Karen Sørensdatter, 17841853 (aged 69 years)

Birth April 12, 1784
Alias
Karen Sørensen og Karen Rasmussen

Christening about April 12, 1784 (aged 0 days)
MarriageJohan Caspar Lars HansenView this family
about 1812 (aged 27 years)
Birth of a daughterHenriette Katharine Hansen
May 13, 1813 (aged 29 years)
Christening of a daughterHenriette Katharine Hansen
June 27, 1813 (aged 29 years)
Marriage of a childCarl Frederik Sigfried CappelenHenriette Katharine HansenView this family
August 16, 1841 (aged 57 years)
Death June 16, 1853 (aged 69 years)
Burial June 21, 1853 (5 days after death)
Family with Johan Caspar Lars Hansen
husband
17871854
Birth: about December 1787Odense Skt. Knuds sogn
Death: October 31, 1854Sortebrødre Torv i Odense Vor Frue sogn
herself
17841853
Birth: April 12, 1784Neder Holluf, Fraugde sogn
Death: June 16, 1853Sortebrødre Torv i Odense Vor Frue sogn
Marriage Marriageabout 1812Odense
17 months
daughter
18131883
Birth: May 13, 1813 25 29Eriksholm, Ågerup sogn
Death: January 29, 1883Baggade 66, Sorø købstad og sogn
Shared note

Karen Sørensdatter

alias Karen Sørensen og Karen Rasmussen

Født: 12-04-1784 i Neder Holluf, Fraugde sogn og døbt ca. 12-04-1784 i Fraugde kirke - datter af husmand (boelsmand) Søren Rasmussen i Neder Holluf, Fraugde sogn. Kilde: KB-opslag 30. Fraugde sogn. Åsum herred. Odense amt. År 1755-1813. KB_O234_A_004_K01-28-A.

Gift ca. 1812: Johan Caspar Lars Hansen gifter sig med Karen Sørensdatter.

Død 16-06-1853: Karen Sørensdatter, gartner Casper Hansens hustru, dør af brysttæring den 16-06-1853 på bopælen, Sortebrødre Torv i Odense Vor Frue sogn, 69 år gl. Hun bliver begravet 21-06-1853 fra Odense Vor Frue kirke. Født i Fraugde sogn som datter af boelsmand Søren Rasmussen. Kilde: KB-opslag 166, nr. 18. Odense Vor Frue sogn. År 1844-1876. KB_O114_A_014_06c11c12.

Folketælling:

FT-1834: Odense, Odense Købstad, Sortebrødre Torv no 156, 826-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B0287: Casper Hansen, 46, Gift, gartner >> Karen Sørensen, 50, Gift, hans kone Henriette Hansen, 21, Ugift, deres døttre Hansine Hansen, 12, Ugift, deres døttre Wilhelmine Hansen, 10, Ugift, deres døttre Hendrik Hansen, 18, Ugift, deres søn, gartnerelev Peter Hansen, 10, Ugift, deres søn (alias Hans Peter Hansen) Sophie Hansen, 21, Ugift, tjenestepige Jens Hansen, 25, Ugift, dragon

FT-1840: Odense, Odense Købstad, Sortebrødre Torv, nordre side, Forhuuset, 155 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8906: Caspar Hansen, 51, Gift, Gartner >> Karen Rasmussen, 56, Gift, hans Kone (alias Karen Sørensdatter) Hanssine Hansen, 18, Ugift, deres Børn Vilhelmine Hansen, 16, Ugift, deres Børn Hans Peter Hansen, 16, Ugift, deres Børn, Lærling Henrich Hansen, 61, Ugift, Hans Broder, Student Anne Johannesdatter, 19, Ugift, Tjenestepige

FT-1850: Odense, Odense Købstad, Sortebrødre Torv no 155 & 156, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5984: Casper Hansen, 62, Gift, gartner. huusfader, Odense >> Karen Sørensen, 64, Gift, hans kone, Fraugde sogn, Odense Amt Wilhelmine, 25, Ugift, deres datter. tvillinger, Odense Hans Hansen, 25, Ugift, deres søn. malersvend. tvillinger, do [Odense] Marie Rasmussen, 15, Ugift, deres tjenestepige, Korup sogn, Odense Amt