Peter Mathias Jensen, 1807

Name
Peter Mathias /Jensen/
Birth about 1807
Alias
Peder Mathias Jensen

MarriageInger Christine WoldiderichView this family
about 1832 (aged 25 years)

Occupation
Bagermester i Helsingør

Birth of a sonPeter Severin Jensen
September 30, 1839 (aged 32 years)
Christening of a sonPeter Severin Jensen
November 1, 1839 (aged 32 years)
Marriage of a childPeter Severin JensenEmmy Annania ChristensenView this family
October 4, 1866 (aged 59 years)
Death of a sonPeter Severin Jensen
September 30, 1879 (aged 72 years)
Burial of a sonPeter Severin Jensen
October 4, 1879 (aged 72 years)
Death

Family with Inger Christine Woldiderich
himself
wife
Marriage Marriageabout 1832
8 years
son
18391879
Birth: September 30, 1839 32 33Helsingør Skt. Olai sogn
Death: September 30, 1879Herluf Trollesgade 16, Kbh. i Holmens sogn
Shared note

Peter Mathias Jensen

alias Peder Mathias Jensen

Født: ca. 1807 i Bogense sogn

Erhverv: Bagermester i Helsingør

Gift ca. 1832: Peder Mathias Jensen gifter sig med Inger Christine Woldiderich.

Folketælling:

FT-1850: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Helsingør Købstad, Brøndstræde, 1Hus, 327, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C6046: >> Peder Mathias Jensen, 42, Gift, Bagermester, Bogense >> Inger Christine Wolderich, 43, Gift, Hans hustru, Bogense Elisabeth Jensen, 16, Ugift, Deres barn, Helsingør Ane Petrea Jensen, 15, Ugift, Deres barn, Helsingør Hansine Laurentine Jensen, 12, Ugift, Deres barn, Helsingør Peter Severin Jensen, 11, Ugift, Deres barn, Helsingør Christiane Jensine Jensen, 9, Ugift, Deres barn, Helsingør Dorothea Marie Jensen, 6, Ugift, Deres barn, Helsingør Emilie Jensen, 2, Ugift, Deres barn, Helsingør Holgine Petersen, 16, Ugift, Butiksjomfru, Helsingør Stine Nielsen, 36, Ugift, Tjenestefolk, Gilleleje Karen Petronelle Jensen, 17, Ugift, Tjenestefolk, Helsingør Carl Christian Baumbach, 20, Ugift, Bagersvend, Helsingør Carl Johan Årberg, 24, Ugift, Lærling, Sverige Christian Gotfred Christiansen, 18, Ugift, Lærling, Norge Jørgen Petersen, 18, Ugift, Lærling, Tikøb, Frb. Amt Peter Hansen, 18, Ugift, Lærling, Tikøb, Frb. Amt Christian Petersen, 24, Ugift, Lærling, Hørsholm, Frb. Amt Lars Jeppesen, 29, Ugift, Fraværende, krigstjeneste, Stenløse, Frb. Amt Peter Seyer, 58, Gift, Købmand, Helsingør Sophie Jørgensen, 60, Gift, Hans hustru, Helsingør