Thora Natalia Foverskov, 18671937 (aged 69 years)

Name
Thora Natalia /Foverskov/
Birth June 17, 1867
Alias
Thora Natalia Munk f. Foverskov

MarriageJenus Christian MunkView this family

Hjemmedøbt July 14, 1867 (aged 27 days)

Christening August 25, 1867 (aged 2 months)
Death March 23, 1937 (aged 69 years)
Burial March 27, 1937 (4 days after death)
Family with Jenus Christian Munk
husband
18641949
Birth: May 23, 1864 28 2712. selvejergårds parcel i Vestermarie sogn
Death: September 25, 1949Kannikegårds parcel, Åker sogn, Bornholm
herself
18671937
Birth: June 17, 1867Pedersker sogn, Bornholm
Death: March 23, 1937Kannikegårds parcel, Åker sogn, Bornholm
Marriage Marriage
Shared note

Thora Natalia Foverskov

alias Thora Natalia Munk f. Foverskov

Født: 17-06-1867 i Pedersker sogn, Bornholm og hjemmedøbt 14-07-1867. Frembåret 25-08-1867 i Pedersker kirke, Bornholm - datter af skolelærer og kirkesanger Frederik Vilhelm Foverskov og hustru Karen Margrethe Brandt, 34 år gl, skolen i Pedersker. Kilde: KB-opslag 80, nr. 6. Pedersker sogn. Bornholms Sønder herred. År 1858-1875. KB_106_2_011_K03-26-A

Gift: Jenus Christian Munk gifter sig med Thora Natalia Foverskov, f. 17-06-1867 i Pedersker sogn. Kilde: Hendes ægtefælles død

Død 23-03-1937: Thora Natalia Munk f. Foverskov dør 23-03-1937 på Kannikegårds parcel, Åker sogn, Bornholm, 69 år gl., og bliver begravet 27-03-1937 på Åker hjælpekirkegård, Bornholm af valgmenighedspræst Karl Andersen. Husmor, gift med fhv. snedker, landpostbud Jenus Christian Munk, Kannikegårds parcel, Åker sogn. Født 17-06-1867 i Pedersker sogn, datter af skolelærer Frederik Vilhelm Foverskov og hustru Karen Margrethe Brandt, Pedersker. Anm: Nexø 24-03-1937. Kilde: KB-opslag 235, nr. 2. Åker sogn. Bornholms Sønder herred. År 1937-1946. KB_1892_111_3_010_0267a-DK