Andrea Petrea Andersen, 18901951 (aged 60 years)

Birth February 1, 1890
Alias
Andrea Petrea Kloch f. Andersen

Hjemmedøbt February 2, 1890 (aged 1 day)
Christening April 3, 1890 (aged 2 months)
Birth of a sonKarl Kristian Ludvig Kloch
July 9, 1912 (aged 22 years)
Christening of a sonKarl Kristian Ludvig Kloch
January 26, 1913 (aged 22 years)
Birth of a daughterSigne Martine Katrine Kloch
February 3, 1914 (aged 24 years)
Christening of a daughterSigne Martine Katrine Kloch
April 10, 1914 (aged 24 years)
Birth of a daughterJenny Kloch
November 4, 1921 (aged 31 years)
Christening of a daughterJenny Kloch
December 18, 1921 (aged 31 years)
Death of a husbandJens Johan Kloch
August 3, 1951 (aged 61 years)
Burial of a husbandJens Johan Kloch
August 8, 1951 (aged 61 years)
Death after 1951 (aged 60 years)

Family with Jens Johan Kloch
husband
18861951
Birth: March 24, 1886Nørre Felding sogn, Ulfborg herred
Death: August 3, 1951Skrænten 9, Skive
herself
18901951
Birth: February 1, 1890Rettrup by, Brøndum sogn, Hindborg herred
Death: after 1951
son
1912
Birth: July 9, 1912 26 22Trudsøhus, Gimsing sogn, Hjerm herred
Death:
19 months
daughter
1914
Birth: February 3, 1914 27 24Kirkegade, Struer by og sogn, Hjerm herred
Death:
daughter
Elna Kloch
daughter
Dagmar Margrethe Kloch
daughter
19212004
Birth: November 4, 1921 35 31Resenvej, Skive Landsogn
Death: 2004Aarhus
Shared note

Andrea Petrea Andersen

alias Andrea Petrea Kloch f. Andersen

Født: 01-02-1890 i Rettrup, Brøndum sogn, Hindborg herred og hjemmedøbt 02-02-1890. Fremstillet 03-04-1890 i Brøndum kirke. Datter af indsidder Matias Andersen og hustru Nielsine Jensen (Jensine Petrine Jensen? - se hendes konfirmation og vielse) i Rettrup, Brøndum sogn. Kilde: KB-opslag 40, nr. 1. Brøndum sogn. Hindborg h. Viborg a. År 1871-1891. KB_C203_A_006_K02-11-A.

Konfirmeret 10-04-1904: Andrea Petrea Andersen, Hvidbjerg, bliver konfirmeret 10-04-1904 i Hvidbjerg kirke. Datter af arbejdsmand Matias Andersen og hustru Jensine Petrine Jensen i Hvidbjerg. Ang. fødested står indført: Hvidbjerg sogn. Kilde: KB-opslag 87, nr. 3. Hvidbjerg sogn. Hindborg h. Viborg a. År 1892-1913. KB_1892_C203_H_020_0111a-KP.

Gift 13-02-1912: Arbejdsmand og ungkarl Jens Johan Kloch af Gimsing (f. 24-03-1886 i Nørre Felding sogn, Ulfborg herred og døbt 28-03-1886, søn af ugift Ane Cathrine Kloch - nu gift med husmand Jens Marinus Jensen - i Gimsing) gifter sig 13-02-1912 i Gimsing kirke, Hjerm herred med ungpige Andrea Petrea Andersen af Struer (f. 01-02-1890 i Rettrup by, Brøndum sogn, døbt 02-02-1890, fremstillet 03-04-1890, datter af arbejdsmand Mathias Andersen og hustru Jensine Petrine Jensen i Hvidbjerg, Brøndum sogn). Forlovere: Mathias Andersen, arbejdsmand, Hvidbjerg og Peder Chr. Jensen, boelsmand, Gimsing. Lysning i Struer kirke. Kilde: KB-opslag 118, nr. 1. side 157. Gimsing sogn. Hjerm h. Ringkøbing a. År 1902-1920. KB_1892_C501B_H_012_0157a-V.

Folketælling:

FT-1921: Risholm, Resen landsogn, Hindborg herred, Viborg amt, familie 11: Jens Johan Kloch, f. 24-03-1886 i Nørre Felding, Ringkøbing amt, gift, husfar, tilflyttet fra Skive i 1917 >> Andrea Kloch, f. 01-02-1890 Rettrup, Brøndum sogn, Hindborg herred, Viborg amt, gift, husmor, tilflyttet fra Skive i 1917 Carl Christian Kloch, f. 09-07-1912 Gimsing, Hjerm herred, Ringkøbing amt, ugift, barn, tilflyttet fra Skive i 1917 - alias Karl Kristian Ludvig Kloch Signe Kloch, f. 03-02-1914 i Struer sogn, Hjerm herred, Ringkøbing amt, ugift, barn, tilflyttet fra Skive i 1917 - alias Signe Martine Katrine Kloch Elna Kloch, f. 26-02-1916 i Struer sogn, Hjerm herred, Ringkøbing amt, ugift barn, tilflyttet fra Skive i 1917 Dagmar Kloch, f. 21-10-1917 i Skive sogn, Viborg amt, ugift, barn (alias Dagmar Margrethe Kloch), tilflyttet fra Skive i 1917 Kilde: FT-opslag 6. FT1921_00591_00437.