Ejner Kristian Funk, 19021995 (aged 93 years)

Name
Ejner Kristian /Funk/
Birth June 30, 1902
Alias
Ejner Kristian Funch

Christening July 27, 1902 (aged 27 days)
MarriageAnine SodeView this family
April 24, 1928 (aged 25 years)
Occupation
Gårdejer af Klintgaard, Vestermarie

Death of a wifeAnine Sode
July 4, 1980 (aged 78 years)
Burial of a wifeAnine Sode
July 8, 1980 (aged 78 years)
Death August 20, 1995 (aged 93 years)
Burial August 24, 1995 (4 days after death)
Family with Anine Sode
himself
19021995
Birth: June 30, 1902Pedersker sogn, Bornholm
Death: August 20, 1995Nylars Plejehjem, Bornholm
wife
18981980
Birth: October 29, 1898 37 3410. selvejergård, Dyndegård, i Nyker sogn, Bornholm
Death: July 4, 1980Nylars Plejehjem, Bornholm
Marriage MarriageApril 24, 1928Ny kirke (Nykirke), Nyker sogn, Bornholm
Shared note

Ejner Kristian Funk

alias Ejner Kristian Funch

Født: 30-06-1902 på 5. Vgd. (vornedegård) Pilegaard i Pedersker sogn, Bornholm Sønder herred og døbt 27-07-1902 i Pedersker kirke, Bornholm - søn af gårdejer Marius Andreas Funk og hustru Kristine Amanda Olsen på 24 år, i Pedersker. Kilde: KB-opslag 43, nr. 9. Pedersker sogn. Bornholm Sønder herred. Bornholms amt. År 1892-1904. KB_1892_106_3_015_0042a-FM.

Erhverv: Gårdejer af Klintgaard, Vestermarie

Gift 24-04-1928: Ungkarl, gårdejer af "Klintgaard", Vestermarie, Ejner Kristian Funch (læs: Ejner Kristian Funk, f. 30-06-1902 i Pedersker af gårdejer Marius Andreas Funk og hustru Kristine Amanda Olsen) gifter sig 24-04-1928 i Ny kirke (Nykirke), Nyker sogn, Bornholm med ungpige af "Dyndegaard" i Nyker, Anine Sode (f. 29-10-1898 i Nyker af gårdejer Anton Peter Sode og hustru Oliva Jensen). Forlovere: Fædrene. Kilde: KB-opslag 181, nr. 2. Nyker sogn. Bornholm Vester herred. År 1926-1944. KB_1892_094_3_021_0193a-V.

Død 20-08-1995: Ejner Kristian Funk dør 20-08-1995 i Nylars Plejehjem, Bornholm, 93 år gl., og bliver begravet 24-08-1995 på Vestermarie kirkegård, Bornholm. Kilde: bslf.dk/born.asp?FN=Ejner+Kristian&EN=Funk

Folketælling:

FT-1921: Bornholm, Vester, Nyker, Dyndegaard, Matr. No 16a, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1921, C5199: Anton Sode, 18/9 1861, Gift, Husfader, Gaardejer, Vestermarie Oliva Sode, 23/4 1864, Gift, Husmoder, Østermarie Annine Sode, 29/10 1898, Ugift, Datter, Nyker Ove Sode, 6/7 1902, Ugift, Søn, Nyker Karl Sode, 29/7 1906, Ugift, Søn, Nyker Blenda Nielsen, 14/6 1901, Ugift, Tjenestepige, Nyker >> Ejner Funch, 30/7 1902, Ugift, Elev (læs: f. 30-06-1902)