Jens Peter Fischer Christensen, 18171885 (aged 67 years)

Name
Jens Peter Fischer /Christensen/
Birth November 21, 1817
Alias
Jens Peter Fischer Christesen

Christening November 30, 1817 (aged 9 days)
Occupation
Sagførerfuldmægtig

Birth of a daughterEmmy Annania Christensen
January 29, 1844 (aged 26 years)
MarriageElsine Christiane Emilie TruelsenView this family
January 30, 1844 (aged 26 years)
Christening of a daughterEmmy Annania Christensen
June 3, 1844 (aged 26 years)
Birth of a daughterThora Christensen
May 18, 1845 (aged 27 years)
Christening of a daughterThora Christensen
July 22, 1845 (aged 27 years)
Marriage of a childPeter Severin JensenEmmy Annania ChristensenView this family
October 4, 1866 (aged 48 years)
Death of a wifeElsine Christiane Emilie Truelsen
after 1880 (aged 62 years)

Death after 1885 (aged 67 years)

Family with Elsine Christiane Emilie Truelsen
himself
18171885
Birth: November 21, 1817Aabenraa, Rise herred
Death: after 1885
wife
18141880
Birth: April 1, 1814Hjembæk sogn, Tuse herred
Death: after 1880
Marriage MarriageJanuary 30, 1844Bogense kirke
daughter
16 months
daughter
1845
Birth: May 18, 1845 27 31Bogense sogn
Death:
Shared note

Jens Peter Fischer Christensen

Ved dåben indskrevet som Jens Peter Fischer Christesen

Født: 21-11-1817 i Aabenraa, Rise herred og døbt 30-11-1817 i Aabenraa Sct. Nicolai Kirke - søn af Chresten Christesen og hustru Christina f. Giemy. Kilder: KB-opslag 204 (391), nr. 89. Aabenraa sogn. Rise h. Åbenrå amt. H.M. År 1783-1831. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=202971#202971,38487503 Se også fødte: KB-opslag 173. nr. 89. Aabenraa sogn. Rise h. Åbenrå amt. K.M. År 1797-1824 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=202982#202982,38491375

Erhverv: Kontorbetjent ved grevskabet Wedellsborg i Husby. Fuldmægtig i Bogense og Odense. Siden sagførerfuldmægtig i København

Gift 30-01-1844: Ungkarl, Jens Peter Fischer Christensen, 26-2/12 år. fuldmægtig hos toldkasserer og postmester Truelsen i Bogense, gifter sig 30-01-1844 i Bogense kirke med Elsine Christiane Emilie Truelsen på 29-3/4 år gl., datter af toldkasserer og postmester Truelsen i Bogense, hos hvem hun tjener. Kilde: KB-opslag 117, nr. 1. Bogense sogn. Skovby h. Odense a. År 1831-1844. KB_O170_A_008_K04-29-A.

Folketællinger:

FT-1834: Odense, Vends, Husby, Wedellsborg, Hovedgaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk FT-1834, C7513 Karl Wilhelm Adam Sigismund, Greve Af Wedell, 28, Ugift, Besidder af Grevskabet Wedellsborg Andreas Jürgen Evers, 49, Gift, Forvalter ved Grevskabet og Landvæsenscommissair med Kammerraads Rang Ane Sophie Schmidt, 37, Gift, hans Kone Kristian Evers, 21, Ugift, Søn, exam.Jurist og Skriver >> Jens Peter Fischer Christensen, 17, Ugift, Contoir Betjent

FT-1845: Odense, Skovby, Bogense Købstad, Bogense, Torvet 127, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B4655: >> Jens Peder Fischer Christensen, 28, Gift, Fuldmægtig, Apenrade Elsine Emilie Christensen, 30, Gift, Hans kone, Herredsted, Øslev Emmy Annania Christensen, 2, -, Deres barn, Herredsted, Øslev

FT-1850: Odense, Odense Købstad, Westergade no 237, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5984: >> Jens Christensen, 31, Gift, fuldmægtig. huusfader, Apenrade Emilie Christensen, 31, Gift, hans kone, Godthaab, Sjælland Emmy Christensen, 6, Ugift, deres børn, Bogense Valdemar Christensen, 2, Ugift, deres børn, Bogense

Hans hustru i FT-1880 hos deres datter Emmy Annania Jensen der netop er blevet enke:

FT-1880: København (Staden), Blaagraardsgade Matr. 36, Forhus, 2. Sal til Højre, 38, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8553: Emmy Annania Jensen født Christensen, 36, Enke, Detailhandler, Husmoder, Bogense Thora Ingeborg Jensen, 12, Ugift, Datter, Silkeborg (alias Thora Ingeborg Christine Jensen, f. 08-10-1867 på Tvilumgård, Tvilum sogn) Aage Gunner Peter Christian Otto Valdemar Jensen, 9, Ugift, Søn, Silkeborg Margrethe Jensen, 4, Ugift, Datter, Kjøbenhavn (f. 27-10-1875 i Vor Frue sogn, Kbh.) Viggo Emil Jensen, 2, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Inger Bertha Augusta Jensen, 1, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Sophie Dorthea Jensen, 16, Ugift, Tyende, Kjøbenhavn Bertha Mary Laura Hansen, 18, Ugift, Expeditrise, Kjøbenhavn Ellen Agnete Marie Jensen, 6, Ugift, Datter, ?? Silkeborg (f. 30-01-1874 på Tvilumgaard, Tvilum sogn) >> Eline Emilie Christiane Christestensen, 65, Gift, Husmoderens Moder (alias Elsine Christiane Emilie Christensen f. Truelsen)

FT-1885: København (Staden), Dosseringen, No. 44, Matrikel 196, 2. Sal Tv, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C2830: (Hellig Kors og Sankt Johannes sogne) Karen Kirstine Valei f. Jensen, 68, Enke, Husmoder, Pension, Mou, Aalborg Amt Anton Johannes Alexander Vatei, 35, Ugift, Søn, Pianist, Kjøbenhavn Kirstine Theresia Nathalia Vatei, 36, Ugift, Datter, Pianistinde, Kjøbenhavn Anthonette Johanne Alexandrine Vatei, 29, Ugift, Datter, Kjøbenhavn >> Jens Peter Fischer Christensen, 68, Enkemand, Sagførerfuldmægtig, Aabenraa Maren Frank, 44, Ugift, Syerske, Halk, Haderslev Amt Hans Abildrup Larsen, 21, Ugift, Stud. med., Ørre, Ringkjøbing Amt Martin Jensen Gasbjerg, 18, Ugift, Stud. jur, Tvede, Thisted Amt