Gudrun Elise Marie Lambrecht, 1909

Name
Gudrun Elise Marie /Lambrecht/
Birth January 13, 1909
Alias
Gudrun Elise Marie Correll f. Lambrecht og Gudrun Elise Marie Sekjærf. Lambrecht

MarriageIb Hakon Nielsen CorellView this family

Occupation
Kontorist

Hjemmedøbt March 2, 1909 (aged 1 month)

Christening April 9, 1911 (aged 2 years)
DivorceIb Hakon Nielsen CorellView this family
June 1, 1938 (aged 29 years)
MarriageChristian Eberhard SekjærView this family
June 18, 1938 (aged 29 years)
Burial of a husbandIb Hakon Nielsen Corell
1993 (aged 83 years)

Death of a husbandIb Hakon Nielsen Corell
1993 (aged 83 years)

Death

Family with Ib Hakon Nielsen Corell
ex-husband
19091993
Birth: June 17, 1909 33 29Skt. Matthæus sogn
Death: 1993
herself
1909
Birth: January 13, 1909Rantzausgade 70, Kbh. i Brorsons sogn, Kbh
Death:
Marriage Marriage
Divorce DivorceJune 1, 1938ved bevilling
Family with Christian Eberhard Sekjær
husband
1913
Birth: December 29, 1913Mariendals sogn, Frbg.
Death:
herself
1909
Birth: January 13, 1909Rantzausgade 70, Kbh. i Brorsons sogn, Kbh
Death:
Marriage MarriageJune 18, 1938b.v. på Københavns Rådhus
Ib Hakon Nielsen Corell + Birthe Annelise Lynge
ex-husband
19091993
Birth: June 17, 1909 33 29Skt. Matthæus sogn
Death: 1993
partner’s partner
Birthe Annelise Lynge
step-son
Boje Corell
step-son
Gert Corell
step-son
Lars Corell
Shared note

Gudrun Elise Marie Lambrecht

alias Gudrun Elise Marie Correll f. Lambrecht og Gudrun Elise Marie Sekjær f. Lambrecht

Født: 13-01-1909 på Rantzausgade 70, 1. sal, Kbh. i Brorsons sogn, Kbh. Hjemmedøbt 02-03-1909 af pastor Kold. Fremstillet i Brorsons kirke, Kbh. den 09-04-1911. Datter af Hans Janus Dóren Lambrecht og hustru Jensine Marie f. Simonsen, 28 år gl. Forældrene viet 15-11-1903 i Simeons kirke. Kilde: KB-opslag 211, nr. 7. Brorsons sogn. K.M. År 1901-1912 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148609#148609,24557709

Erhverv: Kontorist i 1938

Gift 1.g. før 1938: Ib Hakon Nielsen Correll gifter sig med Gudrun Elise Marie Lambrecht.

Ægteparret bliver skilt ved bevilling den 01-06-1938.

De får ingen børn sammen. Kilde: (ID 7-1b2) Hjarne Paul Correl Dyrsting.

Brudens 2. ægteskab:

Gift 2.g. 18-06-1938: Gudrun Elise Marie Correll f. Lambrecht, fraskilt kontorist, f. 13-01-1909 i Brorsons sogn, Kbh., boende C.F. Brandtsvej 16, gifter sig borgerligt den 18-06-1938 på Københavns Rådhus med ugift tegner, Christian Eberhard Sekjær, f. 29-12-1913 i Mariendals sogn, Frbg., boende C.F. Brandtsvej 16. Bruden skilt ved bevilling den 01-06-1938. Kilde: Lb-nr. 2105. Registre til ægteskabsbøger for Københavns Kommune https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51722#51722,11597201 Ægteskabsbog for Københavns Kommune: Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1938, lb.nr. 2105 AO-opslag 307. Side 305. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51509#51509,11470954