Dorthea Møller, 1849

Birth about 1849
Alias
Dorthea Lynge og Dorthe Lynge

MarriageKnud Larsen LyngeView this family
May 6, 1869 (aged 20 years)
Occupation
husmor

Birth of a sonCarl Vilhelm Lynge
September 19, 1872 (aged 23 years)
Death

Family with Knud Larsen Lynge
husband
1842
Birth: about 1842Nybølle på Fyn
Death:
herself
1849
Birth: about 1849Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death:
Marriage MarriageMay 6, 1869Næstved Skt. Morten kirke
3 years
son
Shared note

Dorthea Møller

alias Dorthea Lynge og Dorthe Lynge

Født ca. 1849 i Slagelse.

Gift 06-05-1869: Snedkermester Knud Larsen Lynge på 28 ½ år gifter sig 06-05-1869 i Næstved Skt. Morten kirke med Dorthea Møller var da 21 år. Kilde: KB-opslag 249, nr. 10. Næstved Skt. Morten. År 1868-1882. KB_518_2_007_K09-20-A.

Folketælling:

I FT-1885: Carl Vilhelm Lynge bor sammen med sine forældre og søskende på Nørre Allé 13, (Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter), matr. 1170, Forhus Opg. A, 3. sal v. Kilde: FT-1885, D2767: Knud Larsen Lynge på 43, Gift, Husfader, Snedkersvend, født i Nybølle på Fyn f. ca. 1842 >> Dorthe Lynge på 36, Gift, Husmoder, født i Slagelse f. ca. 1849 - alias Dorthea Møller Carl Vilhelm Lynge på 12, Søn født i Næstved, f. 19-09-1872 i Næstved Skt. Peder sogn Petra Christiane Lynge på 9, Datter født i Kjøbenhavn Jens Henrik Lynge på 7, søn født i Kjøbenhavn Niels Christian Lynge på 5, søn født i Kjøbenhavn Laura Augusta Lynge på 4, datter født i Kjøbenhavn Knud Laurits Marius Lynge på 2, søn født i Kjøbenhavn Kommentarer: En datter Thora Vilhelmine Lynge 14 år gl. født 11-02-1870 i Næstved Skt. Morten sogn er streget i FT-1885.