1836 35 33Admiralstræde 226, Kbh.
Death: January 22, 1838Admiralstræde 226, Kbh.
2 years
son
18391839
Birth: January 8, 1839 38 36Admiralstræde 226, Kbh.
Death: December 19, 1839Hummerstræde 229, Kbh.
23 months
son
18401841
Birth: November 17, 1840 39 37Hummerstræde 229, Kbh.
Death: January 29, 1841Hummerstræde 229, Kbh.
6 months
daughter
18411915
Birth: May 12, 1841 40 38Hummerstræde 229, Kbh.
Death: August 20, 1915Alderdomshjemmet, De gamles by
5 years
son
18461891
Birth: March 4, 1846 45 43Løngangsstræde 185, Kbh.
Death: December 8, 1891Alm. Hospital, Kbh.
Shared note

Anna Marie Elisabeth Duncker

alias Maria Duncher, Marie Rischel og Anna Marie Elisabeth Rischel f. Duncker

Født: ca. 1803 i Bremen, Tyskland

Gift 14-02-1830: Nicolai Rischel, skræddersvend, 29 år (f. 1801 i Warszawa, Polen), boende Store Strandstræde 98, Kbh., gifter sig 14-02-1830 i Frederiks Tyske Kirke, Kbh. med jomfru Anna Maria Elisabeth Duncker, 27 år (f. 1803 i Bremen, Tyskland), boende ibidem. (= samme steds). Kilde: KB-opslag 66, side 61, nr. 1. Frederiks Tyske Kirke. År 1814-1867. KB_083_2_006_K02-34-A.

Folketællinger:

FT-1840: København (Staden), Øster Kvarter, Hummergade, No. 229, 3d Sahl, 1313, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C9482: N. Reschel, 39, Gift, Skrædersvend (alias Nicolai Rischel) >> A. M. E. født Dänkert, 38, Gift, hans Kone (alias Anna Marie Elisabeth Rischel f. Duncker) J. F. Nicolai, 10, Ugift, deres Børn (alias Johann Ferdinand Nicolai Rischel) E. N. Falentin, 7, Ugift, deres Børn (alias Nicolai Valentin Eduard Rischel) M. Catrine Nielsen, 24, Ugift, Ernærer sig ved Syening Georgine Thorsen, 19, Ugift, Ernærer sig ved Syening

FT-1845: København (Staden), Vester Kvarter, Vester Kvarter, Gaasegaden 140, Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4240: Nicolei Rischel, 43, Gift, Skrædersvend, Warschau, Polen (Warszawa har været Polens hovedstad siden 1596) >> Maria Duncher, 42, Gift, hans Kone, Bremen (Tyskland) Ferdinand Rischel, 15, Ugift, deres Børn, Kjøbenhavn Carolina Augusta Rischel, 3, Ugift, deres Børn, Kjøbenhavn

FT-1850: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Adelgade, No. 248, Anden Bagsal, 248, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5680: Johan Berg, 25, Gift, Dreiersvend, Kjøbh. Elien Berg, 26, Gift, hans Kone, Randers Peter Berg, 2, Ugift, hans Søn, Kjøbh. Olof Berg, 1, Ugift, hans Søn, Kjøbh. >> Marie Rischel, 47, Enke, Hanarbeide, Bromann?? (læs: f. i Bremen) *) Johan Rischel, 20, Ugift, hendes Søn, Bogtrykkersvend, Kjøbh. Agenes Rischel, 8, Ugift, hendes Datter, Kjøbh. William Rischel, 4, Ugift, hendes Datter [Søn], Kjøbh. (læs: Hendes søn alias William Arnold Alexander Rischel) *) NB! Fejl i fødestedet er indberettet d. 05-06-2014 af Lise-Lone Kommentarer: "Hanarbeide" - burde være Haandarbeide.