Mette Christensen, 18721907 (aged 34 years)

Birth December 27, 1872
Alias
Mette Olkjær f. Christensen

Hjemmedøbt January 1, 1873 (aged 5 days)
Christening January 26, 1873 (aged 30 days)
MarriageJens Larsen OlkjærView this family
November 6, 1896 (aged 23 years)
Birth of a sonKristen Olkjær
April 24, 1897 (aged 24 years)
Christening of a sonKristen Olkjær
May 2, 1897 (aged 24 years)
Birth of a sonAage Kjerulff Olkjær
August 26, 1898 (aged 25 years)
Christening of a sonAage Kjerulff Olkjær
September 18, 1898 (aged 25 years)
Birth of a sonNiels Olkjær
September 3, 1900 (aged 27 years)
Christening of a sonNiels Olkjær
October 28, 1900 (aged 27 years)
Birth of a sonViggo Olkjær
April 10, 1902 (aged 29 years)
Christening of a sonViggo Olkjær
May 18, 1902 (aged 29 years)
Birth of a daughterSofie Olkjær
October 16, 1903 (aged 30 years)
Christening of a daughterSofie Olkjær
December 27, 1903 (aged 31 years)
Birth of a daughterMarie Olkjær
August 20, 1905 (aged 32 years)
Christening of a daughterMarie Olkjær
October 22, 1905 (aged 32 years)
Death May 6, 1907 (aged 34 years)
Burial May 10, 1907 (4 days after death)
Family with Jens Larsen Olkjær
husband
18721952
Birth: July 27, 1872Næs, Karby sogn, Morsø Sønder herred
Death: about 1952
herself
18721907
Birth: December 27, 1872Ydby sogn, Refs herred
Death: May 6, 1907Vestervig by og sogn
Marriage MarriageNovember 6, 1896Ydby kirke, Ydby sogn
6 months
son
1897
Birth: April 24, 1897 24 24Næs by, Karby sogn
Death:
16 months
son
1898
Birth: August 26, 1898 26 25Ydby Station, Ydby sogn, Refs herred
Death:
2 years
son
19001980
Birth: September 3, 1900 28 27Krik, Vestervig sogn
Death: about 1980
19 months
son
1902
Birth: April 10, 1902 29 29Krik, Vestervig sogn
Death:
18 months
daughter
1903
Birth: October 16, 1903 31 30Vestervig by og sogn
Death:
22 months
daughter
19051935
Birth: August 20, 1905 33 32Vestervig by og sogn
Death: May 14, 1935Rigshospitalet, Kbh.
Shared note

Mette Christensen

alias Mette Kristensen og Mette Olkjær f. Christensen

Født: 27-12-1872 i Ydby sogn, Refs herred og hjemmedøbt af præsten den 01-01-1873. Dåben publiceret 26-01-1873 i Ydby kirke. Datter af husmand (og murermester) Niels Nielsen Christensen (1843-1909) og hustru Sidsel Marie Jensen (1846-1918), på 26 år, af Ydby. Kilde: KB-opslag 64, nr. 9. Ydby sogn. Refs herred. Thisted amt. År 1860-1878. KB_C123B_B_010_K03-05-A

Gift 06-11-1896: Ungkarl, kommis Jens Larsen Olkjær ved Ydby Station (f. 27-07-1872 i Nees, Karby sogn, søn af afdøde gårdejer Kristen Jensen Olkjær og hustru Maria Sophie Kjerulff i Nees, Karby sogn) gifter sig 06-11-1896 i Ydby kirke, Ydby sogn med Mette Kristensen ved Ydby Station (f. 27-12-1872 i Ydby, datter af husmand, murermester Niels Nielsen Kristensen og hustru Sidsel Marie Jensen i Ydby). Kilde: KB-opslag 277, nr. 8. Ydby sogn. Refs herred. Thisted amt. År 1892-1911. KB_1892_C123B_H_012_0396a-v.

Død 06-05-1907: Mette Christensen dør 06-05-1907 i Vestervig by og sogn, 34 år gl., og bliver begravet 10-05-1907 på Vestervig nedre kirkegård, Vestervig sogn. Gift. Afholdsvært i Vestervig, Jens Larsen Olkjær's hustru, Vestervig sogn, Refs herred, født 27-12-1872 i Ydby, datter af murer, husejer Niels Nielsen Christensen og hustru Sidsel Marie Jensen af Ydby. Afdødes mand: Jens Larsen Olkjær. Kilde: KB-opslag 260, nr. 11. Vestervig sogn. Refs herred. Thisted amt. År 1903-1912. KB_1892_C121_G_013_0375a-dk

Folketælling:

FT-1901: Oksenbøl by, Vestervig sogn, Refs herred, Thisted amt - husliste 61: Jens Olkjær, f. 27-07-1872 i Nees (Næs, Karby sogn), Thisted amt, tilflyttet fra Århus i 1900, husfar, gift i 1896, pakhusforvalter >> Mette Christensen, f. 27-12-1872 i Ydby sogn, Thisted amt, tilflyttet fra Århus i 1900, husmor, gift i 1896 Christen Olkjær (alias Kristen Olkjær), f. 24-04-1897 i Karby sogn, Thisted amt, ugift, barn Kjærulff Olkjær (alias Aage Kjerulff Olkjær), f. 26-08-1898 i Ydby sogn, Thisted amt, ugift, barn Niels Olkjær, f. 03-09-1900 i Krik, Vestervig sogn, Thisted amt, ugift, barn Kilde: KB-opslag 600-601. FT1901_1073_01859