Anna Jensine Mogensen, 18751942 (aged 66 years)

Birth November 2, 1875
Alias
Anna Jensine Munk f. Mogensen

Christening December 27, 1875 (aged 1 month)
MarriageNiels Viktor MunkView this family
April 6, 1898 (aged 22 years)
Death of a husbandNiels Viktor Munk
June 21, 1939 (aged 63 years)
Burial of a husbandNiels Viktor Munk
June 24, 1939 (aged 63 years)
Death May 30, 1942 (aged 66 years)
Burial June 6, 1942 (7 days after death)
Family with Niels Viktor Munk
husband
18751939
Birth: February 25, 1875 39 3812. selvejergårds parcel, Smørenge, Vestermarie sogn, Bornholm
Death: June 21, 1939Oringe hospital, Vordingborg
herself
18751942
Birth: November 2, 187521. selvejergård, Åker sogn, Bornholm
Death: May 30, 1942Åkirkeby Sygehus, Bornholm
Marriage MarriageApril 6, 1898Aa kirke, Åker sogn, Bornholm
Shared note

Anna Jensine Mogensen

alias Anna Jensine Munk f. Mogensen

Født: 02-11-1875 på 21. selvejergård, Åker sogn, Bornholm og døbt 27-12-1875 i Aa kirke, Åker sogn, Bornholm - datter af skrædder (siden avlsbruger) Mathias Andreas Mogensen og hustru Margrethe Kirstine Jensen, 24 år, 21. selvejergård. Kilde: KB-opslag 231, nr. 27. Åker sogn. Bornholms Sønder herred. År 1856-1875. KB_111_2_013_K08-27-A.

Gift 06-04-1898: Ungkarl, kusk, Niels Viktor Munk af Åkirkeby, 23 år gl. (f. 25-02-1875 i Nylars - læs: født i Vester Marie sogn - søn af avlsbruger Anders Munk og hustru Juliane Christine Sode, Nylars), gifter sig 06-04-1898 i Aa kirke, Åker sogn med pigen Anna Jensine Mogensen af Åker, 22 år gl. (f. 02-11-1875 i Åker sogn, datter af avlsbruger Mathias Andreas Mogensen og hustru Margrethe Christine Jensen, Åker. Forlovere: Anders Munk, avlsbruger, Nylars og Mathias A. Mogensen, avlsbruger, Åker. Kilde: KB-opslag 255, nr. 5. Åker sogn. Bornholms Sønder herred. År 1892-1904. KB_1892_111_3_006_0277a-V.

Død 30-05-1942: Anna Jensine Munk f. Mogensen dør 30-05-1942 på Åkirkeby Sygehus, 66 år gl., og bliver begravet 06-06-1942 på Åker hjælpekirkegård. Pensionist, Nybyvej 64, Åkirkeby. Født 02-11-1875 i Åker sogn. Datter af skrædder og husmand Mathias Andreas Mogensen og hustru Margrethe Kirstine Jensen, selvejergård. Anna Jensine er enke efter landpostbud Niels Viktor Munk, død på Oringe d. 21-06-1939, adresse ved død: Nybyvej 64, Åkirkeby. Kilde: KB-opslag 211, nr. 10. Åkirkeby sogn. Bornholms Sønder herred. År 1934-1942. KB_1892_112_3_019_0230a-DK

Folketællinger:

FT-1890: Bornholm, Sønder, Aaker, , do [21 Slg. Gr.], 328, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, B8957: Magrete Krestine Mogensen, 39, Gift, Husmoder, Aaker S. >> Anna Jensine Mogensen, 14, Ugift, Barn, Aaker S. Petra Elena Mogensen, 11, Ugift, Barn, Aaker S. Mathea Magrete Mogensen, 8, Ugift, Barn, Aaker S.

FT-1921: Bornholm, Sønder, Aakirkeby Købstad, Nybyvej, 80 g, Forhus, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1921, C7117: Niels Viktor Munk, 25/2 1875, Gift, Husfader, Landpostbud, Vestermarie Bornholm >> Anna Jensine Munk, 2/11 1875, Gift, Husmoder, Husgerning, Aaker Johan Christian Munk, 12/6 1907, Ugift, Søn, Aakirkeby Anna Margrethe Munk, 10/2 1909, Ugift, Datter, Do Karl Viktor Munk, 3/7 1911, Ugift, Søn, Do Svend Ove Munk, 7/2 1914, Ugift, Søn, Do